Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

Syn europoslankyně Šojdrové dostal za podvody s nemovitostmi šest let vězení

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletý muž je synem europoslankyně a někdejší poslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové. Podmíněný trest dostaly i dvě jeho spolupracovnice. Verdikt zatím není pravomocný.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:18


Údajné obtěžování na univerzitě v Brně šetří policie, jeden učitel odchází

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:13


Zemana v Tatrách přivítala Čaputová. Sejde se i s premiérem a exprezidenty

Prezident Miloš Zeman zahájil v úterý ve Vysokých Tatrách oficiální část programu rozlučkové návštěvy Slovenska přehlídkou jednotky čestné stráže. Dopoledne se sešel na oficiálním jednání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Neformálně s ní povečeřel už v pondělí po příjezdu do Vysokých Tater.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:10


Vzdá se Babiš poslaneckého mandátu? ANO rozebere jeho neúspěch ve volbách

Vedení opozičního hnutí ANO se ve středu sejde, aby zhodnotilo neúspěšnou prezidentskou kandidaturu svého předsedy a bývalého premiéra Andreje Babiše. Zároveň probere strategii dalšího působení strany a nastavení nové odpovědnosti členů vedení. Tématem schůze by mělo být i to, zda si Babiš nechá svůj poslanecký mandát.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:10


Proč Číňané posílají balon ve věku satelitů a co tím sledují. Jde tu o status

„Směšná novinka“ se vrací. Je velmi dokonalá a často výhodnější než družice. Balon je levnější, dokáže pořizovat kvalitnější fotografie, vyhnout se radarům a hlavně získávat potřebné informace.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:08


Obětí zemětřesení je pět tisíc, v troskách mohou zůstávat stovky živých

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl pět tisíc. Čas na záchranu stovek rodin, které jsou po ničivém zemětřesení stále uvězněny pod troskami zřícených budov po zemětřesení v Sýrii, se krátí. Uvedl to Ráid Sálih, který je šéfem opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:05


Zlatá tretra našla hlavního hrdinu. Do Ostravy přijede švédský Duplantis

Hlavní hvězdou červnového mítinku Zlatá tretra bude světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis ze Švédska, nejlepší atlet světa za roky 2020 a 2022. Úřadující olympijský vítěz, mistr světa a Evropy se v Ostravě představí podruhé po roce 2021.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:01


Z chicagské bídy na vrchol. Jak plzeňská rodina založila slavnou NFL

Oběma rukama by stáhl fedoru do čela, upravil si kulaté brýle. Zřejmě by i počastoval rozhodčí snůškou nevybíravých výrazů jako už mnohokrát předtím. Jenže tehdy, v předposlední říjnový den roku 1983, George Halas na zápase svých milovaných Chicago Bears proti nenáviděným divizním rivalům Detroit Lions chyběl.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:00


Při postelových scénách je moje většinou jen hlava, říká Eva Podzimková

Jednou z hvězd nového seriálu Sedm schodů k moci je Eva Podzimková (33), za svobodna Josefíková. Herečka, která výrazně změnila image a ostříhala si dlouhé vlasy, prozradila, co ji bavilo na příběhu ženy milující luxus, vlivné muže a moc. Série je volně inspirovaná českým politickým prostředím po roce 2000.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 12:00


Lidé šetří. Maloobchodní tržby v prosinci poklesly poosmé za sebou

Tržby obchodníků v prosinci poklesly osmý měsíc v řadě. Jejich propad v posledním měsíci roku ovlivnil zejména prodej potravin i nepotravinářského zboží, tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Za celý rok 2022 se maloobchodní tržby meziročně snížily o 3,6 procenta.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:59


Pelhřimov se přiblížil západnímu obchvatu, má první stavební povolení

Dvacet let čekají obyvatelé Pelhřimova na vybudování západního obchvatu města, který má výrazně ulevit dopravě a odvést kamiony z centra. Teď jsou místní k realizaci zatím nejblíž za poslední roky. Vydáno bylo první stavební povolení. Trasa má propojit výpadovky na Tábor a Jindřichův Hradec.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:52


Energie nejlépe ocení burza, zásahy vyvolají nedostatek, říká expert v Rozstřelu

V posledních měsících se často spílalo evropské energetické burze, že může za vysoké ceny elektřiny. Jenže podle experta a ředitele strategie společnosti EGÚ Brno Michala Macenauera burza funguje správně. Bez toho, aniž by určovala cenu, by Evropě nejspíš chyběl plyn a trh by neměl dost financí na stavbu nových zdrojů, řekl Macenauer v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:49


Ministr Jurečka se kvůli stávce v Nexenu setká s korejským velvyslancem

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý jednal s vedením jihokorejské továrny Nexen Tire na Lounsku, kde stávkuje část zaměstnanců za vyšší mzdy. Ještě během dne se sejde také s korejským velvyslancem. Oznámil to odborový předák Josef Středula, který se s Jurečkou také setkal.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:49


Prodeje Switche už překonaly legendárního Game Boye i PlayStation 4

Ačkoliv prodeje hybridní konzole Nintendo Switch začínají zpomalovat, výsledky jsou stále výborné. Konzole se aktuálně vyhoupla na třetí příčku v kategorii nejprodávanějších konzolí všech dob.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:34


Viděl jsem touhu zápas zvrátit, chválil kouč Bílek plzeňský tým

Nebyla to žádná pohodová jízda. Fotbalisté Plzně museli v 18. kole první ligy otáčet duel s brněnskou Zbrojovkou. Druhé selhání na úvod jarní části soutěže ale nepřipustili, z jihu Moravy si nakonec po obratu ve druhém poločase odvezli v neděli tři body za vítězství 3:1.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:33


Gólman Tomek o návratu na litvínovský led: Byla to terapie šokem

Na konci října se těžce zranil, zlomenou klíční kost hokejový gólman Matej Tomek kurýroval dva měsíce. Do branky Litvínova po dlouhé pauze naskočil poprvé v pátek na Kladně do rozehrané bitvy a v neděli proti Karlovým Varům už v ní stál jako jednička extraligové Vervy.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:26


Ruský rozpočet se propadl do obřího schodku, nejen kvůli výpadku příjmů z ropy

Ruský federální rozpočet podle předběžných údajů ministerstva financí skončil v lednu se schodkem ve výši 1,776 bilionu rublů (asi 552 miliard Kč), zatímco o rok dříve vykazoval přebytek 125 miliard rublů (asi 39 miliard Kč), v pondělí na to upozornila agentura Interfax. Lednový schodek představuje 60 procent plánovaného deficitu na celý letošní rok (2,925 bilionu rublů).
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:14


Druhé kolo voleb bylo v šíření nepravd rekordní, uvádí analýza Demagogu

Druhé kolo lednových prezidentských voleb bylo v šíření dezinformací a nepravd nadprůměrné. Ukazuje to analýza projektu Demagog.cz, který výskyt a sdílení nepravdivých příspěvků v období voleb v online prostoru mapuje. S hoaxem, jenž tvrdil, že Petr Pavel chce do bojů na Ukrajině poslat české vojáky, jen během několika hodin interagovalo na 11 tisíc lidí, uvádí výzkum.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:10


Zbytky balonu nevrátíme, vzkázaly USA Číně. Ta se omluvila za přelet Kostarice

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který byl v sobotu sestřelen americkým stíhacím letounem nad americkými teritoriálními vodami. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:08


Na Rakovnicku začala stavba nového úseku D6, hotov má být za dva roky

Ředitelství silnic a dálnic v úterý zahájilo výstavbu dálnice D6 u obce Hořesedly. Prodloužení dopravní tepny výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu a také ke zkrácení přepravní doby mezi Prahou a Karlovými Vary. Úsek by měl být hotový v létě 2025.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:05


Kouč švýcarských hokejistů udělal v nominaci na Švédské hry čtyři změny

Čtyři změny musel udělat v nominaci na Švédské hry v Curychu a Malmö trenér švýcarských hokejistů Patrick Fischer. Ze zdravotních důvodu se omluvili obránci Andrea Glauser z Lausanne, Nico Gross z Zugu a útočníci André Heim z Ambri-Piotty a Marco Müller z Lugana. Jejich místa zaujali beci David Aebischer z Rapperwsilu-Jona, Lukas Frick z Lausanne a forvardi Dario Meyer z Klotenu a Yannick Zehnder z Zugu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:03


KOMENTÁŘ: Vítěz pro 66 diváků. Český film je konečně světový

Vzácně se poštěstí, že nejzdařilejší film je zároveň nejnavštěvovanějším. Přesto má smysl podívat se, jak si v kinech vedly loňské domácí snímky, čerstvě vyznamenané Cenami české filmové kritiky. Není to zrovna radostná statistika.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:00


V nominaci Švédska na Švédské hry jsou nově Enroth, Alsing a Granberg

Brankář Linus Söderström ze Skelleftey i obránci Oscar Fantenberg z Linköpingu a Anton Lindholm z Leksandu vypadli ze zdravotních důvodů z kádru hokejistů Švédska na Švédské hry v Curychu a Malmö. Nahradili je gólman Jhonas Enroth z Örebra a beci Olle Alsing z Leksandu a Petter Granberg ze Skelleftey.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 11:00


Dostál pomohl k triumfu v Utkání hvězd AHL, odnesl si individuální trofej

Český hokejový brankář Lukáš Dostál ze San Diega pomohl k triumfu Pacifické divize v Utkání hvězd nižší AHL a byl spolu s americkým gólmanem Dustinem Wolfem z celku Calgary vyhlášen nejužitečnějším hráčem exhibice v kanadském Lavalu. Ve finále jejich celek zdolal Atlantickou divizi díky brance Setha Griffitha z 18. sekundy pětiminutového duelu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:56


Obrat Paláta, rekord pro Vaněčka i smršť za padesát vteřin. Kouč i tak kritizuje

Bláznivěji už to snad nešlo. Hokejisté New Jersey v prvním zápase po Utkání hvězd nenechali fanoušky ani na chvíli vydechnout. Ondřej Palát dvěma góly ve druhé třetiny otáčel skóre, nakonec ale všichni děkovali Vítku Vaněčkovi. I přes výhru 5:4 proti Vancouveru v prodloužení odmítal trenér Lindy Ruff jakýkoliv náznak spokojenosti.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:54


Sténají, ale pomoc nepřichází. Turecko cítí zlost k úřadům i stavitelům domů

Přeživší ničivého zemětřesení v Turecku si stěžují na nedostatek pomoci. Mnohým se nedaří spojit s úřady a marně čekají na záchranářské týmy. Nespokojenost části Turků míří na vládu. Vysoký počet obětí lze podle odborníků přičíst nízké kvalitě staveb, které vůbec nebyly uzpůsobeny oblasti s častými zemětřeseními.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:48


Policie našla auto muže podezřelého z vraždy ženy v pražském hotelu

Policie v pondělí našla na Brněnsku vůz, ve kterém z místa činu odjel Petr Kraus. Ten je podezřelý z vraždy třiatřicetileté Kláry M. Po pachateli policisté nadále pátrají. Dvaačtyřicetiletý Kraus z Lázní Libverda na Liberecku je už čtvrtý den na útěku.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:47


Německá RTL bude propouštět, plánuje zrušit sedm set pracovních míst

Německý mediální koncern RTL Deutschland plánuje zrušit 700 z celkových asi 1 900 pracovních míst. Firmě totiž hrozí, že se její vydavatelské podnikání propadne do ztráty. Po sloučení s německým vydavatelstvím Gruner + Jahr se podnik plánuje soustředit na kmenové časopisy, jako je třeba Stern, investovat do digitálního obsahu a vydávaní ostatních magazínů zastavit nebo je prodat.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:47


Po Plzni mrzení. Klíčové zápasy nás ještě čekají, je si jistý brněnský Divíšek

Nedělní zápas proti Plzni označil zbrojovácký záložník Michal Ševčík za jeden z nejtěžších, jaký brněnský celek v letošním ročníku fotbalové ligy odehrál. Body z něho se od nováčka nejvyšší soutěže nečekaly a přes nadějný průběh ani nepřišly – Zbrojovka mistrovi podlehla 1:3. Co jí chybí, aby bitvy s ligovou špičkou dokázala zvládat ještě lépe, případně je dotáhla k bodovému zisku?
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:47


VIDEO: Vykloubený prst na mistrovství světa? Žádný problém, ukázal cyklokrosař

Pád Michaela van den Hama na mistrovství světa v cyklokrosu v Hoogerheide by rozhodně nebyl něčím neobvyklým. Jenže následující scéna nemohla některé diváky nechat v klidu. Kanaďan si během kolize vykloubil prsteníček na levé ruce. Jeho reakce? Nahodil si prst zpátky, nasedl na kolo a pokračoval v závodě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  7.2.2023 | 10:42


Osobni asistence.cz
paliativní péče * prostředky pro ošetřování dekubitů * hospicová péče * příspěvky na péči


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]