Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

ONLINE: Pardubice mají pohár, Sparta vede. Budějovice porazily Třinec

Základní část hokejové extraligy ovládly Pardubice díky výhře nad Karlovými Vary 6:2. Sparta doma porazila Hradec Králové 4:1. V souboji o čtyřku ztratila Kometa, která prohrála ve Vítkovicích. Naopak České Budějovice porazily Třinec, ve hře je rovněž Liberec.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:53


Migranti budou povinně pracovat, ne sedět v parku, zavedl německý okres

Vybraní migranti v části německé spolkové země Durynsko musejí začít pracovat ve veřejném a neziskovém sektoru. Povinnost zavedl předseda tamní buňky Křesťanskodemokratické unie a zemský rada okresu Sála-Orla Christian Herrgott, podle něhož se tímto způsobem odvděčí hostitelské zemi. Durynská rada pro uprchlíky jeho kroky kritizuje jako diskriminační, politik se hájí tím, že postupuje podle zákona.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:53


Lehečka porazil v Dubaji ve třech setech Fucsovicse, uspěl i Menšík

Jiří Lehečka splnil v prvním kole třímilionového tenisového turnaje v Dubaji roli favorita a po téměř dvou a půl hodinách porazil 6:4, 3:6 a 7:5 Maďara Mártona Fucsovicse. Osmnáctiletý Jakub Menšík na stejném místě navázal na vydařený turnaj v Dauhá a zdolal Chorvata Bornu Čoriče po obratu 4:6, 6:3, 7:6.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:39


Razie v tenisovém svazu kvůli dotacím, obviněn je i boss Kaderka

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v sídle Českého tenisového svazu (ČTS), zahájili trestní stíhání pro zločin dotačního podvodu. Prověřují hospodaření svazu, zejména využívání státních dotací na pořádání tenisových turnajů. Policisté zasahují i v dalších městech, kde sídlí sportovní kluby a svazy, s informací přišel jako první Radiožurnál.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:32


Podmořský kabel v dostřelu Húsiů přestal fungovat, opravy budou složité

Na dně Rudého moře u pobřeží Jemenu byl před několika dny poškozen podmořský komunikační kabel, který propojuje Evropu s Indií. Telekomunikační operátor, který kabel vlastní, nyní stojí před problémem, jak zajistit jeho opravu pod hladinou moře ve válečné zóně, kde na námořní dopravu pravidelně útočí jemenští povstalci Húsíové.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:16


„Chlapská rýmička“ není mýtus. U mužů má horší průběh, říká profesor Kittnar

Rozdílů mezi mužem a ženou je daleko víc než jen pár anatomických odlišností souvisejících s pohlavím. Většina není okem viditelná, zato mají zásadní vliv na fungování organismu i schopnost bránit se nejrůznějším nemocem. „Ženy mají lepší imunitu, zejména tu získanou. Vděčí za to pohlavním hormonům, jež tlumí zánětlivé procesy.“ vysvětluje Otomar Kittnar, přednosta Fyziologického ústavu 1. LF UK v Praze. Jakými chorobami trpí častěji ženy? A jakými muži?
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:00


Nedopalkové trápení. Cigaret na ulici neubývá ani přes zákazy a speciální koše

Tramvajová zastávka Anděl. Na zemi uvnitř přístřešku leží zhruba deset nedopalků od cigaret, v okruhu několika metrů další desítky. A to navzdory tomu, že v Praze už mnoho let platí vyhláška o čistotě na veřejných prostranstvích, na základě které hrozí Pražanům i návštěvníkům města za odhození nedopalku na zem tisícikorunová pokuta.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:00


Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka a jeho vstup do NATO je už fakticky zpečetěn. Severoatlantická aliance tak získá zemi se špičkovým obranným průmyslem, letectvem i námořnictvem a Rusům výrazně ztíží vstup do Baltského moře.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:00


Startupy jsou na postupu. Zaměstnávají víc lidí než zemědělství, říká zpráva

Startupy pokrývají z hlediska počtu zaměstnanců čtyři procenta trhu práce. S počtem 150 tisíc pracovníků tak zaměstnávají dvakrát víc lidí než zemědělství a tři čtvrtiny počtu lidí, kteří pracují ve stavebnictví. Vyplývá to ze Smart Market Reportu 2024, který připravil kariérní portál StartupJobs ve spolupráci s J&T Bankou a soutěží Vodafone nápad roku.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 20:00


Část poslanců dorazila v krojích. Šafránkové pomáhala kolegyně a asistent

Netradiční podívaná byla v úterý k vidění ve Sněmovně. Část poslanců totiž přišla na jednání v krojích. Už brzy dopoledne se ve Sněmovně objevila v kroji poslankyně SPD Lucie Šafránková. „Obnovujeme tak tradici, kdy poslanci chodili na jednání v krojích,“ řekla iDNES.cz. Do kroje se oblékala hodinu a pomáhala ji kolegyně z klubu a asistent
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 19:55


Navalného tým marně hledá síň pro rozloučení. Cíleně nás bojkotují, tvrdí

Spolupracovníkům Alexeje Navalného se nedaří najít místo pro veřejné rozloučení s tímto nedávno zesnulým ruským opozičním předákem a kritikem Kremlu. Někde říkají, že prostory jsou obsazené, jinde odmítají při zmínce jména Navalnyj, napsala Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. V Moskvě zadrželi dalšího z Navalného advokátů Vasilije Dubkova.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 19:03


Češi letí do Glasgow. Úspěch? Finále. Ale může to i cinknout, říká šéftrenér

Už ve středu se pražské letiště zaplní atlety. Česká výprava odlétá na první z letošních vrcholných akcí – halové mistrovství světa v Glasgow. „Každé finálové umístění bude úspěchem. Pokud budeme mít štěstí, zároveň věřím, že by to třeba mohlo i cinknout,“ doufá šéftrenér Pavel Sluka. Šampionát trvá od pátku 1. března do neděle 3. března.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:49


Pokud Francie vyšle vojáky na Ukrajinu, tak ne do boje, upřesnil ministr

Francie by podle ministra zahraničí Stéphana Séjourného své vojáky na Ukrajinu neposlala bojovat s ruskými invazními silami. Francouzské jednotky by podle něj v takovém případě plnily specifické úkoly jako odminování, zajištění ukrajinské kyberbezpečnosti nebo výpomoc s výrobou zbraní na místě.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:46


Den pokémonů nadělil fanouškům milé překvapení, Pokémon Legends: Z-A

Každoroční prezentace Pokémon Presents nebyla ani letos příliš silná, přesto fanouškům nadělila jedno vítané překvapení, a to oznámení hry Pokémon Legends: Z-A na Switch.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:33


Orbán s Ficem zamířili k Zemanovi na jednohubky, Tusk jel na Hrad za Pavlem

Napjaté jednání čtyř premiérů Visegrádské čtyřky se propsalo i do směrů, kterými se hosté Petra Fialy vydali po jeho skončení. Zatímco polský premiér Donald Tusk vyrazil na Pražský hrad na setkání s prezidentem Petrem Pavlem, maďarský a slovenský premiér zamířili za jeho předchůdcem Milošem Zemanem. Orbán se sešel i s Václavem Klausem a Andrejem Babišem.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:32


Další únorový hic. Tentokrát rekordy padaly jen na východě Česka

Teplotní rekordy v úterý padly na 28 ze 166 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejvíce jich zaznamenali na východě a severovýchodě Česka. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili 18,7 stupně Celsia. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Teplé počasí by mělo vydržet i ve zbytku týdne.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:30


Driftující auta v centru vzbudila půl města. Policie nezasáhla, kritizují místní

Velký rozruch vzbudili v Jičíně v noci ze soboty na neděli účastníci jízdy tuningových aut. Za řevu motorů přímo na Valdštejnově náměstí driftovali. Když se na místo dostali policisté, zastihli už jen poslední vozy. Strážníci nyní dokumentují přestupky.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:22


TV Barrandov dluží takřka miliardu, Soukupa zatím před věřiteli chrání soud

Skoro miliardu korun dluží firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa. Vyplývá to z údajů zveřejněných v úterý v insolvenčním rejstříku. Městský soud v Praze v pondělí vyhlásil na návrh firmy tzv. moratorium na majetek dlužníka, které má chránit společnost před věřiteli. Ochrana platí tři měsíce, což má podle soudu poskytnout firmě čas na přípravu reorganizace.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:18


Jídelny a menzy opět zdražují, jihočeské tržiště se zatím moc neosvědčilo

Pryč jsou doby, kdy se děti ve školních jídelnách snadno najedly za dvacet korun. Už před rokem mohli vedoucí jídelen navýšit cenu za obědy až na 54 korun za porci. I když takové hodnoty zatím nepanují, velká část jihočeských jídelen zdražila. Na vině jsou zdražení potravin a o poznání vyšší ceny energií.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:07


Zlevněné HHC mizí z obchodů. Nezkrachujeme, máme alternativy, zní od prodejců

Blížící se první březen bude představovat velkou změnu pro obchodníky s konopnými produkty. Vapovací zařízení a další zboží s HHC už nebude možné legálně prodávat. Vláda látku od pátku zakázala v reakci na otravy dětí, které snědly cukrovinky s jejím obsahem. Na omezení se připravují brněnští prodejci, reagují slevami i prodejem alternativ.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:03


ADONXS Pavlovčin: Závidím mladší generaci, že dokáže sexualitu přiznat dřív

ADONXS, čteno ovšem Adonys. Tak se na hudební scéně prezentuje zpěvák s podmanivým zjevem i hlasem, tanečník a performer Adam Pavlovčin. Vítěz SuperStar z roku 2021 vtrhl na českou hudební scénu jako zjevení a přinesl s sebou čerstvý závan světovosti.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:00


Moje první hypersonická atomová bomba. Rusko uvedlo na trh Iskander pro děti

V Rusku právě přišla na pulty obchodů hračka v podobě taktického raketového systému 9K720 Iskander schopného nést jaderné zbraně. Je plně funkční, z hlavně vystřeluje do vzdálenosti až několika metrů měkké barevné projektily. Hračka se v ruských obchodech prodává v přepočtu asi za 8 000 Kč a je vhodná pro děti od dvou do šesti let, uvádí prodejce.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 18:00


Fotbalový pohár v Jablonci kvůli mlze sudí odložil, hrát se může až v dubnu

Plzeňští fotbalisté cestovali přes dvě stě kilometrů zbytečně. Jejich pohárové čtvrtfinále v Jablonci rozhodčí Dalibor Černý těsně před výkopem kvůli husté může odložil. Náhradní termín zatím není znám, fotbalová asociace (FAČR) o něm rozhodne později. Najít vhodný termín však může být problém.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:55


Nezničte naši historii. V Mostě demonstrovali kvůli opravě obřího kulturáku

Před mosteckým kulturním domem Repre se konala demonstrace. Důvodem byla chystaná rekonstrukce této obří brutalistní stavby. Projekt má řadu odpůrců. Vadí jim, že město coby vlastník objektu nevypsalo architektonickou soutěž. Upozorňují, že radnicí prosazovaná podoba opravy má chyby, které budovu degradují.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:42


V Ostravě postaví koncertní halu a opraví dům kultury dvě firmy za 2,8 miliardy

Radní Ostravy vybrali, kdo postaví moderní koncertní halu a současně opraví Dům kultury na ulici 28 října. S nejlevnější nabídkou zhruba 2,8 miliardy korun zvítězilo sdružení stavebních firem IMOS Brno a IPS Třinec. Hotovo by v ideálním případě mělo být v roce 2027.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:30


Potíže ve vztahu či v práci, málo přátel. Stále víc Pražanů potřebuje terapeuta

Složitost současné doby, ale i mnohé negativní události od pandemie covidu-19 přes ruskou agresi na Ukrajině až po nepříznivý ekonomický vývoj v posledních letech zapříčiňují, že čím dál více obyvatel metropole vyhledává pomoc odborníka na duševní zdraví, tedy psychoterapeuta nebo psychologa.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:15


Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za bývalého řeckého krále Konstantina nedorazil z blíže nespecifikovaných osobních důvodů, uvedla v úterý jeho kancelář.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:06


Truhlář proti zaměstnavatelům: LGBT manželství otevře dveře genderu, říká v duelu

Poslanci budou ve Sněmovně možná už v tomto týdnu hlasovat ve třetím čtení o zrovnoprávnění sňatků pro gaye a lesby. Do diskuse se v poslední době zapojil i podnikatelský sektor. Premiéru Fialovi zaslali dopis příznivci i odpůrci stejnopohlavního manželství. Jejich zástupci přijali pozvání do Rozstřelu.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  27.2.2024 | 17:00


Osobni asistence.cz
zákon o sociálních službách * ošetřování dekubitů * hospice v ČR * hospice v ČR


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]