Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

Cyklokrosový pohár začal triumfem obhájce prvenství Boroše

Seriál českého cyklokrosového poháru Toi Toi Cup začal triumfem pětinásobného domácího mistra Michaela Boroše. Třicetiletý jezdec týmu Elkov Kasper vykročil úspěšně za obhajobou prvenství, seriál ovládl v uplynulých třech sezonách.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 17:30


Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrují desetitisíce lidí

Na Václavském náměstí v Praze se na Den České státnosti sešly nižší desítky tisíc lidí na demonstraci proti vládě Petra Fialy (ODS). Hromadnou akci s názvem Česká republika na 1. místě pořádají stejní lidé, kteří na začátku září svolali na Václavské náměstí v Praze asi 70 tisíc lidí. Demonstruje se také v dalších městech, protesty probíhají v poklidu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 17:23


Töpfer si dělá kampaň do Senátu na četnících. Ať to řeší soud, míní politolog

Konkurenti Tomáše Töpfera v boji o senátorské křeslo si stěžují, že známý herec využívá v kampani populární televizní seriál o četnících, který v současnosti vysílá Česká televize. Sepsali i stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Podle politologa Lukáše Valeše je na místě, měl by ji ale řešit soud.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 17:11


Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska o tom píše knihy, má tisíce fanoušků a její hlavní motto zní: na plnění snů máme všichni vyměřený čas.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 17:00


Při losu kvalifikace o Euro přišli fotbalisté o nasazení, i tak se vyhnou Anglii či Francii

Česká fotbalová reprezentace po úterní porážce v Lize národů ve Švýcarsku (1:2) přišla o nasazení při nadcházejícím losu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu. Národní mužstvo bude ve druhém koši, což ovšem není vůbec k zahození. Vyhne se například Francii či Anglii.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:58


USA důsledněji slídí po jaderných tazích Kremlu. Ruský arzenál to komplikuje

Zpravodajské služby Spojených států a jejich spojenců ve světle ruských hrozeb o použití jaderných zbraní pozorněji sledují vojenské kroky Kremlu a pečlivě hledají náznaky jejich nasazení, tvrdí pět zdrojů z řad současných a bývalých amerických činitelů. Varování, že se Vladimir Putin opravdu rozhodl nasadit jaderné zbraně, podle nich ale může i tak přijít pozdě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:48


Giro odstartuje v Itálii, cyklisty nejprve čeká časovka v Abruzzu

Giro d’Italia se po letošním startu v Budapešti vrátí v příštím roce k domácímu zahájení. Pořadatelé slavného cyklistického závodu oznámili, že v roce 2023 vyrazí peloton do třítýdenního boje o růžový trikot 6. května z regionu Abruzzo. Jako první bude na programu časovka jednotlivců na 18,4 km z Fossacesie do Ortony.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:38


Liptákovi ani dalším českým střelcům individuální soutěž na MS nevyšla

Soutěž jednotlivců v disciplíně trap na mistrovství světa v Osijeku českým brokovým střelcům nevyšla. Olympijští šampioni Jiří Lipták a David Kostelecký se v kvalifikaci umístili až v druhé padesátce pořadí, nejlepším reprezentantem byl tentokrát Vladimír Štěpán až na 49. místě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:34


Rakousko reaguje na krok české vlády, od čtvrtka zahajuje hraniční kontroly

Rakousko od půlnoci ze středy na čtvrtek zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom ve středu mluvčí rakouského ministerstva vnitra. Trvat budou minimálně deset dní. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera však v tomto směru selhala práce na straně České republiky.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:21


V případě konfliktu zvládneme i vojenský provoz, říká šéf mošnovského letiště

Vždy na pár dní se mošnovské letiště promění v extrémně rušnou základnu se stovkou bojových letounů. Zdejší Dny NATO v Ostravě jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Jak je náročné skloubit civilní provoz včetně odletů na dovolené s tím vojenským? „Každá taková akce se rozbíhá v podstatě pár týdnů po ukončení té původní,“ říká Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:08


Degustace potmě či plesnivé hrozny. Kde si vychutnat víno u nás i za hranicemi

Jednou doma, třikrát skoro doma a jednou trochu dál. Zveme vás na výlety za lahodným mokem, který je jedním z nejstarších nápojů a holdovali mu už staří Egypťané ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Kvalitní víno, ale i jiné zážitky nabízejí tyto lokality v Česku, Slovensku, Maďarsku, Německu a v neposlední řadě samozřejmě v Portugalsku.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 16:00


Krejčího čeká v NBA první stěhování. Z Oklahoma City míří do Atlanty

Vít Krejčí, jediný současný český zástupce v basketbalové NBA, mění před sezonou dres. Oklahoma City ho vyměnila do Atlanty za Maurice Harklesse a výběr ve druhém kole draftu v roce 2029.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:59


Frodl nic nepodepsal a částka prý taky nesouhlasí. Zajíčka spekulace nestresují

Je světlým bodem v šedivém startu Litvínova do nového ročníku hokejové extraligy. Šimon Zajíček, věkem ještě brankářský zajíček, se stal překvapivou jedničkou a Vervu drží. „Že jsem jednička, je pro mě novinka v dospělém hokeji. Užívám si to. Jsem rád, že jsem dostal důvěru. Denis Godla mě podporuje,“ jmenoval svého slovenského kolegu, s nímž si v brankovišti prohodil role.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:57


V dodávce se tísnilo 31 migrantů, jen za půl dne jich policisté zadrželi 265

Dodávku, v níž se tísnilo 31 migrantů, zastavili policisté při namátkové kontrole na dálnici D2 u slovenských hranic. Na místě zadrželi převaděče. Do 13. hodiny policie v kraji zajistila už 265 migrantů, v úterý 194. Stálé kontroly na česko-slovenské hranici zahájí policisté zítra.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:53


Nejlepší Staněk se Zimou, za zahozenou penaltu to čtenáři Součkovi spočítali

Neproměnil pokutový kop, kterým mohl celé utkání zvrátit. Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Souček to pak schytal od fanoušků. V hodnocení čtenářů iDNES.cz je nejhorší. Nejlíp ze závěrečného zápasu Ligy národů, v němž národní mužstvo podlehlo ve Švýcarsku 1:2 a sestoupilo do druhé úrovně, vyšel náhradní brankář Jindřich Staněk.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:44


Proruská vedení okupovaných částí Ukrajiny požádala o připojení k Rusku

Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik a šéf Ruskem dosazené Chersonské oblastní správy Volodymyr Saldo oficiálně požádali ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku. Krátce poté je následoval i šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj. Západní země i Kyjev výsledky tamních referend označují za neplatné.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:39


Nedostatek plynu kvůli poškození Nord Streamu nehrozí, shodují se analytici

Nedostatek plynu po pondělní podmořských explozích plynovodu Nord Stream nehrozí. Shodují se na tom analytici, podle nichž výbuchy plynu sice zvýšily ceny plynu na burze, českých domácností se ale toto zdražení bezprostředně nedotkne.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:19


Nejstaršímu parašutistovi Evropy je 88, Bosňan má smělé plány do budoucna

Obyvatel Bosny a Hercegoviny Ibrahim Kalešić je živoucím důkazem toho, že extrémní sporty nejsou vždy jen pro mladé. Ve svých osmaosmdesáti letech se totiž udržuje v kondici pravidelnými seskoky padákem. Do budoucna by se chtěl také zapsat do Guinnessovy knihy rekordů, pořídit si vlastní padák a trénovat své nástupce.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:14


Se strachem bojuji celý život, chápu antihrdiny, říká spisovatelka Tučková

Její nový román Bílá Voda o perzekuci řádových sester za totality nejspíš bude letos největším knižním hitem. Spisovatelka Kateřina Tučková ho psala deset let. Mezitím stihla porodit dvě děti a vylézt na dvě pětitisícovky v Indii. Proč jsou její knihy plné silných ženských hrdinek? A jak jí psaní pomáhá zapomenout na úzkosti z dětství stráveného s otcem násilníkem?
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:00


V kavárně Obecní dům hosty obsluhují roboti, mají hlavně zrychlit provoz

Roboti se již stali nedílnou součástí některých gastro provozoven. Majitelé kaváren a restaurací si od toho slibují hlavně zrychlení provozu a přilákaní nových hostů. Nechat se obsloužit dvěma z nich mohou teď hosté Kavárny Obecní dům v Praze.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 15:00


Na křižovatce v Šenově u Ostravy se střetla dvě auta. Zemřel jeden člověk

Tragicky skončila nehoda dvou aut v Šenově u Ostravy. Na místě zemřel jeden člověk, další dva se zranili. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:57


Hašek o Rusech v Praze: Od NHL bych jejich účast vnímal jako velký podraz

S nejvyšší pravděpodobností se při pražských utkáních slavné NHL na ledě představí i ruští hokejisté. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky jim víza udělená pro vstup na území Evropské unie rušit nebude. Účasti tak už může zřejmě zabránit jen zásah vedení zámořské soutěže. „Samo si ponese následky,“ zdůrazňuje pro iDNES.cz někdejší brankář Dominik Hašek, bojovník proti zapojení hráčů ze země válečného agresora.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:55


Rebelka Kovářová se Ligy mistrů s Mostem neděsila: Ale návrat zvláštní byl

Její partyzánský odchod před třemi lety vzbudil rozruch, teď se reprezentantka Sára Kovářová poprvé od té neklidné doby potkala s házenkářským Mostem. V Lize mistrů, když proti Černým andělům o víkendu nastoupila v jejich chomutovském azylu v trikotu slovinského Krimu Mercator Lublaň.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:55


Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od té doby po nich pátrali rodiny a policisté. O pomoc na veřejnost se policie obrátila v úterý večer.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:50


Bezgólové štěstí, fotbalistky Slavie si zahrají v Lize mistryň

Fotbalistky pražské Slavie postoupily do skupiny Ligy mistryň. Svěřenkyně trenéra Karla Pitáka v domácí odvetě play off remizovaly bez branek s islandským Valurem, na jehož hřišti v minulém týdnu zvítězily 1:0.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:50


Muchová otočila zápas a v Tallinnu si zahraje čtvrtfinále, Nosková vypadla

Tenistka Karolína Muchová postoupila na turnaji v Tallinnu poprvé v sezoně do čtvrtfinále na okruhu WTA. Ve druhém kole porazila Švýcarku Viktorii Golubicovou po obratu 4:6, 6:0, 6:2 a mezi osmičku nejlepších se dostala poprvé od loňského Wimbledonu. Dva zápasy za sebou vyhrála dosud naposledy na letošním Roland Garros. Naopak sedmnáctiletá Linda Nosková podlehla třetí nasazené Brazilce Beatriz Haddadové Maiaové 1:6, 5:7.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:46


VIDEO: Jako by tančil. Lezec Adam Ondra míří v portrétu do Jihlavy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 25.–30. října, zařadil do sekce Česká radost portrét jednoho z nejlepších sportovních lezců světa. Snímek Adam Ondra: Posunout hranice sleduje Ondrovu přípravu na letní olympiádu v Tokiu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:45


Na jihovýchodní Asii útočí supertajfun Noru. Vietnam evakuoval 800 000 lidí

Tajfun Noru zasáhl po Filipínách i Vietnam a Kambodžu, kde způsobil záplavy, sesuvy půdy a výpadky elektřiny. Později zeslábl, ale podle meteorologů dál hrozí vydatné deště a sesuvy půdy. V Kambodži, kde silně prší už několik dní, se kvůli povodním utopilo šestnáct lidí. Na Filipínách lijáky způsobily rozvodnění řek a voda zaplavila celé vesnice, katastrofy si vyžádaly nejméně osm obětí.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  28.9.2022 | 14:43


Osobni asistence.cz
zákon o sociálních službách * užitečné informace pro pacienty * informační portál * nabízím asistenci


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]