Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy I-Dnes

iDNES.cz – s námi víte víc


 iDNES.cz – s námi víte víc

Končí stávající Sněmovna. Největší odchodné 912 500 korun dostane Filip

Poslední den v roli poslanců stráví ve čtvrtek zástupci ČSSD a KSČM, kterým se ve volbách nepodařilo ve Sněmovně udržet. Končící poslanci mají nárok na odchodné, které může činit až pět jejich posledních měsíčních platů podle počtu odsloužených let. Nejvyšší výslužku si odnese Vojtěch Filip z KSČM. Byl prvním místopředsedou Sněmovny a obdrží 912 500 korun.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:41


Philadelphia přestřílela Boston, Pastrňák s Noskem jednou asistovali

Ve svém druhém startu v nové sezoně hokejové NHL si největší česká hvězda v soutěži, útočník David Pastrňák, připsal znova jednu asistenci. Stejnou bilanci měl i centr Tomáš Nosek, výhru 6:3 však nad Bostonem slavila domácí Philadelphia. Ve druhém středečním duelu Vegas doma podlehlo 1:3 St. Louis.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:32


Doma psané závěti se často najdou příliš pozdě, říká prezident notářské komory

Kuriózní situace pro notáře bývají, když pozůstalý napíše více závětí v různém znění, říká prezident Notářské komory Radim Neubauer. Na pátečním dni otevřených dveří Notářské komory, kdy bude pět notářů k dispozici lidem pro bezplatné konzultace očekává, že nejčastěji se budou lidé radit o manželských smlouvách nebo o novinkách, jako například zakládání firmy online.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:30


Krejčí debutoval v NBA za Oklahomu, Satoranský se střelecky neprosadil

Svých prvních 195 vteřin v zámořské NBA odehrál v dresu Oklakoma City jednadvacetiletý český basketbalista Vít Krejčí. Stihl si během nich připsat jeden doskok, jeho tým si z haly Utahu odvezl porážku 86:107. Basketbalisté New Orleans vstoupili do nové sezony domácí porážkou s Philadelphií 97:117. Prvních soutěžních 8 minut a 40 vteřin v dresu Pelicans odehrál Tomáš Satoranský. Střelecky se neprosadil, připsal si po dvou asistencích a doskocích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:21


Bude stále ještě teplo, pozor ale na velmi silný vítr. O víkendu se ochladí

Ve čtvrtek meteorologové varují před velmi silným větrem, který může v nárazech dosahovat 90 kilometrů za hodinu a na horách rychlosti až 125 kilometrů za hodinu. Teploty však budou příjemné mezi 14 až 18 stupni. O víkendu bude vát jen mírný vítr a nejvyšší teploty budou jen od 7 do 12 stupňů. Ranní teploty v neděli pak budou jen kolem nuly.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:13


Unikátní skleníky. Tvůrci projektu EDEN na Karvinsku poznávali britský vzor

Vypadalo to jako předvolební vábnička nebo sci-fi. Projekt vědecko-turistických skleníků EDEN pro Karvinsko však pokračuje, spolutvůrci nyní prozkoumali stejnou atrakci v Anglii.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:05


Měsíčník Esquire opět volí muže roku, hlasujete v anketě Esquire MAN 2021

Měsíčník Esquire, průvodce moderního muže světem kariéry, módy, techniky i sportu, každý rok vyhlašuje muže, kteří jsou tím nejdokonalejším obrazem současnosti. Loni ovládl anketu Esquire man raper Yzomandias. Letos se o tento titul uchází patnáct mužů v pěti kategoriích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 7:00


Nabídli jsme KLDR schůzku s tím, že nemáme nepřátelské úmysly, tvrdí USA

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že nemají nepřátelské úmysly. Řekla to ve čtvrtek americká vyslankyně na zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se zabývala úterním testem severokorejské rakety. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:38


Nejen obří jezero, těžbu uhlí v lomu Bílina možná vystřídá solární park

Těžbu uhlí v lomu Bílina na rozhraní Teplicka a Mostecka by mohly vystřídat fotovoltaické elektrárny. Podle ČEZu lokalita nabízí ideální podmínky právě pro vznik nových solárních parků, které bude nutné vybudovat kvůli splnění podmínek bezemisní energetiky, k nimž se Česko zavázalo.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:32


Laserem proti špačkům. Vinice chrání před ničivými nálety zelený paprsek

Zdá se, že vinaři našli účinnou zbraň proti hejnům nenasytných špačků, kteří decimují vinice se zrajícími hrozny. Laserový plašič si první odvážlivec nainstaloval loni, letos už jde přístroj na dračku nejen mezi vinaři.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:22


Mám vlastní sociální síť, oznámil Trump. Má se postavit tyranii konkurentů

Mám vlastní sociální síť, oznámil bývalý prezident USA Donald Trump. Nová aplikace má konkurovat velkým americkým digitálním firmám a postavit se jejich tyranii, dodal Trump.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:12


Galaxy Z Fold 3 a jeho předchůdci. Ohebný samsung za tři generace vyspěl

Špičkový samsung s ohebným displejem, který je vlastně takovým kapesním tabletem, je letos k dispozici už ve třetí generaci. Porovnání s jeho předchůdci ukazuje, jaký pokrok za ty tři generace řada Fold udělala.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:03


Byla to klasika. Nábělek a spol. zase zažili nymburskou tsunami

Úvodních deset minut basketbalisté NH Ostrava vyhráli 29:27. Jenže pak se přes ně Nymburk přehnal a přesvědčivě v předehrávce 15. kola národní ligy zvítězil 101:75.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 5:31


Olomouc sužují neukáznění cyklisté a koloběžkáři, jezdí i v podchodech

Už více než tisíc přestupků cyklistů či koloběžkářů letos řešili olomoučtí strážníci. Při nedávné kontrole rozdali za dvě hodiny dvacet napomenutí. Přestupky přitom často přispívají ke vzniku nebezpečných situací. Záchranáři a lékaři podotýkají, že zraněné cyklisty ošetřují prakticky denně.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 5:20


Podcenění zájmu, nebo nouze o čipy? Pixel 6 je nedostatkové zboží

Okamžitě po představení nových smartphonů řady Pixel 6 spustil Google jejich předobjednávky. Ty však provázely potíže a také problematická dostupnost některých provedení telefonu. Mnozí zákazníci si tak na novinky budou muset počkat.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 1:08


Řadovka se dočkala skvělé proměny. A to jste ještě neviděli ložnici

Když původně skromný dělnický domek vyhořel, vypadalo to na jeho konec. Noví majitelé ovšem napjali síly, spojili se s tvůrčím ateliérem Toma Vanhea a zničenou stavbu přeměnili na moderní a elegantní pasivní dům s jednoduchou vizí: aby dlouho a šťastně sloužil dalším generacím.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Probouzejte se odpočatá i po čtyřicítce. Devítidenní plán pro unavené ženy

S přibývajícími roky je náš spánek stále citlivější, všechno nás ruší. Hlavně ženy po čtyřicítce si stěžují na problémy s usínáním a kvalitou spánku. Tento devítidenní program vás naučí opět klidně usínat a dobře spát.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Hrát staré klasiky nebylo nikdy jednodušší. ScummVM oslavil 20. výročí

Jeden z nejpopulárnějších emulátorů starých počítačových her původně vznikl jako jednorázový projekt, když si student informatiky Ludvig Strigeus chtěl na novém počítači zahrát klasickou adventuru Monkey Island 2. Dnes jich ScummVM podporuje stovky, využívá se v komerční sféře a na jeho rozvoji se podílejí i autoři původních her.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Soumrak benzinových sekaček na trávu. V Kalifornii už si ho odsouhlasili

Zatímco EU chce zakázat výrobu spalovacích motorů v automobilech v roce 2035, v Kalifornii udělali první krok spočívající v zákazu benzinové techniky už v blízké budoucnosti. Guvernér Gavin Newsom podepsal návrh zákona, který od roku 2024 zakáže prodej malých spalovacích motorů používaných převážně v zahradní technice.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


V tuně smartphonů je 100krát více zlata než v tuně zlaté rudy

Vysloužilé elektrospotřebiče nepatří do směsného odpadu, je nutné je odevzdat v prodejnách elektra nebo ve sběrných dvorech či na dalších sběrných místech. Elektroodpad totiž obsahuje 69 prvků periodické tabulky, které lze použít při výrobě nových spotřebičů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Vybíráte tarif a dodavatele energií? Sedm rad, jak se neupsat energošmejdům

Zákazníci, kteří se po krachu svého dodavatele energií ocitli v drahém režimu poslední instance, by sice neměli panikařit, ale ani zbytečně otálet. Na co si dát pozor při volbě nového dodavatele a která kritéria při výběru zohlednit? Od Nového roku začne platit NEZ – Nový Energetický Zákon. Ten upravuje podmínky podnikání v energetických odvětvích.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Doprava a zásobování v ohrožení. Dieselům došlo AdBlue a extrémně zdražuje

Do seznamu toho, co všechno v automobilovém průmyslu chybí, se nyní zařazuje AdBlue, tedy roztok syntetické močoviny, která je nenahraditelnou přísadou moderních dieselů splňujících emisní normu Euro 5 a výše. Bez ní prostě dané vozy nepojedou, elektronika řídící jednotky to nedovolí. Ceny této donedávna neznámé kapaliny rostou jak inflace v Zimbabwe.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Svoboda v obytné dodávce. Tříčlenná rodina sedmý měsíc křižuje Evropu

Když je nevlídno, jeď na jih. Když je na jihu moc horko, zamiř na sever. Takové je nomádské pravidlo. Na jaře jsme přestěhovali do obytné dodávky a snažíme se tímto pravidlem řídit. Jaro jsme strávili na Iberském poloostrově, léto ve Skandinávii a teď na podzim se touláme Balkánem. Říkáme tomu Adamova velká cesta.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Storno zdarma a přímé lety. Cestovky bojují o klienty v předprodejích

Lidé začínají nakupovat zájezdy do exotických destinací během zimy, stejně jako dovolené na příští léto. Oproti předkrizovým obdobím jsou však klienti cestovních kanceláří mnohem opatrnější. Raději by se vyvarovali vyplácení peněz dlouho předem. Kanceláře je proto loví mimo jiné na slib bezplatného rušení zájezdů.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Boj klanů v ruském hokeji. Jak se legendy handrkovaly, kdo povede reprezentaci

Že na českém svazu panuje neklid? Tomáš Král a spol. jsou naprostí žabaři proti ruským bossům. Co ti v posledních týdnech okolo národního mužstva vyvádějí!
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Tempel je zrůda a jde po mně. Bojím se více než kdy jindy, tvrdí Kajínek

Jsou to příběhy dvou mužů odsouzených na doživotí. Oba za vraždu dvou lidí. Roky strávili ve věznici spolu, ale nyní jsou venku a k smrti se nenávidí. Robert Tempel, kterého včera soud pustil na svobodu, a Jiří Kajínek, který v roce 2017 dostal amnestii prezidenta. „Vyhrožoval, že mě a moji rodinu zabije,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Kajínek.
Zdroj:iDNES.cz – s námi víte víc|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 0:00


Osobni asistence.cz
paliativní péče * aspekty péče o nemocné * ošetřování dekubitů * klienti osobní asistence


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[72]