Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Americká základna na jihu Sýrie byla cílem útoku, oběti hlášeny nejsou

Americká základna Tanf na jihu Sýrie byla ve čtvrtek cílem útoku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele. Oběti mezi Američany ale hlášeny nejsou, upřesnila agentura. Podle jejích zdrojů nelze zatím říci, kdo za útokem stojí, úder byl ale zřejmě proveden bezpilotním letounem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:55


Spojené státy tvrdí, že nabídly KLDR jednání bez předchozích podmínek

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že vůči KLDR nemají nepřátelské úmysly. Řekla to ve čtvrtek americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová na zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se zabývala úterním testem severokorejské rakety, informovala agentura AP. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 6:21


Trump ohlásil vznik vlastní sociální sítě. Má se postavit tyranii velkých digitálních firem, uvedl

Bývalý americký prezident Donald Trump ohlásil ve čtvrtek vznik vlastní sociální sítě. Nová aplikace má konkurovat velkým americkým digitálním firmám a postavit se jejich tyranii, dodal Trump. Služba by podle plánů měla být spuštěna ve zkušebním provozu v listopadu, uvedla agentura AP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.10.2021 | 5:53


Testování epidemii nevyřeší, očkování ano, hájí Vojtěch konec hrazení testů. Podle Baxy je to chyba

Konec proplácení preventivních testů na covid-19 je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jasnou výzvou lidem, kteří zatím na testování spoléhají, aby se nechali očkovat. Místopředseda ODS a člen AntiCovid týmu koalice SPOLU Martin Baxa to však považuje za velkou chybu. Domnívá se, že kvůli tomu, že si nově většina lidí bude muset testy platit sama, se bude nákaza ještě více nekontrolovaně šířit. Zvýšit počet očkovaných by podle něj vláda měla lepší kampaní. Vojtěch s Baxou diskutovali o nových vládních opatřeních v Událostech, komentářích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 23:14


Ceny energií trápí i velké evropské podniky. Ve Francii a Španělsku některé přerušují výrobu

Zdivočelé ceny energií v Evropě nejsou jen strašákem pro drobné odběratele z domácností, ale mají také první konkrétní dopady na průmyslovou výrobu. Některé podniky ve Francii, ale i ve Španělsku omezují nebo přerušují výrobu. Růst účtů za elektřinu je i pro firmy, které jsou zvyklé na měsíční výdaje v řádech v milionů eur, neúnosně rychlý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 20:10


Na rozhodování o opatřeních nemáme data. Babiš s Vojtěchem na nás líčí past, míní Pekarová Adamová

Kvůli sílící epidemii covidu-19 vláda ve středu zpřísnila některá opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu vyzval vítěze voleb, aby se na tvorbě těch nových s kabinetem podíleli. Podle předsedkyně TOP 09 a kandidátky koalice SPOLU na předsedkyni sněmovny Markéty Pekarové Adamové jde o past premiéra a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Budoucí vláda se má podle ní v kontextu epidemie soustředit na zvýšení proočkovanosti. Opatření musí být efektivní, řekla v Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 20:03


Ceny plynu i elektřiny rostou, lidé se vracejí i k uhlí a dříví

Prudce roste poptávka po uhlí a palivovém dříví. Jejich cena sice roste, ale ne tolik jako cena plynu. Několik jeho velkých dodavatelů v poslední době oznámilo výrazné zdražení, naposledy Pražská plynárenská, jejíž zákazníci zaplatí od listopadu v průměru o necelou čtvrtinu více.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 19:25


Královská rodina vyzývá k záchraně planety. Je iritující, když se jen mluví, zlobí se britská panovnice

Britská královská rodina se vyjadřuje na podporu ochrany klimatu. Královna například zkritizovala neúčast některých světových lídrů na klimatické konferenci COP26 v Glasgow, která se koná za dva týdny. Princi William zase apeloval na miliardáře, aby investovali do záchrany planety.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 18:02


Český spisovatel musí mít humor, nepochybovala Ruth Bondyová. Její jméno nově nese knihovna v Tel Avivu

Na české ambasádě v Tel Avivu se otevřela knihovna pojmenovaná po Ruth Bondyové. Rodačka z Prahy se v Izraeli stala známou novinářkou a zasloužila se významně také o překlad české literatury do hebrejštiny. Potomci Ruth Bondyové, která zemřela v roce 2017, z její privátní knihovny věnovali velvyslanectví stovky knih s českou tematikou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 17:11


Chladný říjen překvapil letním dnem

Říjen byl letos zatím spíš chladnější než normálně, minulý týden na horách už celý den mrzlo a sněžilo. Po neděli následovalo oteplení a ve středu teploty doslova vystřelily k číslům, jaká jsme měřili naposledy na konci září. Téměř polovina meteorologických stanic se záznamy dlouhými 30 let a víc ve středu oznámila rekord pro 20. říjen.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 16:59


V malešické spalovně v Praze hořely technologie. Oheň způsobil škody za stovky milionů korun

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hořely technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, kouř byl vidět z velké dálky. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vzplanulo gumové těsnění, odpad nehořel. Spalovna zůstane mimo provoz nejméně do čtvrtka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:54


Obžalovaní v případu ROP Severozápad si vyslechli obžalobu. Soudce ji četl několik hodin

Čtení obžaloby v rozsáhlé kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad u soudu v Litoměřicích trvalo několik hodin. Většina z 27 obžalovaných bývalých politiků či úředníků ve středu už k soudu nepřišla a hlavní líčení se koná v jejich nepřítomnosti. Jejich výslech začne zřejmě příští týden. Případ se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:44


Letošním laureátem Sacharovovy ceny je Alexej Navalnyj

Evropský parlament (EP) udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. EP hlasitého kritika ruského prezidenta Vladimira Putina ocenil za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva. Navalnyj si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce zhruba dva a půl roku kvůli porušení podmínky staršího rozsudku, který se týkal obvinění ze zpronevěry. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:38


Kdo potřebuje třetí dávku a která vakcína proti covidu-19 chrání nejlépe?

Zvládnout podzimní a zimní vlnu covidové pandemie pomůže především ukončené očkování. Kdo by se měl nechat doočkovat třetí dávkou, kdy se budou smět vakcinovat děti do dvanácti let a jak časté jsou vedlejší účinky? Na nejčastější otázky ohledně očkování odpověděl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:32


Plzeňský Panasonic podle odborů končí s výrobou televizí. O práci asi přijde až tisíc lidí

Japonský Panasonic v továrně v Plzni podle předsedy odborového svazu KOVO Jaroslava Součka končí s výrobou televizorů. Označil to za strategické rozhodnutí nadnárodní firmy, v němž mohl hrát roli i současný nedostatek čipů. O práci by v továrně mělo k 31. březnu 2022 přijít až tisíc lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:26


Respirátory budou od pondělí opět povinné i v práci, zkrátí se platnost testů a pojišťovny už je všem neproplatí

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prosadil ve vládě návrat povinnosti nosit respirátor v zaměstnání, a to od 25. října. Bez roušek zatím zůstanou žáci ve třídách, politici se zdravotními experty o tom ale ještě budou diskutovat. Kabinet ovšem již schválil i další opatření proti šíření covidu-19. Provozovatelé restaurací budou od listopadu muset kontrolovat, zda jsou hosté testovaní či očkovaní, skončí proplácení preventivních testů na covid a zároveň budou výsledky testů platné kratší dobu. V posledních dnech výrazně přibylo nakažených, v úterý byl nárůst více než dvojnásobný oproti minulému týdnu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:18


Schillerová a Havlíček se stali členy hnutí ANO, schválilo to předsednictvo

Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček se stali členy hnutí ANO. V úterý to schválilo předsednictvo, sdělilo hnutí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 15:16


Paliativní péči poskytuje pražská záchranka jeden den v týdnu. Hledá lékaře, kteří službu rozšíří

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) bude hledat lékaře, kteří posílí její nově zřízený tým zaměřený na těžce nemocné pacienty vyžadující takzvanou paliativní péči. Ten funguje ve zkušebním provozu asi sedm týdnů pod vedením lékaře Martina Brožka a město nedávno schválilo jeho financování. Tým může pacienty stabilizovat na místě nebo dovézt do nemocnice s oddělením paliativní péče. Nyní je běžně sanitky odvážejí na urgentní příjmy nemocnic, což však nebývá nejlepší řešení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 14:55


Koalice SPOLU chce vést šest poslaneckých výborů. SPD trvá na postu ve vedení sněmovny

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce v nové sněmovně vést šest výborů. Stejný počet nabídne hnutí ANO, koalice Pirátů a STAN by řídila tři výbory a SPD dva. Opozici SPOLU navrhne vedení mandátového a imunitního výboru, prohlásil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Hnutí SPD ve středu oznámilo, že trvá na postu ve vedení sněmovny, hnutí ANO zase kritizovalo rozšíření vedení sněmovny na sedm členů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 14:24


Ministerstvo spravedlnosti řeší podnět podaný kvůli možnému přestupku premiéra Babiše v souvislosti s kauzou Pandora Papers

Ministerstvo spravedlnosti se zabývá podnětem podaným kvůli možnému přestupku premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s kauzou Pandora Papers. Podnět resortu spravedlnosti zaslal Městský úřad v Černošicích. Podle něj mohl premiér porušit zákon o střetu zájmů tím, že nedoložil úřadům úplné informace. Na dotaz České televize to uvedl vedoucí odboru přestupků černošického úřadu Josef Sedláček. Podle zákona o střetu zájmů musí poslanci a další veřejní funkcionáři uvádět mimo jiné oznámení o příjmech a majetku. Podání podnětu ČT potvrdil také mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 14:20


Omezit kácení kolem elektrického vedení se snaží distributor s vědci. Pod dráty sázejí nízký porost

Vědci z Mendelovy univerzity s distribuční firmou EG.D chtějí omezit kácení dřevin u elektrického vedení. Zahájili řízené sázení rostlin v ochranném pásmu vedení vysokého i velmi vysokého napětí, pro které vědci připravili tři druhy směsí. Cílem je zvýšit druhovou rozmanitost a také ušetřit náklady.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 13:55


Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila Janouškovi přerušení trestu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni brněnského krajského soudu Jaroslavu Bartošovou, a to v souvislosti s přerušením trestu lobbisty Romana Janouška. Uvedl to mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Benešová věc prošetřovala na základě interpelace poslance a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 13:31


Úlevy z daní na energie mají pokračovat i v příštím roce, schválila vláda. Znovu také odsouhlasila rozpočet

Vláda na středečním mimořádném jednání schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH, a to na celý nadcházející rok. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Předpis podle ní míří do sněmovny. Kabinet už v pondělí odsouhlasil, že v listopadu a prosinci bude nulová sazba DPH na energie, Schillerová ve středu potřebný dokument podepsala. Vláda také znovu schválila návrh rozpočtu se schodkem bezmála 380 miliard korun, musí ho předložit dolní komoře. Kvůli zmírnění dopadů zdražování energií má pak přejít do státního rozpočtu část peněz z aukcí emisních povolenek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 13:19


Jsem pěšák, který má místo flinty kameru a mikrofon. Kam mě poslali, tam jsem jel, říká dlouholetý zahraniční zpravodaj ČT Miroslav Karas

Do Polska odjel v roce 1992, ještě jako zpravodaj Československého rozhlasu. Už jako nejdéle působící zahraniční zpravodaj České televize se Miroslav Karas vrátil loni, bohatší o zkušenosti z Ruska, Ukrajiny a dalších zemí regionu. Západ ho prý nikdy nelákal, i když Východ ho občas postavil do nezáviděníhodných situací. Polská a ruská média sleduje vedle těch českých každý den, k obědu si pak místo knedlo-vepřo-zelo dá radši zelí se zelím a ruský boršč. Svůj novinářský život za hranicemi přiblížil Miroslav Karas v podcastu Background ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 13:00


Kniha Carmen slibuje skutečný život Hany Hegerové. Přála si, aby vyšla až po její smrti, říká autor

Šansoniérka Hana Hegerová se devadesátých narozenin, které připadají na 20. října, nedožila. Zemřela letos v březnu. Teprve po zpěvaččině smrti mohla vyjít knižní rekapitulace jejího života. Deset let na ní pracoval hudební vydavatel Tomáš Padevět, který patřil k blízkým přátelům Hegerové.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:56


Video s výhrůžkou pobodáním Tomia Okamury bude řešit úřad jako přestupek

Nahrávka, na které muž vyhrožuje pobodáním předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, nebyla podle státní zástupkyně trestným činem. Případ poslala do přestupkového řízení. Na dotaz České televize to uvedl Libor Šuráň z dozorového státního zastupitelství v České Lípě. Policie původně obvinila muže z nahrávky a autora videa z přečinu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. V trestním řízení by případně oba mohli dostat až tři roky za mřížemi. Nyní jim hrozí pokuty.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:46


Před deseti lety nastal konec Kaddáfího a s ním i libyjské občanské války. Mír ale dlouho netrval

Před deseti lety zemřel dlouholetý vůdce Libye Muammar Kaddáfí. Zemi vládl přes čtyřicet let. Jeho smrt ukončila více než osmiměsíční občanskou válku, zbraně ale v Libyi neutichly na dlouho.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:44


Soud potvrdil mladíkovi devítiletý trest za pokus o vraždu spolujezdce. Vjel autem do protisměru

Za pokus o vraždu šestnáctiletého spolujezdce v osobním autě si Tomáš Kocourek odpyká devět let vězení. Rozsudek brněnského krajského soudu potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který žádal nižší trest. Chlapce se podle rozsudku snažil zabít ve chvíli, kdy prchal ve voze před policejní hlídkou a úmyslně vjel do protisměru, aby narazil do kamionu. Chlapec mu však nakonec strhl řízení a srážce zabránil. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:36


Pandemie ve světě: V Rusku bude týdenní pracovní volno, země opět zaznamenala rekordní počet úmrtí

V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno. Vládní návrh podpořil šéf Kremlu Vladimir Putin. V zemi za poslední den zemřelo podle oficiálních údajů 1028 nakažených, tedy nejvíce od vypuknutí pandemie. Šéf britské Národní zdravotní služby (NHS) varoval, že tamní veřejné zdravotnictví je v mnoha částech země blízko hranice přetížení a tlak s blížící se zimou poroste. New York bude od listopadu po všech pracovnících města požadovat očkování.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:34


Vědci transplantovali prasečí ledvinu mrtvému člověku. Experiment prokázal, že to může fungovat

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na tělo zesnulého a sledovali její fungování. Jak uvedla agentura AP, jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:28


Za potřísnění ruské ambasády kečupem dostala skupina od úřadu napomenutí

Úřad Městské části Prahy 6 potrestal napomenutím tři lidi za potřísnění ruské ambasády kečupem. Incident se stal v polovině dubna poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení příslušníků ruské tajné služby GRU do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Kečup měl podle vyjádření jednoho z aktérů symbolizovat krev a připomenout dvě oběti výbuchu. Kromě třech potrestaných lidí úřad prošetřoval ještě další dva účastníky incidentu. Podle úředníků se jim ale přestupek nepodařilo prokázat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:22


Stávající sněmovna končí. Senát v mezidobí rozhodne o jejích posledních předlohách

Končí funkční období stávající Poslanecké sněmovny. Řadě poslanců mandát zaniká a končí také přechodné povolební období, kdy Česko fakticky mělo více než dvě stovky poslanců. Nová sněmovna se sice sejde až 8. listopadu, mandáty zvoleným poslancům ale běží už od konce voleb. Senát bude rozhodovat o posledních předlohách, které mu postoupila dosavadní dolní komora.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:22


Zmrazení platů vrcholných politiků by mohlo mít v Senátu problém. Ústavně-právní výbor je proti

Navrhované zmrazení platů vrcholných politiků na pět let Senát možná zamítne. Proti snaze končící vlády ANO a ČSSD se ve středu postavil ústavně-právní výbor. Jeho předseda a zpravodaj Tomáš Goláň (ODS) mluvil v souvislosti s novelou o předvolebním populismu. Pokud nebude norma přijata, odměny ústavních činitelů od ledna vzrostou podle předběžných údajů zhruba o šest procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že se senátory pokusí přesvědčit, aby návrh podpořili, jde podle ní o vzkaz občanům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:21


Brněnští vědci budou zkoumat dospělé hráče videoher. Chtějí vědět, co cítí a jestli nejsou závislí

Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně chtějí přesněji popsat přínosy a hrozby spojené s hraním počítačových her prostřednictvím internetu. V projektu Czech Gamers hledají dospělé dobrovolníky, kteří zodpoví jejich otázky, například sdělí, co při hraní zažívají a co je na on-line hrách láká. Dosavadní výzkumy se zatím soustředily spíše na negativní dopady hraní na zdraví a životy mladých lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 12:14


Policie nesmí preventivně zjišťovat totožnost účastníků shromáždění, Ústavní soud vyhověl stížnosti

Policie podle Ústavního soudu nesmí „preventivně“ zjišťovat totožnost účastníků shromáždění, dokud pro to nemá nějaký objektivní důvod, který také musí kontrolovanému člověku vysvětlit. ÚS vyhověl stížnosti návštěvníka Klimakempu v Louce u Litvínova v roce 2018. Musel ukázat občanský průkaz už na nádraží. Podle ústavní stížnosti nebyl ke kontrole žádný důvod a ze strany policie šlo jen o „psychologickou disciplinaci“ účastníků akce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 11:58


Růst cen v EU v září opět zrychlil, inflace vystoupila na 3,6 procenta

Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za posledních deset let, v září opět zrychlil. Podle zveřejněné závěrečné zprávy statistického úřadu Eurostat dosáhla míra inflace 3,6 procenta, což je o čtyři desetiny bodu více než v srpnu. K jejímu zrychlování přispívají zejména prudce rostoucí ceny energií způsobené vysokou poptávkou a nedostatkem zásob. O stejnou hodnotu se za měsíc vyšplhala inflace i v zemích platících eurem, kde činila 3,4 procenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 11:56


Koně mají jediného předka. Do střední Evropy přišli před 4 tisíci lety, odhalila studie

Velká mezinárodní studie odhalila původ moderních domácích koní. Vědci, včetně těch českých, v ní popsali, že všechna tato zvířata mají společný původ.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 11:02


Metro by mělo být veřejným prostorem pro kulturu a umění, říká architektka Anna Švarc

Některé stanice pražského metra čekají změny. Týká se to třeba zastávky Jiřího z Poděbrad, kde probíhá tříletá rekonstrukce. Při ní vzniknou nové výtahy, které umožní bezbariérový přístup do stanice. Oprava má dopravní podnik vyjít na 1,3 miliardy korun. Už na konci září se otevřel opravený výstup a vestibul Na Knížecí ve stanici Anděl. O proměnách metra hovořila v pořadu Události, komentáře jeho architektka Anna Švarc.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 10:57


Babiš navrhuje odložit udělování vyznamenání k 28. říjnu, sám je předávat nechce

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl, aby se letošní udělování vyznamenání u příležitosti svátku 28. října odložilo. Ceremoniál by podle něj měl počkat, než je bude schopen osobně předat prezident Miloš Zeman. Předseda vlády uvedl, že je v zastoupení předávat nechce. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 10:26


Existenci protilátek nelze nyní zaměnit s imunitou proti covidu, uvedl Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví, které se týkalo neuznávání protilátek na nemoc covid-19. Nebylo tedy v rozporu se zákonem. Opatření z 26. srpna už ale v současnosti není platné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 9:57


Sibiř se propadá. Tající permafrost ničí vše, co na něm stojí, varují odborníci

Sibiř trápí dosud nevídaný problém. Na konci léta a začátku podzimu se tam vždy nejvíce projeví tání věčně zmrzlé půdy, takzvaného permafrostu. Jenže zatímco dříve se týkalo jen povrchové vrstvy zeminy, poslední čtvrtstoletí už taje země na celé metry hluboko. Dříve stabilní systém se bortí a s ním infrastruktura, kterou na něm postavili lidé. Na sibiřském permafrostu žije asi 15 milionů Rusů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 9:29


Člověk zásadně ovlivňuje klima, shoduje se 99,9 procenta vědců i studií

Vědci se z více než 99,9 procenta shodují, že člověk má vliv na změnu klimatu, uvádí studie, která vyšla v časopise Environmental Research Letters. Její autoři analyzovali téměř 90 tisíc odborných publikací týkajících se klimatu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 9:09


V Brně zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, případ se má týkat ukrajinské mafie

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovala v úterý večer v centru Brna. Podle Českého rozhlasu kriminalisté z budovy policejní služebny  na náměstí Svobody odnášeli krabice do přistavených aut. Zásah se má podle reportérů týkat ukrajinské mafie. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 8:58


Robert Tempel byl po 20 letech propuštěn z vězení, původně tam měl být doživotně

Věznici v Bělušicích na Mostecku ve středu zhruba v 9:30 opustil Robert Tempel, zůstával tam po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu kvůli dřívějšímu trestu. Ve věznicích strávil zhruba 20 let. Zproštěn obžaloby z vraždy byl pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 8:23


Žalobce požádá o vydání Babiše ke stíhání v kauze Čapí hnízdo po ustavující schůzi nové sněmovny

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo po ustavující schůzi nové sněmovny. Řekl to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 7:52


Epidemie prudce zrychluje, přibylo 3246 nakažených. Vláda zpřísnila opatření

Laboratoře v úterý potvrdily 3246 případů koronaviru, což je o 1739 víc než před týdnem a nejvíc od 20. dubna. Šíření covidu v Česku tak prudce zrychlilo za jediný týden. Kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísnila vláda některá opatření, od pondělí se mimo jiné vrátí povinnost nosit v práci respirátor, skončí také plošné proplácení preventivních testů na covid, i když zůstanou výjimky. V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví omezování nemocniční péče. Bez očkování by počty hospitalizovaných mohly být i šestkrát horší.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 7:20


Podle brazilské senátní komise Bolsonaro selhal během pandemie, hrozí mu obvinění

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu zveřejnila zprávu, v níž žádá obvinění prezidenta Jaira Bolsonara ze zločinu proti lidskosti a asi desítky dalších deliktů. Těch se hlava Brazílie podle senátní komise dopustila při řízení země během pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura AFP. O zprávě mají senátoři hlasovat 26. října.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 6:35


Průměrná sazba hypoték v září stoupla posedmé v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v září sjednaly 9602 hypotečních úvěrů za 30,57 miliardy korun. Jde opět o meziroční nárůst, ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl. Podle analytiků tak hypoteční trh brzdí kvůli zvyšování úrokových sazeb, které Česká národní banka zvedla na konci září na jeden a půl procenta, a to v reakci na vysokou inflaci. Nevyloučila přitom jejich další zvyšování do konce roku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 6:10


Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil stíhání Bannona za pohrdání Kongresem

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů jednomyslně doporučil zahájení trestního stíhání vůči bývalému poradci exprezidenta Donalda Trumpa Steveu Bannonovi. Výbor žádá, aby čelil obvinění z pohrdání Kongresem kvůli tomu, že zcela ignoroval jeho obsílky a nedostavil se jako svědek v rámci vyšetřování povolebních násilností z 6. ledna. Celá dolní komora Kongresu by o stíhání Bannona měla hlasovat ve čtvrtek, uvedla agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 5:59


Mynář není člověk na svém místě, míní Vystrčil. Podle Valachové měl kancléř informovat ústavní činitele

Kritika z politické sféry míří směrem ke kancléři hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana Vratislavu Mynářovi. Ten byl podle informací Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) o stavu hlavy státu informován ve středu 13. října, přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a končící místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové kancléř výrazně pochybil. Shodli se na tom v úterních Událostech, komentářích. Dalšími hosty debaty byli Tomio Okamura (SPD) a Patrik Nacher (za ANO).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 23:21


Pohled právníků: Článek 66 je podle experta na ústavu Tomoszka jediná možnost

Přenést prezidentské pravomoci na jiné vrcholné ústavní činitele může parlament poměrně snadno díky tomu, že to není nevratný krok a navíc se může prezident snadno a rychle bránit u Ústavního soudu, objasnil ústavní právník Maxim Tomoszek. V nynější situaci – vzhledem ke sdělení Ústřední vojenské nemocnici o neschopnosti Miloše Zemana plnit pracovní povinnosti – se domnívá, že zákonodárci ani nemají jinou možnost než přenesení pravomocí iniciovat. Advokát Tomáš Sokol ovšem varoval před unáhlenými kroky, jako by mohlo být odvolání kancléře premiérem v případě, že by bylo zřejmé, že se prezident zanedlouho vrátí. O právních aspektech nynější situace diskutovali odborníci v 90' ČT24 a Událostech, komentářích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 22:02


Mám obavu, zda okolí prezidenta nechrání spíše samo sebe, uvedl Rakušan

Česko míří k bezprecedentnímu rozhodnutí. Parlament v listopadu možná určí, zda převést pravomoci prezidenta republiky. Předseda STAN Vít Rakušan v Interview ČT24 uvedl, že kancléř Vratislav Mynář není tím, kdo by prezidenta chránil, a že hrozí reálné nebezpečí, že by jednal za prezidenta. V pořadu Rakušan mluvil i o vyjednávání o budoucí vládě nebo Tomiu Okamurovi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 20:36


FBI provedla razii ve washingtonském sídle spojeném s ruským oligarchou Děripaskou

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) obsadili washingtonské sídlo, které je spojené s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. Zprávu přinesla televize NBC News, které informaci potvrdil mluvčí úřadu. Mluvčí ruského oligarchy uvedla, že FBI prohledávala dva objekty spojené s Děripaskou, ovšem ani v jednom případě podle ní olicharcha není vlastníkem objektu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 19:03


Z Francie do Británie putují po moři rekordní počty migrantů. Londýn si stěžuje, ale nepomáhá

Třicet tři kilometrů moře mezi Francií a Británií jen za letošek přeplulo na člunech víc než 18 tisíc lidí. Oproti celému loňsku jde o dvojnásobek. Británie obviňuje Francii, že proti pašerákům lidí nezasahuje. Paříž si zase stěžuje, že Britové na tuto činnost přislíbili pomoc ve výši 63 milionů eur a zatím neposlali nic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 17:54


Velkým nemocnicím chybí krev, může za to dohánění operací i nedostatek dárců

Víc než polovina fakultních nemocnic má problémy se zajištěním potřebného množství krve. Podle mluvčích nemocnic za to může hlavně dohánění operací odložených kvůli pandemii koronaviru, nedostatek dárců a konkurence komerčních odběrových center. Nemocnice zatím nemusí kvůli nedostatku krve omezovat péči, například Fakultní nemocnice Olomouc už ale s dodávkami krve nemůže pomáhat menším zařízením v okolí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 17:32


Na většině území bude ve čtvrtek foukat silný vítr, meteorologové vydali výstrahu

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl, vyplynulo z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 17:04


Inspekce zjišťuje, jak ovlivnila výuka na dálku vzdělávání dětí

Školní inspekce začala zjišťovat, jak přesně zasáhla loňská distanční výuka do vzdělávání dětí. Žáci z druhých stupňů škol, které se dobrovolně přihlásily, budou vyplňovat testy z češtiny, angličtiny a matematiky. Podle posledního průzkumu vznikl mezi žáky kvůli odlišné podpoře rodičů někdy až tříměsíční rozdíl v zameškaném učivu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 16:46


Pekarová Adamová by měla být předsedkyní sněmovny, dva místopředsedy může mít ANO

Kandidátkou koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN na post předsedkyně nové Poslanecké sněmovny bude šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Místopředsedkyní nové sněmovny za Piráty potom bude jejich první místopředsedkyně Olga Richterová. O obsazení vedení sněmovny jednaly v úterý koalice SPOLU a Pirátů a Starostů. Podle lídra koalice SPOLU a předsedy ODS Petra Fialy by také vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) už neměla dělat klíčová rozhodnutí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 15:39


Plzeňské biskupství chce na svých pozemcích hospodařit šetrně. Mění podmínky pronájmu půdy

Hospodařit na svých pozemcích ekologičtěji je novým záměrem plzeňského biskupství. Na západě Čech vlastní tisíce hektarů půdy, které získalo v restitucích a pronajímá je soukromým zemědělcům. Teď jim ale, právě kvůli ekologii, církev začíná měnit podmínky pronájmu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 15:35


Nejen Zátopek, ale i Moje slunce Mad. Český příběh z Afghánistánu chce oslovit Oscara

Česko-francouzsko-slovenský snímek Moje slunce Mad se pokusí o Oscara. O nominaci Americké filmové akademie v kategorii animovaných filmů usilují producenti z českého Negativu a zahraniční distributor na základě ohlasů ve světě. Oslovit dovedl snímek festivalové poroty v Mexiku i Francii. Novinka režisérky Michaely Pavlátové vypráví příběh Češky provdané do Afghánistánu. Od 21. října Moje slunce Mad promítají české biografy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:59


Izraelská nemocnice se stala terčem kybernetického útoku. Vyděračovi šlo o peníze

Izrael oznámil, že poprvé v historii se jedna z jeho nemocnic stala terčem rozsáhlého útoku vyděračského softwaru. Jde o nemocnici ve středoizraelské Chadeře, k zajištění péče o pacienty nyní musí využívat alternativní systémy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:35


Z podmínky na pět a půl roku zvýšil soud trest majiteli fotovoltaické elektrárny Petrovice u Borovan

Olomoucký vrchní soud výrazně zvýšil trest majiteli fotovoltaické elektrárny Petrovice u Borovan na Českobudějovicku Danielu Exnerovi z původně podmíněného trestu na 5,5 roku vězení. Muže odvolací soud potrestal kvůli podvodu v souvislosti se zapojením elektrárny do distribuční sítě před koncem roku 2010 kvůli výhodné výkupní ceně elektřiny, ačkoliv nebyla podle soudu dokončená.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:24


Ústavní soud vyhověl Robertu Tempelovi, měl by se dostat bezodkladně na svobodu

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstává ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl nyní dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:19


Covid-19 se v Česku šíří přes mladé a neočkované. Případů bude přibývat

V posledních dnech se v České republice opět rychleji šíří nákaza covidem-19. Za pondělí přibylo 2521 nakažených, což je skoro dvakrát víc než před týdnem. Současně roste i počet hospitalizovaných; k pondělku jich bylo 544, čili je nejvíc od května. Co bude dál?


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:18


Případem odvolané státní zástupkyně, na kterou údajně cílil bossing, se bude znovu zabývat soud

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti odvolané okresní státní zástupkyně v Ostravě Tamary Kornasové. Zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který původně její žalobu zamítl. Městský soud se musí znovu zabývat tvrzením o údajné šikaně ze strany tehdejšího vedení krajského státního zastupitelství.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 14:11


Karel Kryl má v Ostravě své nároží a pamětní desku na budově Českého rozhlasu

U vchodu do budovy ostravského studia Českého rozhlasu odhalili pamětní desku věnovanou básníkovi a písničkáři Karlu Krylovi. Připomínat bude jeho působení v ostravském rozhlasu, kde původně pracoval jako redaktor a kde před pětapadesáti lety natočil i první nahrávky písní, které později vyšly na albu Bratříčku, zavírej vrátka. Samotný prostor před budovou byl pojmenován Nárožím Karla Kryla. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 13:57


Ministerstvo práce opakovaně odmítlo ombudsmanova doporučení. Křeček informoval vládu

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček informoval vládu o možném nesprávném postupu ministerstva práce a sociálních věcí ve dvou oblastech. Šlo o nedostatečnou kvalitu lékařských posudků, ve druhém případě pak o vyřazování lidí z evidence uchazečů o zaměstnání, informovala mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Markéta Bočková. Veřejný ochránce práv na slabiny ministerstvo upozorňoval, aniž by došlo ke změně. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 13:14


Policie pátrala po útočníkovi, který v centru Plzně napadl muže a střílel do vzduchu. Sám se přihlásil

Po víc než pěti hodinách se na služebnu městské policie v Plzni přihlásil muž, který v úterý ráno v centru města na Americké třídě po potyčce s dalším mužem střílel do vzduchu pistolí. Policie po střelci od rána pátrala. Muž přišel odpoledne na služebnu a přiznal se, strážníci ho předali policistům, kteří ho převezli k výslechu a také zajistili jeho zbraň, sdělila policejní mluvčí Eva Červenková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 12:51


Rostou. České Budějovice zvou na mykologickou výstavu

Zhruba 350 druhů hub nabízí výstava, která začala v pondělí v Jihočeském muzeu. Lidé tam spatří hlavně podzimní houby rostoucí na jihu Čech. Mykologové ale naznačují, že letošní houbařská sezona byla špatná, hlavně kvůli počasí. V kraji se teď dají sbírat lišky nebo čirůvky. Součástí výstavy, jež trvá do 21. října, je poradna pro houbaře a program pro děti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 12:32


Klienti Bohemia Energy, kterým nyní dodává ČEZ, mohou přechod do standardního ceníku řešit on-line

Zhruba 400 tisíc klientů dodavatele energií Bohemia Energy, které po konci firmy převzala v režimu dodavatele poslední instance (DPI) polostátní společnost ČEZ, může převod z institutu DPI do standardního ceníku provést on-line, a to včetně podpisu. Řekl to mluvčí ČEZu Roman Gazdík, firma spustila nový on-line formulář.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 12:13


Manželský pár, který napadl skupinku romských dětí, odešel od soudu s podmínkou

Olomoucký krajský soud potvrdil podmíněné tresty manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým za napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Podle soudu jsou výpovědi dětí věrohodné, zamítl tak odvolání obžalovaných. Ve sledované kauze z předloňského roku byla dvojice odsouzená Okresním soudem v Přerově za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 12:04


Struny podzimu rozehraje nejmladší držitelka „Pulitzera“ za hudbu, vrací se Porter či Suchý

V Praze začínají jubilejní Struny podzimu. Mezinárodní hudební festival v programu opět kombinuje klasickou i soudobou hudbu s jazzem, hip hopem a elektronikou. V pětadvacátém ročníku se mimo jiné vrací k úplným začátkům. Přivítá ale také poprvé třeba nejmladší držitelku Pulitzerovy ceny za hudbu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 12:01


VZP se obrátí na exekutory, aby v rámci milostivého léta upustili od vymáhání penále

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se chce kvůli takzvanému milostivému létu pro své dlužníky obrátit na exekutory. Chce na ně apelovat, aby její klienti mohli uhradit jen dluh na pojistném a od vymáhání penále se upustilo. Uvedl to ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle pojišťovny na ni zákon o milostivém létu zapomněl a výklad normy je nejednoznačný. Žádá o něj ministerstvo spravedlnosti. Poslanci, kteří prosadili milostivé léto, jsou připraveni k rychlé novele jeho pravidel.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 11:50


Začal soud v kauze evropských dotací v ROP Severozápad. Obžalováno je 27 lidí

Ústecký krajský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Kauza se týká rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Obžalováno je dvacet sedm politiků, podnikatelů a úředníků, kteří podle státního zástupce zmanipulovali evropské dotace ve výši čtrnáct miliard korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 11:19


Babiš hrozí prezidentovu kancléři odvoláním. Podle Mynáře to může udělat jedině Zeman

Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře k rezignaci na funkci. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny z titulu premiérské funkce provedl sám, řekl v úterý dopoledne serveru iDNES.cz. Mynář reagoval slovy, že jediný, kdo ho může odvolat, je Miloš Zeman. Dále se k Babišově výzvě odmítl vyjádřit. Odstoupit nehodlá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 10:36


Sněmovna a Senát si před rozhodnutím o aktivaci článku 66 vyžádají další zprávu z nemocnice

Sněmovna a Senát si před předpokládaným listopadovým rozhodnutím o převodu pravomocí prezidenta vyžádají další zprávu z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), že Miloš Zeman nadále nemůže vykonávat povinnosti hlavy státu. Řekl to předseda koalice SPOLU a šéf ODS Petr Fiala. Podle něj se na tom shodli předsedové parlamentních stran na úterní schůzce s vedením Senátu. Tam dostali od šéfa horní komory Miloše Vystrčila (ODS) k nahlédnutí dopis z ÚVN. O věci jednala také senátní ústavní komise. Ta se podle svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN) jednomyslně usnesla na závěru, že jsou dány podmínky aktivace článku 66. Horní komora bude hlasovat pravděpodobně 5. listopadu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 10:30


Tři muži, kteří za peníze slibovali ovlivnění soudů, byli odsouzeni k nepodmíněným trestům

Za předstíranou snahu tří mužů ovlivnit za úplatek rozhodování soudů padly nepodmíněné tresty v délce trvání 5,5 roku, pěti let a 4,5 roku. Obžalovaní Patrik Kalous, Vojtěch Novák a Stanislav Netopil si je mají podle zlínského krajského soudu odpykat ve věznici s ostrahou. Za podvod jim hrozilo až deset let vězení. Zatímco Kalous a Netopil se k trestné činnosti doznali, Novák vinu popírá. Rozsudek ještě není pravomocný.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 10:30


Evropská komise zakročí vůči Polsku. Morawiecki mluví o tiché revoluci a nepochopení

Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy EU, prohlásila na plénu europarlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise dle jejích slov proti Varšavě zakročí. Polský premiér Mateusz Morawiecki v Evropském parlamentu řekl, že jeho vláda je proevropská, Poláci jsou ale znepokojeni změnami v Unii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 10:04


Izraelský potápěč našel na mořském dně meč, který zřejmě patřil křižáckému rytíři

Šlomi Kacin našel začátkem října při potápění u izraelského pobřeží meč starý devět set let. Informovala o tom izraelská agentura pro staré památky (IAA), již citoval deník The Jerusalem Post.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 10:00


Policie kvůli dění kolem Zemana prošetří možné trestné činy proti republice. Případem se zabývá i BIS

S ohledem na informace Senátu o zdravotním stavu prezidenta zahájí policie prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Informovala o tom na Twitteru. Začala se tím zabývat i Bezpečnostní informační služba, zjistil to server iRozhlas. Podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl prezident před více než týdnem převezen, nyní není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, hradní kancléř o tom má informace už od minulého týdne. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval kancléře k rezignaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 9:31


Američané chtějí zakázat „věčné chemikálie“ PFAS. Mohou pronikat do lidské krve i mateřského mléka

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila dlouho očekávanou sadu opatření, kterými chce bojovat proti znečištění takzvanými perfluorovanými a polyfluorovanými látkami (PFAS). Mimo jiné hodlá zavést přísné limity pro koncentraci těchto toxických chemikálií v pitné vodě. PFAS jsou totiž spojovány se závažnými zdravotními problémy včetně rakoviny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 9:13


Reportéři ČT: Praha koupí pozemky od firmy otce ministra Tomana. Zřejmě zaplatí více, než by musela

Rodinná firma otce ministra zemědělství Miroslava Tomana získala v minulosti cenné pozemky na kraji Prahy. Otázky vzbuzuje jejich původ, konkrétně, zda současný ministr nevyužil k jejich získání svůj vliv. Pražský magistrát teď některé z těchto pozemků odkoupí za více než sto milionů korun na výstavbu takzvaných zelených pásů okolo nově budované části Pražského okruhu. Za některé však zaplatí víc, než by musel – přestože na pozemcích bude zeleň, vykupuje je jako stavební parcely. Tématu se pro pořad Reportéři ČT věnovala Jana Neumannová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 8:53


Česko je v rizikovém scénáři. Vojtěch navrhne povinné kontroly testů v restauracích a nošení respirátorů v práci

Vláda ve středu projedná zpřísnění některých opatření proti šíření covidu-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přinese návrhy, aby musely restaurace kontrolovat hosty, zda mají negativní test na covid-19 či jsou očkováni, a aby museli lidé nosit v práci respirátory. Epidemie sílí, v pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů covidu od dubna. Přibylo 2521 nakažených, skoro dvakrát více než před týdnem. Roste zároveň i počet hospitalizovaných s covidem. K pondělku jich je 544, nejvíc od května. Za poslední týden zemřelo také čtyřiapadesát nemocných, více než dohromady za celé září.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 8:35


Myanmarská junta propustila stovky politických vězňů. Některé obratem zadržela

Vojenská junta, která se v únoru převratem chopila moci v Myanmaru, propustila stovky politických vězňů z rangúnského žaláře Insein. Předcházel tomu tlak ze strany Sdružení národů Jihovýchodní Asie (ASEAN). Mezi propuštěnými je mimo jiné mluvčí Národní ligy pro demokracii či známý komik Zarganar. Dle kritiků junty jde o trik, jak si očistit jméno.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 8:33


Trump žaluje sněmovní výbor vyšetřující lednový útok na Kongres USA

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump podal u soudu žalobu na zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů vyšetřující povolební násilnosti v sídle Kongresu z ledna letošního roku. Trump ve stížnosti tvrdí, že si výbor „nelegálně, neopodstatněně a v přehnaném rozsahu“ vyžádal záznamy Bílého domu z doby jeho prezidentství.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 6:16


Severní Korea odpálila balistickou raketu, tvrdí Soul a Tokio

Severní Korea v úterý odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu. Oznámily to světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele, podle jihokorejské armády šlo o balistickou raketu krátkého doletu odpálenou z ponorky. Podle japonského premiéra Fumia Kišidy jde zřejmě o dvě rakety. Spojené státy uvedly, že odpal bezprostředně neohrozil USA, ani jejich spojence. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 5:50


Neuvěřitelně drzé i nepochybně milující, hodnotí etici počínání prezidentova okolí

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí seznámil veřejnost se stanoviskem Ústřední vojenské nemocnice, podle které nyní prezident Miloš Zeman není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat pracovní povinnosti. I když je prezident hospitalizován už od 10. října, jednalo se o první informaci ohledně jeho zdravotního stavu. Prezidentská kancelář se ani po předchozí Vystčilově výzvě ke stavu prezidenta nevyjádřila. Pro etika Marka Orko Váchu je počínání Zemanových spolupracovníků „novým dnem“. Etik Jaromír Matějek zase chápe postoj prezidentovy rodiny a zdůrazňuje zachování důstojnosti pacienta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 23:29


Starostou Říma bude levicový kandidát Gualtieri, populisté v komunálních volbách neuspěli

Novým starostou Říma bude kandidát středolevicové Demokratické strany (PD) Roberto Gualtieri, který zvítězil v druhém kole komunálních voleb. Získal šedesát procent hlasů. Kandidát Demokratické strany uspěl také v Turíně, pravice si udržela většinu v zastupitelstvu v Terstu. V místních volbách neuspělo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které před pěti lety slavilo vítězství v hlavním městě a Turíně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 21:39


Bidenova vláda žádá o zablokování texaského zákazu potratů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo Nejvyšší soud Spojených států, aby na dobu probíhající soudní bitvy zablokoval vymáhání texaského zákona zakazujícího většinu potratů. Vláda odvolání avizovala poté, co minulý týden federální odvolací soud umožnil Texasu ponechat prozatím kontroverzní opatření v platnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 19:53


Při hledání nového dodavatele energií je třeba dávat pozor na výši pokut či praktiky zprostředkovatelů

Bývalí zákazníci Bohemia Energy mají na hledání nového dodavatele půl roku. Zatím jim energie dodává dodavatel poslední instance. Při hledání by si měli dát pozor mimo jiné na výši pokuty při odstoupení od smlouvy či na nekalé praktiky některých zprostředkovatelů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 19:05


Španělský premiér slíbil zrušit prostituci, nechce dál sledovat zotročování žen

Každý třetí muž ve Španělsku podle průzkumů využil prostituce. Vláda teď takzvané nejstarší řemeslo po více než čtvrtstoletí zřejmě postaví mimo zákon. Prostituce není ve Španělsku od roku 1995 nijak regulovaná. Premiér Pedro Sánchez tvrdí, že už dál nemůže mlčky sledovat zotročování žen a s kuplířstvím hodlá skoncovat. Země je branou Latinské Ameriky do Evropy – včetně navázané kriminality a obchodu s dívkami.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 18:50


Co přesně říká a jak funguje článek 66 Ústavy ČR?

Článek 66 Ústavy ČR, o němž se mluví v souvislosti s názorem Ústřední vojenské nemocnice, podle něhož prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti, se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Už první věta článku ovšem hovoří i o tom, že se tato pravidla mohou uplatnit také v situaci, „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát“. V české ústavě je toto ustanovení od jejího schválení koncem roku 1992 a nezměnilo se ani poté, co byla v roce 2012 zavedena přímá volba prezidenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 18:26


Babiše zpráva o zdravotním stavu prezidenta zaskočila. Růžička odmítá, že by se chtěl Senát zviditelnit

Představitele české politické scény zaskočily informace Ústřední vojenské nemocnice v Praze, že prezident Miloš Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a dlouhodobá prognóza je nejistá. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je situace překvapivá, předseda ODS Petr Fiala považuje zprávu za velmi závažnou. Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) by byl s aktivací článku 66 ústavy o přechodu pravomocí prezidenta přesto opatrný. První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 + STAN) odmítl nařčení, že by se na věci chtěla horní komora zviditelnit. Připomněl, že Senát je pojistkou ústavnosti chování nejvyšších ústavních činitelů a institucí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 18:21


Rusko zpřetrhává kontakty s NATO. Zavírá své zastoupení u Aliance i její misi v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Oznámil to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO, kteří podle mise byli nepřiznanými agenty tajných služeb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 14:33


Dopisy z komunistického vězení jeho milovaná nikdy nedostala. Bedřich Zahradník strávil v žaláři tři roky

Bedřich Zahradník pamatuje nacistické vypálení Ploštiny na Valašsku i komunistické vězení, ve kterém skončil v pouhých sedmnácti letech. V roce 1949 ho zatkla Státní bezpečnost za to, že u sebe nechal přespat mladíka na útěku. Ve věznicích v Uherském Hradišti a na Cejlu strávil tři roky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 14:28


Majitelé karavanů u Orlické přehrady musí zlikvidovat přístřešky. Jsou to černé stavby

Povodí Vltavy nařídilo odstranění černých staveb v okolí Orlické přehrady. Jde o různé přístřešky a verandy, které si zde vybudovali majitelé karavanů. Odstranit je musí do konce roku, odporují nejen legislativě, ale také bezpečnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 14:24


30 let zpět: Bulharský gang kradl turistům auta

Před třiceti lety v Praze a i jiných českých městech během léta řádil bulharský gang zlodějů aut. Pachatelé se zaměřovali na zahraniční značky západních turistů. Ukradené vozy poté s falešnými značkami vozili do Bulharska.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  15.10.2021 | 17:22


30 let zpět: Založení České lékařské komory

Po více než čtyřiceti letech totality se čeští lékaři opět mohli začít profesně sdružovat; na ustavujícím sjezdu v říjnu 1991 v Seči u Chrudimi založili Českou lékařskou komoru. Do jejího vedení sjezd zvolil Miloše Štejfu. S odstupem tří dekád je na reportáži zajímavé i to, že v ní vystupuje i dosud aktivní člen občanské demokracie Bohuslav Svoboda.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1991.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  15.10.2021 | 17:22


Hospitalizace prezidenta


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.10.2021 | 13:27


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


Osobni asistence.cz
nabízím asistenci * výživa nemocných * informační portál * asistence pro seniory


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]