Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Americká vláda zrušila nařízení, jež hrozilo odebráním víz studentům

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušila nařízení, které přikazovalo zahraničním studentům opustit Spojené státy, pokud se na podzim bude jejich výuka odehrávat kvůli koronaviru plně po internetu. V tom případě jim hrozilo odebrání víza. Podle agentury Reuters to je dramatický zvrat vzhledem k tomu, že zavedení pravidla oznámil americký Úřad pro imigraci a cla (ICE) teprve minulý týden.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 23:23


U Českého Brodu se srazily vlaky. Strojvedoucí jednoho zemřel, zranění utrpělo 35 lidí

Při železniční nehodě u Českého Brodu zahynul strojvedoucí jednoho z nich. Vedl osobní vlak, který narazil do stojícího poštovního vlaku. Záchranáři ošetřili 35 lidí, čtyři odvezli do nemocnice s vážnými poraněními. Mezi zraněnými jsou i děti. Doprava na hlavní trati z Prahy přes Český Brod do Kolína je zastavena, zůstane to tak nejméně do rána. Vlaky jezdí odklonem přes Lysou nad Labem. Příčiny nehody se vyšetřují, Drážní inspekce očekává, že první informace by mohla zveřejnit ve středu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 22:21


Zemřel Miloš Jakeš. V čele komunistů vystřídal Husáka a učinil je kůlem v plotě

Zemřel Miloš Jakeš, který byl mezi lety 1987 a 1989 generálním tajemníkem Ústředního výboru KSČ a stal se symbolem definitivního úpadku komunistického režimu. Informaci přinesla s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje CNN Prima News a také s odvoláním na politika KSČM Josefa Skálu Český rozhlas. Jakešovi bylo 97 let.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 21:27


„Média v Polsku by měla být polská,“ prohlásil Kaczyński. Inspirují ho české poměry

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński ostře kritizoval média v cizím vlastnictví. Udělal to v prvním rozhovoru po vítězství Andrzeje Dudy, kterého PiS podporovala, v prezidentských volbách. Vlivu médií zčásti přičetl slabou podporu prezidenta mezi mladými voliči a prohlásil, že „by měla být polská“. Jako „naprosto nepravdivou“ pak odmítl Dudovu hanlivou přezdívku „propiska“, naznačující, že hlava státu podepíše vše, co jí Kaczyński předloží.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 19:55


Slovensko se rozhodlo pro rekordní schodek rozpočtu na rok 2020. Opozice kritizovala nejasnost výdajů

Slovenský parlament v úterý změnou zákona schválil výrazné zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na rekordních 11,95 miliardy eur (318 miliard korun), tedy na více než čtyřnásobek původně plánované částky 2,77 miliardy eur (73,7 miliardy Kč). Důvodem jsou podle ministerstva financí hlavně dopady pandemie nemoci covid-19, ale i nepokryté výdaje v původním rozpočtu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 19:53


Rodinný tábor v Osvětimi zanikl před 76 lety. Piety připomněly jeho vyvraždění, ale i děti a jejich Sněhurku

Před 76 lety spáchali nacisté druhou z dvojice největších hromadných vražd československých občanů, když se rozhodli nadobro zrušit rodinný tábor v Osvětimi-Březince. Událost připomněly dvě piety v pražských Holešovicích, odkud za druhé světové války odjížděly židovské transporty.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 19:21


Uklidnění v Chorvatsku. Třetí den se přírůstky nakažených drží relativně nízko

V Chorvatsku se počínaje víkendem v porovnání s předchozími dny výrazně snížily denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem. Jutarnji list upozornil, že země minulý týden patřila mezi šest zemí EU s nejvyšším růstem infikovaných. Nejvíc nakažených má vnitrozemský region Záhřebu a Osijeku a pak přímořská oblast Splitu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 18:35


Vychází kniha Trumpovy neteře. Prezidenta líčí v těch nejhorších barvách

Ve Spojených státech vychází kniha o prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterou napsala jeho neteř Mary Trumpová. Publikace byla původně naplánována na 28. července, vydavatelství ji ale kvůli mimořádnému zájmu přesunulo na dřívější termín. Médiím už dříve poskytlo úryvky – v nich Trumpová prezidenta popisuje jako arogantního sociopata ohrožujícího budoucnost země.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 17:18


Z kuliček do brněnského časostroje jsou „kešky“. Jejich skrýš prozrazují denně nové souřadnice

Jediný způsob, jak získat skleněnou kuličku, která obvykle vypadává z hodinového stroje na náměstí Svobody v Brně, je najít si ji podle GPS souřadnic. Časostroj je v opravě, a tak pracovníci Turistického informačního centra skleněnky schovávají v širším centru města. Polohu odkrývají denně v 11 hodin.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 17:04


Radikál Al Hassan stanul před soudem kvůli zločinům v Mali. Podle obhájců trpí traumatem a proces nezvládne

Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil soudní proces s islámským radikálem z Mali Al Hassanem Abdoulem Azizem, který v minulosti velel islámské policii v Timbuktu. Je obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, znásilnění a sexuálního zotročování. Podle agentury Reuters se u soudu ke své vině nevyjádřil a jeho právníci tvrdí, že vzhledem k duševnímu zdraví není schopen se procesu účastnit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 16:39


Státy EU se přou o návrh koronavirového balíku. Příkopy mezi zeměmi jsou hluboké, tvrdí zpravodaj

Státy Evropské unie mají daleko ke spokojenosti s návrhem pro klíčový páteční summit, který má rozhodnout o příštím sedmiletém rozpočtu bloku a s ním spojeném balíku peněz pro oživení ekonomik zasažených pandemií covidu-19. Čtyři dny před schůzkou prezidentů a premiérů zní zvláště z některých západoevropských států požadavky na snížení objemu fondu ze současných 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun). Tématu se věnoval zahraniční zpravodaj ČT Lukáš Dolanský, podle kterého jsou příkopy v pohledu na pokoronavirový balík mezi unijními zeměmi hluboké.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 16:07


Běloruská volební komise vyřadila hlavní Lukašenkovy soupeře. Lidé vyšli do ulic, policie je zatýkala

Běloruská volební komise v úterý oznámila seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se uskuteční 9. srpna. Ze soupisu přitom vyřadila dva možné hlavní soupeře autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka, který zemi vládne od roku 1994 a nyní usiluje už o šestý mandát hlavy státu po sobě. Lidé proti tomu vyšli prostestovat, policie je rychle začala zatýkat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 15:36


Sotolář upravoval protokoly v kauze Opencard. Může ale dál soudit, rozhodl kárný senát

Pražský soudce Alexandr Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ho odvolal z funkce předsedy senátu Městského soudu v Praze, talár mu však ponechal. Bude řadovým členem senátu. Sotolář upravoval protokoly v kauze Opencard. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání. Podle předsedy kárného senátu Aleše Roztočila se neprokázalo, že by Sotolář zásahy dělal ve snaze poškodit obžalované. Senát zohlednil také dosavadní dobrou reputaci Sotoláře. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 14:29


Ve Švýcarsku vymysleli duhovou čokoládu. Vznikla bez jakékoliv chemie, vědci využili trik od ještěrů

Výzkumníci ze švýcarské univerzity ETH v Curychu přišli s bio-technologickým trikem, který dokáže vytvořit na čokoládě holografický duhový efekt. Vědci doufají, že by to mohlo tradiční švýcarskou pochoutku vylepšit minimálně marketingově.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 14:09


Británie zakázala operátorům používat technologie čínské firmy Huawei při stavbě sítí 5G

Britská vláda zakázala tamním mobilním operátorům, aby po letošním 31. prosinci při výstavbě sítí páté generace (5G) využívaly technologie čínské firmy Huawei Technologies. V úterý to na zasedání Národní bezpečnostní rady (NSC) oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Čínský podnik v reakci uvedl, že rozhodnutí Londýna je pro něj zklamáním.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 14:06


Od zubní pasty po sochy. Vesnice v Myanmaru žije z mramorového pokladu

Po generace si řemeslníci ve vesnici Sagyin, v buddhisticky většinovém severním Myanmaru, vyřezávali živobytí z bílého mramoru. Vyráběli většinou kolosální sochy Buddhy, které se prodávaly v nedalekém městě nebo vyvážely do sousední Číny a Thajska. I dnes si mnozí z několika tisíc vesničanů na život vydělávají vynášením mramoru z hlubin kopce, vyřezáváním soch nebo vývozem kamene do zámoří. Myanmarský mramor, který se vyskytuje v čistě bílé až po modrošedou barvu, je ceněn především pro svou tvrdost a strukturu. Deska vážící 45 tun se může prodat i za 40 tisíc dolarů. V Sagyinu se drobné částečky z kamene používají na všechno od čištění zubů až po praní oblečení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 14:06


Před pěti lety vznikla jaderná dohoda s Íránem. Dva hlavní signatáři ji už nerespektují

Před pěti lety světové mocnosti (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie, Německo a Evropská unie) uzavřely ve Vídni s Íránem historickou dohodu o omezení jeho jaderného programu. Cílem bylo zabránit Teheránu ve vybudování jaderného arzenálu, výměnou za to byly odvolány sankce proti Íránu. Prezident USA Donald Trump v květnu 2018 oznámil, že USA odstupují od dohody, Írán tak přestal plnit jednotlivá ujednání. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 13:25


Nesmí to být nuda, přál si Gott. Dokument Karel zveřejnil první ukázky

Celovečerní dokumentární film o Karlu Gottovi nazvaný prostě Karel má konečnou podobu a jeho tvůrci zveřejnili první ukázky. Záběry se rozhodli zveřejnit symbolicky 14. července, tedy v den, kdy se Gott narodil. Snímek režisérky Olgy Malířové Špátové slibuje neobvykle osobní až intimní pohled na život slavného zpěváka, který loni zemřel. Do českých kin film vstoupí 15. října.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 12:25


Oslavy dotčené pandemií a přehlídka na počest lékařů. Francie si připomíná den dobytí Bastily

Francie v úterý slaví státní svátek k výročí dobytí Bastily. Prezident Emmanuel Macron dopoledne dorazil na pařížské náměstí Svornosti, kde předsedá slavnostní vojenské přehlídce věnované letos především zdravotníkům bojujícím s koronavirovou pandemií. Kvůli ní je přehlídka letos mnohem skromnější než v jiných letech a koná se bez přítomnosti širší veřejnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 12:22


Na návštěvě u možného budoucího kancléře. Merkelová plánuje setkání se Söderem

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý navštíví spolkovou zemi Bavorsko, setká se při tom s tamním premiérem a předsedou CSU Markusem Söderem. Schůzka se uskuteční v době, kdy Södera průzkumy veřejného mínění řadí do čela možných kandidátů na budoucího německého kancléře. Tématu se věnoval zahraniční zpravodaj ČT Martin Jonáš.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:53


Strach z chaosu. Starostové z Karvinska chtějí lepší informovanost ohledně koronaviru

Ve společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku začalo plošné testování zaměstnanců, na pomoc přijela armáda. Starostové z Karvinska zase jednali s krajskou hygieničkou Pavlou Svrčinovou a hejtmanem Ivem Vondrákem (ANO) o koronavirových opatřeních, stěžovali si na špatnou informovanost. V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední pondělní aktualizace dat třicet případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:48


USA chtějí opustit Světovou zdravotnickou organizaci. Mohou tak následovat vzor Československa

Sedmého července 2020 americká vláda oficiálně oznámila, že opouští Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Pro Spojené státy i WHO tento krok znamená závažnou změnu, organizace samotná za dobu své existence sklízela uznání i čelila kritice.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:39


Důležité k restartu ekonomiky bude, aby firmy neodkládaly investice, míní Havlíček

K oživení ekonomiky bude potřeba stimulovat investice firem, podpořit spotřebu, export, ale také výzkum a inovace. Na národní ekonomické konferenci to v úterý řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle něj do ekonomiky vyčlenila na pomoc kvůli koronavirové krizi vůči hrubému domácímu produktu podobný objem peněz jako například Francie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:38


Kokrhel sličný nebo zvonek vousatý. Koně pomáhají na jesenické louky vrátit vzácné druhy rostlin

Ovce, skotský náhorní skot a od loňska i huculští koně spásají během léta úbočí Pradědu. Jejich návratem chce správa CHKO Jeseníky obnovit pestré horské trávníky, kterým takové hospodaření prospívalo. Průzkumy ukazují, že řada druhů rostlin včetně těch vzácnějších se vrací rychleji, než odborníci předpokládali.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:20


Přechod na DVB-T2 po pauze kvůli koronaviru opět pokračuje. Tentokrát se týká Jihočeského kraje

Přechod na nový standard digitálního pozemního televizního vysílání DVB-T2 po pauze způsobené epidemií koronaviru znovu startuje. Podle nového harmonogramu, který v podstatě jen prodloužil celý proces o čtyři měsíce, se tentokrát v úterý 14. července vypíná multiplex 1 v DVB-T v případě vysíláčů na Kleti a Mařském vrchu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:15


Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu, uvedl Vojtěch

Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Uvedl to při návštěvě firmy Diana Biotechnologies, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na covid-19. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 11:06


Vteřina dějepisu: Když tam 14. července padl kriminál, postavili na jeho místě největší sochu slona na světě. Kde to bylo?

V roce 1789 dostala jedna evropská metropole neobvyklou dominantu - obří sádrovou sochu pestrobarevného slona. Na výšku měřil přes 24 metrů a v jeho noze měl dokonce hlídač svůj byt. Socha vznikla na místě, kde předtím stávala nejslavnější věznice světa . Město se přitom z originálního monumetu netěšilo dlouho, stržen byl totiž už po pár letech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 10:48


Obce začínají uvolňovat zákazy odběru vody. Umožnily to červnové deště

První obce opouštějí zákazy odběru vody, které zaváděly na jaře kvůli suchu. V dalších by taková omezení mohla skončit zanedlouho. Odběry podzemních nebo povrchových vod aktuálně omezuje na 40 míst po celé republice. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství a vyjádření zástupců samospráv. Lidé si v těchto obcích nyní nemohli například napustit bazén či zavlažit zahrádku. Podle údajů zveřejněných ČHMÚ a dat projektu Intersucho je na většině území republiky stav podzemních i povrchových vod v normálu nebo i nad průměrem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 10:47


Stát do konce roku zmodernizuje 142 přejezdů, investice plánuje dál zvyšovat

Správa železnic bude zvyšovat investice do zabezpečení železničních přejezdů. Letos zmodernizuje 142 křížení za 1,36 miliardy korun, v příštím roce pak investice zvýší na 1,5 miliardy, za které se zrekonstruuje 170 přejezdů. Zároveň v příštích sedmi letech plánujeme úplné zrušení třinácti přejezdů, uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. V první polovině letošního roku zemřelo při nehodách na železničních přejezdech 18 lidí. Oproti stejnému období loni je to o 38 procent více.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 10:43


Zlínská zoo získala tři ceny Bílý slon. Za úspěšný odchov rejnoků, medvědů a čápů

Zlínská zoologická zahrada třikrát zabodovala v soutěži Bílý slon za rok 2019. Tradiční klání hodnotí nejlepší odchovy a stavby v českých a slovenských zoo. Zlínská zahrada získala první místo za odchov mořského rejnoka siby ománské a dvě druhá místa za odchovy medvěda pyskatého a čápa sedlatého. Ocenění získaly i zahrady v Plzni, Praze, Ústí nad Labem či Chlebech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 10:42


Sonda New Horizons vyrazila k planetě, nakonec ale fotila jen planetku. Její snímky Pluta ukázaly jiný svět

Před pěti lety, 14. července 2015, dorazila na vzdálenost 12 500 kilometrů americká sonda New Horizons k trpasličí planetě Pluto. Ze země sonda odstartovala 19. ledna 2006. Jde o vůbec první těleso vyslané člověkem, které k Plutu dorazilo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 10:30


Čínský vývoz i dovoz v červnu překvapivě rostly

Objem vývozu z Číny se v červnu proti stejnému období loňského roku překvapivě zvýšil o půl procenta, podpořilo ho uvolňování opatření proti šíření koronaviru v zahraničí. Dovoz pak vzrostl o 2,7 procenta, a zaznamenal tak první meziroční nárůst v letošním roce, vyplývá z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali pokles, u exportu o 1,5 procenta, u dovozu o deset procent.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 9:04


Spojené státy odmítly námořní nároky Pekingu v Jihočínském moři

Spojené státy od pondělí považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající se vod Jihočínského moře. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo, podle kterého Čína daný region bere jako své „námořní impérium“ a nárokuje si kontrolu nad oblastmi, které nemohou být přisouzeny žádné zemi. Agentura AP píše o eskalaci diplomatické strategie Washingtonu a předpovídá další nárůst hněvu na čínské straně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 8:58


Vodáci si letos nemůžou stěžovat, řeky jsou většinou sjízdné bez problémů

Situace se sjízdností řek v Česku je na začátku prázdnin velmi dobrá. Po nedostatku vody v minulých letech teče koryty řek zpravidla obvyklé množství vody. Na některých řekách je dokonce potřeba zvýšená opatrnost, protože z důvodu velkého průtoku můžou být některé úseky pro vodáky až příliš nebezpečné. I když v červnu pršelo víc, než je obvyklé, najdou se v Česku i místa, kde hladina řeky zůstává pod úrovní hydrologického sucha.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 8:31


Mozaiky z istanbulského chrámu Hagia Sofia nezmizí, během modliteb však budou zakryté

Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy nebo laserem. Dominanta největšího tureckého města, která je častým cílem turistů, se má podle pátečního rozhodnutí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana přeměnit na mešitu poté, co byla 85 let muzeem. První modlitba se v ní má konat 24. července. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  14.7.2020 | 7:59


Mým úkolem je, aby kultura přežila, řekl Zaorálek. Po vládě chce více peněz

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) pocítil pandemii na vlastní kůži, prošel si karanténou a povinnými testy na koronavirus. Ty vyšly negativní, a tak mohl ve studiu v pořadu Události, komentáře osobně s opozičními poslanci debatovat o politických krocích k tomu, aby ekonomické škody v české kultuře byly co nejmenší.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 22:12


Žižka jako vzor legionářů i komunistů. Socha husitského válečníka se tyčí nad Prahou už 70 let

Zarputilý husitský vojevůdce se stal během dějin symbolem boje za národní samostatnost, odvahy legionářů, prvorepublikových ideálů i komunistické revoluce. Socha Jana Žižky z Trocnova, která patří mezi největší pomníky svého druhu na světě, začala vznikat už ve třicátých letech, slavnostního odhalení se však dočkala až 14. července 1950 k výročí proslulé bitvy, která se na pražském Vítkově odehrála. Obrovský bronzový jezdec stojí nad Prahou už sedmdesát let.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 22:05


Na kole bezpečněji? Do sněmovny míří návrh na stanovení vzdálenosti pro předjíždění cyklistů

Vláda poslala do sněmovny s neutrálním stanoviskem návrh zákona zajišťující mimo jiné bezpečnější předjíždění cyklistů, oznámila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD). Podle novely, kterou předložil poslanec ČSSD Petr Dolínek, by řidiči směli předjíždět cyklisty s bočním odstupem nejméně 1,5 metru. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) řekl, že z principu dává návrh smysl, je potřeba ale vyřešit některé problémy. Podle Benešové byly ne všechny návrhy Dolínka realizovatelné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 20:56


Státy EU kritizovaly Turecko i Čínu. Na sankcích se ale neshodly

Státy Evropské unie vyzvaly Turecko, aby upustilo od vojenských a těžebních aktivit ve Středozemním moři, a odsoudily přeměnu istanbulského chrámu Hagia Sofia na mešitu. Na společných sankcích vůči Ankaře se však neshodly. Ministři zahraničí rovněž nepodpořili společné postihy vůči Číně, po nichž volaly některé členské země kvůli situaci v Hongkongu. Po ministerském jednání to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož některé země oznámily, že vůči Číně v nejbližších dnech zavedou vlastní opatření.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 19:52


Zbraň jako ústavní právo. Vláda podpořila návrh senátorů

Vláda podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod zakotví právo bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Potvrdila to ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Schválení se neočekávalo, podle podkladů pro jednání vlády měl kabinet dát neutrální stanovisko. Podle Benešové ministři návrh podpořili po bouřlivé diskusi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 19:16


Firmy utlumily investice. Peníze používají na běžný provoz, nebo je ukládají na přehlednější dobu

Firmy omezily ve druhém čtvrtletí investice. Peníze shánějí buď na okamžité použití, nebo je ukládají na dobu, až bude jasno, kde by je mohly nejlépe využít. Vyplynulo to z aktuálního šetření České národní banky. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 18:31


Unikátní model plic pomáhá při výzkumu chování vdechnutých vláken

Vědci z brněnské Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) zkoumají, jak putují v plicích některá umělá vlákna, když je člověk vdechne. Využívají k tomu vlastní unikátní model plic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 18:29


Smutné výročí v rozvrácené Sýrii. Bašár Asad je u moci dvacet let

Uprostřed syrské občanské války, ve které zemřelo skoro 600 tisíc lidí, si prezident Bašár Asad připomíná dvacet let u moci. Syn diktátora Háfize Asada původně vzbudil naděje na hospodářské a politické uvolnění. Dnes ale stojí v čele režimu, který se neobejde bez pomoci Ruska a Íránu a čelí turecké invazi i pokračující válce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 18:07


Včely trápí hlad. Chybí jim rostliny, které mají dostatek nektaru

Nejenom sucho a nemoci, ale i nevhodná výsadba trápí včely v Česku. Zemědělci stále častěji pěstují rostliny, které dávají méně nektaru. To může podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně v budoucnu oslabit celá včelstva. Už loni jich asi jedna pětina uhynula, nebyla dost odolná vůči virům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 18:00


Jak po brexitu? Premiér Johnson představil nový imigrační systém

Britská vláda v pondělí představila nový imigrační systém, který začne platit od ledna příštího roku. Uchazeči o práci budou muset získat dostatek bodů. Kabinet Borise Johnsona zároveň spustil kampaň, která má v příštích šesti měsících připravit Brity i ostrovní podniky na konec přechodného období po brexitu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 17:45


Proč přišla na svět? I po 95 letech zůstává soška Věstonické venuše pro vědce velkou výzvou

Od nálezu Věstonické venuše uplynulo přesně 95 let – 13. července 1925 ji v jednom z pravěkých ohnišť na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na jižní Moravě objevil tým vědců pod vedením Karla Absolona. Venuše prošla řadou nejrůznějších zkoumání nejmodernějšími technologiemi. Přesto stále zůstávají některé otázky otevřené a pro vědce je unikátní soška stále výzvou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 17:42


Měli jsme katastrofické vlády, musíte si dát na váhu, co je větší problém, říká Matovič o aféře koaličního partnera

Slovensko ustálo pandemii koronaviru velmi dobře, domnívá se slovenský premiér Igor Matovič (OľaNO), který byl hostem Interview ČT24. Krize ale podle něj ještě není u konce. „Slovensko si nemůže dovolit nějakou druhou vlnu,“ zdůraznil. V rozhovoru komentoval také plagiátorskou aféru svého koaličního partnera Borise Kollára, situaci romských osad nebo výsledky polských prezidentských voleb. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 17:18


Výměna miminek. Česká televize natáčí nový seriál Kukačky

Česká televize natáčí nový seriál Kukačky, jehož příběh se točí kolem záměny dětí v porodnici a dopad takové události na život rodiny. Jeho námět připomíná skutečnou událost z roku 2006 z třebíčské nemocnice, která dvěma párům vyměnila novorozené dcery.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 16:52


Kličkují mezi auty po zavřených přechodech. Rozkopané Brno komplikuje život nejen řidičům, ale i chodcům

S kolonami aut a až hodinovým zdržením musejí počítat řidiči, kteří přijíždějí do centra Brna hned z několika směrů. Důvodem je postupující stavba tramvajové trati v Plotní ulici. S tím souvisí omezení průjezdu přilehlou křižovatkou. Stavba znamená komplikace i pro chodce, uzavřely se dva velmi frekventované přechody u blízkého nákupního centra.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 16:50


Řada lázní přestala přijímat státní slevové vouchery. Někde je vyprodáno, jinde chybí notifikace od Bruselu

Řada lázní přestala přijímat státní vouchery na pobyt v hodnotě čtyři tisíce korun. Zdůvodňují to například tím, že už došlo k naplnění kapacity, protože o program COVID lázně je velký zájem. Lidé si od počátku července stáhli již přes 94 tisíc poukazů. Největším problémem programu je však dosud nezískaná notifikace Evropské komise, která by stanovila maximální sumu, kterou mohou žadatelé čerpat z programů veřejné podpory. Jasno by prý mohlo být na přelomu července a srpna.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 15:46


Spojené arabské emiráty začaly před šesti lety pracovat na misi na Mars. Tento týden startuje

Když roku 2014 oznámily Spojené arabské emiráty, že v prosinci 2021 vyšlou kosmickou misi k Marsu, neznělo to úplně věrohodně. V té době neměla desetimilionová země ani vlastní vesmírnou agenturu ani žádné specializované vědce. Průměrný věk expertů, kteří se s tímto cílem spojili, byl 27 let. Šest let poté: sonda je hotová, už v únoru úspěšně podstoupila náročné podvodní testy a odstartuje do kosmu během třídenního okna po 14. červenci 2020.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 15:46


Safronov byl obviněn z vlastizrady, vinu nepřiznal

Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého ruské úřady podezírají ze spolupráce s českou rozvědkou, byl v pondělí obviněn z vlastizrady. Oznámila to ruská státní tisková agentura TASS. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 15:19


Čekání na evropský audit zemědělských dotací se protáhne. Brusel žádá další podklady

Evropská komise si vyžádala další podklady od českých úřadů k vypracování finální zprávy druhého auditu vyplácení zemědělských dotací. Dokončení dokumentu zabývajícího se mimo jiné proplácením projektů holdingu Agrofert se tak znovu oddálí. Česko má na zaslání podkladů dva měsíce. Poté začne znovu běžet půlroční lhůta pro vypracování finální zprávy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 15:03


Vláda vyčlenila vojáky na boj s koronavirem, pomoct by mohli na Karvinsku nebo na Novojičínsku

Vláda vyčlenila až 68 vojáků na pomoc hygienikům v boji s novým koronavirem. V případě potřeby posílí odběrové týmy, které testují lidi na koronavirus. V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední nedělní aktualizace dat do brzkého pondělního odpoledne 36 případů nákazy koronavirem. Situace se podle hygieničky Pavly Svrčilové ale uklidňuje, výjimku tvoří firmy, které zaměstnávají pendlery z Polska. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 14:22


Polsko je rozdělené víc než kdy jindy. Neshodne se západ s východem ani města s venkovem

Západ proti východu, města proti venkovu a mladí proti seniorům – takový obraz Polska je patrný po nedělním druhém kole prezidentských voleb, ve kterých obhájil mandát Andrzej Duda. Svého protikandidáta Rafala Trzaskowského porazil o necelá tři procenta. Těsný výsledek i nadále ukazuje, že zhruba polovina Poláků si stále přeje konzervativní zemi založenou na rodině a víře. Druhá část je liberálnější.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 14:12


Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie zaburácely výstřely. Po dlouhé době jinde než v Karabachu

Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v pondělí pokračuje ozbrojený konflikt, který vypukl v neděli po poledni. Doposud si podle Baku na straně ázerbájdžánských sil vyžádal čtyři mrtvé a čtyři zraněné. Jerevan dosud přiznal jen dva lehce zraněné policisty, informovaly agentury. Z vyvolání střetu se obě strany obviňují navzájem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 13:46


Speciální náramek usnadní život epileptikům. Upozorní na blížící se záchvat, zavolá blízké

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně testuje náramky se speciálními elektronickými senzory, které mají pomoct pacientům s epileptickými záchvaty. Náramek informuje rodinu i lékaře nemocného, čímž se snižuje riziko, že si pacient ublíží. Lékaři také data z náramku vyhodnotí pro úpravu další léčby.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 12:36


Sedmileté pravidlo o přepočtu psích roků na lidské nefunguje. Vědci přišli s lepším

Známé pravidlo říká, že každý psí rok odpovídá sedmi lidským. Studie zveřejněná v odborném časopise Cell Systems popsala, v čem je tento přepočet nefunkční, a současně představila nový, lepší, založený na vědeckých poznatcích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 12:18


Praha přidá 46 milionů korun do fondu na podporu podnikatelů

Magistrát hlavního města přidá 46 milionů korun do svého záručního fondu COVID Praha na podporu podnikatelů postižených opatřeními proti koronaviru. Celková částka vložená do fondu tak je 646 milionů. O navýšení rozhodli radní. Praha vytvořila program poté, kdy nebylo možné, aby se místní podnikatelé hlásili do vládního programu COVID II. Záruky pro město vyřizovala Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 11:34


Primark odmítl třicet milionů liber. Britská vláda je firmě nabídla za to, že udrží pracovní místa

Irský prodejce levného oblečení Primark odmítl pomoc 30 milionů liber (téměř 893 milionů korun) od britské vlády za to, že znovu přijme zaměstnance dočasně propuštěné kvůli dopadům koronaviru. Primark, který působí ve více zemích a chystá se i do Prahy, v březnu kvůli pandemii v Evropě zavřel obchody, což pro firmu znamenalo výpadek na čistých tržbách asi 650 milionů liber měsíčně, uvedla agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 11:20


Volná cesta ke sporným reformám? Vítězství Dudy ochránilo podle komentátorů vládu před krizí

Vítězství současného polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) před závažnou krizí. Vláda země, která je dnes rozdělena víc než kdy jindy, může pokračovat v reformách. Kvůli některým vede ostré spory nejen s opozicí, ale i s Evropskou komisí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 11:15


Na Jihlavsko se vracejí povinné roušky. Lidé je od úterý nasadí uvnitř veřejných budov i v MHD

Krizový štáb rozhodl, že v celém okrese Jihlava bude povinné nosit roušky ve veřejných budovách, MHD nebo například v kadeřnictvích. Jihlavsko je jediným okresem Kraje Vysočina, kde nyní rostou počty nakažených. Relativní podíl nemocných je čtvrtý nejvyšší v Česku. Na Karvinsku se naopak podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) situace zklidnila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 11:07


V Indii schválili původně kubánský lék na koronavirus, uspěl v klinické studii

Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu mírných až vážných dýchacích obtíží, včetně těch způsobovaných covidem-19. Lékaři budou moci přípravek podávat poté, co se osvědčil v klinických testech, píše agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 10:14


Rath musí zaplatit pět milionů, o jejichž odpuštění žádal. Hrozí mu exekuce nebo delší vězení

David Rath musí zaplatit pět milionů korun ze svého peněžitého trestu, které včas neuhradil a žádal soud o prominutí této části trestu. Soud žádosti bývalého středočeského hejtmana a exministra zdravotnictví nevyhověl. Rathův advokát Roman Jelínek řekl v červnu Právu, že jeho klient ve stanoveném termínu pět milionů nezaplatil, protože je nemá. V úvahu nyní připadá exekuce, případně i delší pobyt ve vězení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 10:07


Ráno bylo rekordně chladné, na Šumavě mrzlo

Pondělní ráno bylo na několika místech v Česku rekordně studené. Nejchladnější ráno pro 13. červenec v historii měření zaznamenali v Brodě nad Dyjí, Průhonicích, Žatci, Doksanech a na Sněžníku. Teploty se pohybovaly většinou kolem pěti stupňů Celsia.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 9:36


„Máme peníze, spoustu peněz.“ Milionáři vyzvali k vyššímu zdanění bohatých kvůli koronaviru

Desítky milionářů ze Spojených států a šesti dalších zemí vyzvaly vlády, aby zvýšily zdanění bohatých a získané peníze využily k financování programů, které si vyžádala pandemie nemoci covid-19, informovala agentura Bloomberg.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 9:08


OKD dostane 600 milionů od svého státního majitele Prisko, píše iDNES

Státní firma Prisko vloží do své společnosti OKD 600 milionů korun navýšením základního kapitálu, uvedl server iDNES. V roce 2018 mělo OKD podle výroční zprávy základní jmění 12 milionů korun. Černouhelná firma OKD nyní kvůli koronaviru netěží, v dolech na Karvinsku je ohnisko nemoci covid-19. Pomoc majitele má sanovat i ztráty způsobené poklesem cen uhlí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 8:14


Na americké vojenské lodi v San Diegu řádil požár. Osmnáct námořníků muselo do nemocnice

Na lodi Bonhomme Richard amerického vojenského námořnictva zakotvené na základně v kalifornském San Diegu vypukl prudký požár. Všichni členové posádky, kteří se nacházeli na palubě, byli evakuováni. Osmnáct námořníků muselo na ošetření do nemocnice, jejich životy nebyly v ohrožení. Informovala o tom média s odvoláním na sdělení námořnictva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 8:13


Po návratu ze Srbska a Černé Hory je třeba test nebo karanténa

Čeští občané musejí od pondělí po návratu z Černé Hory a Srbska absolvovat test na covid-19 nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Občané obou balkánských zemí mohou do České republiky přicestovat jen z vyjmenovaných důvodů, například kvůli práci, studiu či rodině, a prokázat se negativním testem. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Ostatní evropské státy patří do skupiny zemí s nízkým stupněm rizika


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 7:44


Duda vyhrál polské prezidentské volby. Komise zveřejnila úplné výsledky

Polské prezidentské volby vyhrál konzervativec Andrzej Duda. Znovuzvolení dosavadní hlavy státu v pondělí večer potvrdila státní volební komise při ohlášení konečných výsledků. Podle nich v nedělním druhém kole získal Duda 51,03 procenta hlasů, jeho soupeř, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z nejsilnější opoziční strany Občanská platforma, dostal 48,97 procenta. Opozice si stěžuje především na průběh hlasování v zahraničí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  13.7.2020 | 6:28


U Černošic se dostaly dva vlaky na jednu kolej, srážce zabránila reakce strojvedoucího

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se v neděli odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 21:06


Hledají lidi, dokumentují nehody či pomáhají při orientaci. Drony našly uplatnění u policie i hasičů

Záchranáři, policisté, hasiči, vojáci i další složky stále častěji při práci spoléhají na moderní technologie. Mezi prostředky, které se stávají běžnou součástí vybavení, patří drony. Slouží třeba k orientaci v terénu, vyhledávání lidí nebo dokumentaci dopravních nehod.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 18:12


O jednotnou jízdenku pro více vlakových dopravců je zájem. Zatím funguje ve zkušebním provozu

Zatím zkušebně se začala prodávat jízdenka pro vlaky různých dopravců. Doposud se s ní mohli svézt cestující na dvou tratích – z Plzně do Mostu a z České Lípy do Rumburka. Za první měsíc zákazníci koupili asi tisíc takových jízdenek. Plošně se mají rozšířit od poloviny prosince, kdy se znovu mění jízdní řády.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 17:58


Ministerstvo snížilo věkovou hranici pro bezplatné vyšetření tlustého střeva. Změna má motivovat lidi k prevenci

Vyšetření tlustého střeva zdarma už od padesáti. Ministerstvo zdravotnictví snížilo věkový limit o pět let, aby přivedlo na preventivní prohlídky více lidí. Rakovinu tlustého střeva lékaři ročně odhalí u sedmi a půl tisíce pacientů. Zákeřná je nemoc hlavně proto, že v počátečních stádiích nemocní nepociťují žádné potíže.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 16:55


Do Krkonoš pronikl hluk motorů a zápach výfuků. Správce parku přišel o možnost auta vykázat

Dřív nemyslitelná cesta autem ze Špindlerova Mlýna až na hřebeny Krkonoš je teď zcela běžná. Důvodem je změna značení. Ze silnice zmizela závora i zákazová značka. Toho řidiči hned využili a jezdí až na hranici klidové zóny národního parku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 16:52


Papež vyjádřil roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Hagia Sofia na mešitu

Papež František v neděli nepřímo vyjádřil roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní slouží jako muzeum, na mešitu. Plány na chystanou přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vyvolaly už při pátečním oznámení o přestavbě vlnu kritiky ze zahraničí i ze strany pravoslavné církve.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 16:15


Zavedení klouzavého mandátu začíná mít mezi politiky širší podporu

Princip, aby člen vlády nemohl mít zároveň poslanecký mandát, tento týden podpořila sněmovní stálá komise pro ústavu. Strany se rozcházejí už jen v detailech. Ke změně ústavy by ale byl potřeba i souhlas Senátu a ten je zatím zdrženlivý.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 16:10


Duda slaví po těsných odhadech. Polská volební komise zveřejní až konečné výsledky

Podle průzkumu firmy Ipsos u volebních místností se polským prezidentem zřejmě stane konzervativec Andrzej Duda. Přisuzuje mu 50,4 procenta hlasů. Liberál Rafal Trzaskowski podle něj získal 49,6 procenta. Ipsos varuje, že výsledek je příliš těsný, než aby již bylo možné určit vítěze. Účast dosáhla 68,9 procent, což je nejvíc od pádu komunistického režimu. Průběžné výsledky nebudou zveřejňovány.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 16:05


Bitva o Hongkong trvala jen krátce. Obrannou linii stavěnou dva roky nepřítel prolomil za dva dny

Bitva o Hongkong patří mezi méně známé střety druhé světové války v Tichomoří. Začala v prosinci 1941, když si japonská armáda otevírala cestu do jihovýchodní Asie. Při obraně britské základny zemřelo kolem dvou tisíc spojeneckých vojáků. Město padlo necelé tři týdny po útoku a jeho okupace skončila až v srpnu 1945.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 15:40


Mnoho lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt. Cestovky se s nimi musí dohodnout, tvrdí ministerstvo

Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře. Některé lázně je pak neberou ani přímo od občanů. České televizi to řekl šéf specializovaného portálu Lázně Travel Libor Stočes, který si postěžoval na špatnou komunikaci ministerstva pro místní rozvoj. Resort, podle nějž o poukazy do pátku zažádalo 85 tisíc lidí, považuje kritiku za neoprávněnou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 15:33


Dzurinda: Evropa se s německým předsednictvím může stát globálním hráčem

Hlavní prioritou začínajícího německého předsednictví Evropské unie bude, aby EU ze současné krize vyšla jednotná a silnější, řekla europoslancům ve svém projevu v uplynulém týdnu německá kancléřka Angela Merkelová. Na důležitosti soudržnosti Evropy se v pořadu Otázky Václava Moravce shodli i bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a velvyslanec Česka při Evropské unii Jakub Dürr. Německo je podle nich v pozici, kdy může udělat z Evropy po koronavirové krizi globálního hráče.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 15:04


Výjimku z evidence majitelů pro svěřenské fondy chystá jen Česko, je to účelovka, tvrdí Ondráčka

Zvýšení schodku státního rozpočtu za rok 2020 problematické není, je ale potřeba, abychom věděli, kam peníze půjdou, shodli se v Otázkách Václava Moravce šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. Kalousek považuje program Antivirus za přínosný, nechce ho ale prodlužovat, protože pracovní místa stejně zaniknou. Ondráčka kritizuje šéfa žalobců za to, že neposlal k soudu údajný střet zájmů českého premiéra.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 14:19


Česko registruje první případy nákazy covidem u lidí vracejících se ze zahraniční dovolené, uvedl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli serveru SeznamZprávy.cz potvrdil, že Česko zaregistrovalo první případy nákazy lidí vracejících se z dovolené v zahraničí. Jde podle něho zatím o jednotky, ne desítky případů. Během soboty přibylo v Česku 53 nových případů koronaviru. Předchozí čtyři pracovní dny přesáhl denní přírůstek stovku. O víkendech a svátcích ale bývá méně testů, tím pádem i potvrzených případů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 14:17


Kalousek nebude kandidovat do sněmovny. Chce předvolební blok

Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do sněmovny. Rozhodl se tak proto, že chce jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku, čemuž by mohly bránit osobní ambice. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kalousek v dolní komoře působí od roku 1998.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 14:06


Írán sestřelil ukrajinské letadlo kvůli špatně seřízenému radaru, říká zpráva

Írán sestřelil ukrajinské dopravní letadlo v důsledku lidské chyby, konkrétně špatného seřízení vojenského radaru. Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), o níž informovaly agentury AFP a AP. Organizace ji označila za „zprávu o faktech“, nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 13:49


Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů

Vrcholní představitelé Srbska a Kosova v neděli obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdullah Hoti se spojili prostřednictvím videokonference pod záštitou šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella. Následovat bude přímé jednání obou politiků ve čtvrtek v Bruselu, sdělil po videokonferenci zmocněnec EU pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 12:29


Tanker opuštěný u pobřeží Jemenu hrozí ekologickou katastrofou

Tankeru opuštěnému u pobřeží Jemenu s nákladem 1,1 milionu barelů ropy hrozí každou chvíli rozlomení, což podle mezinárodních expertů představuje riziko bezprecedentního znečištění v Rudém moři. Ve strojovně lodi byla zjištěna trhlina a to by mohlo „vést ke katastrofě“, danou věcí se tak bude zabývat Rada bezpečnosti OSN na zvláštním zasedání 15. července, oznámil mluvčí OSN Stéphane Dujarric, kterého v neděli citovala agentura AFP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.7.2020 | 11:56


Hrstka bojovníků proti křížové výpravě, zásah boží milosti. Bitva na Vítkově žije v české paměti už 600 let

V dobovém kontextu šlo spíš o menší střetnutí, přesto se konflikt na Vítkově zapsal mezi nejslavnější bitvy české historie. Na pomoc obléhaným husitům dorazily v kritickou chvíli posily z Prahy. V protiútoku, jehož efekt husité údajně znásobili bojovým „Hrrr na ně!“, byli křižáci zahnáni na útěk. Vítězství, které de facto ukončilo křížovou výpravu, považovali husité za projev boží přízně. A tak se šarvátka o několik dřevěných srubů stala symbolem, který žije v české národní paměti dodnes. Slavná bitva se odehrála přesně před 600 lety, 14. července 1420.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  11.7.2020 | 17:10


Jak dopadlo play-off na Bílé hoře? Výstava ukazuje Naše slavní bojě

Pražská Villa Pellé otevírá dvě prázdninové výstavy, které spojuje nový pohled – v prvním případě na dějiny, ve druhém na výtvarné umění. O historii návštěvníky poučí komiksové Opráski sčeskí historje, nový impresionismus jim zase přiblíží společná instalace Juliuse Reichela a Romana Výborného.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  10.7.2020 | 12:59


Piráti si ve volebním modelu upevnili druhou pozici, v čele zůstává s náskokem ANO

V červnu by volby do Poslanecké sněmovny ovládlo hnutí ANO, které se drží na špici preferencí s 32 procenty, ukazuje volební model agentury Kantar CZ. Druhou pozici upevnili Piráti před třetí ODS. Kolem pětiprocentní hranice se v rámci statistické chyby pohybuje šestice stran. Nejvýrazněji ztratila SPD, nejmenší šanci dostat se do sněmovny má podle autorů modelu KDU-ČSL. Výzkum agentura zpracovala pro Českou televizi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 15:13


BLOG: Koronavirus jako návrat k národnímu státu? Krize je soubojem mezi různými pohledy na svět

V krizích se stávají existující trendy více zřejmými. Dosud nevýznamné může být nově akcentováno, dříve zásadní je relativizováno. Vše je předmětem interpretace, stejná skutečnost může být vykládána odlišně podle pozice a názorů daného aktéra. Krize je soubojem mezi různými pohledy na konkrétní jevy, to, která interpretace převáží, má pak zásadní dopady.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  9.7.2020 | 9:32


30 let zpět: Fronty a kontroly na hraničních přechodech

Jaká byla situace na hraničních přechodech, jak se dlouho čekalo na odbavení, co jste si mohli pořídit za talony a jak fungovaly přechody pro pěší nebo cyklisty?Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:04


30 let zpět: „Mám československé boty,“ říkal Baťa

Rozhovor s Tomášem Baťou o obuvnickém průmyslu v Československu. Hovořil například o tom, jak na tom bylo Československo s technologiemi nebo třeba se vzděláním.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:03


30 let zpět: Hvězdy přijely na kolech

Na mezinárodní festival do Karlových Varů přijel Miloš Forman a Theodor Pištěk. Nekonaly se žádné červené koberce – obě hvězdy totiž dorazily na kolech.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 17:02


Přehrada Nové Heřminovy má ochránit tisíce lidí. Podle ekologů lze záplavám čelit levněji

Až 16 tisíc lidí by měla podle nové studie Povodí Odry ochránit před povodněmi chystaná přehrada Nové Heřminovy na Bruntálsku. Údaje se zaměřují především na takzvané citlivé objekty, jako jsou školy nebo domovy pro seniory. Výstavbu přehrady vodohospodáři plánují už více než 20 let, ekologové s ní ale nesouhlasí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 15:24


Kde fouká vardar a co jsou koňské šířky? Udělejte si velký meteorologický kvíz

Víte, co je gust fronta, jak je definována vlna veder nebo co znázorňuje mapa význačného počasí? Odpovědi na všechny tyto otázky poskytne český meteorologický slovník. Zatímco v dřívější době byl k dispozici jen v papírové podobě (vydaný v roce 1993), dnes ho najdete v elektronické verzi na webových stránkách České meteorologické společnosti. A jak jste na tom se znalostmi meteorologické terminologie? Otestujte se!


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  8.7.2020 | 8:42


PŘEHLEDNĚ: Kdo může odložit roušku a kde zůstávají zavřené bary i v noci?

Se začátkem prázdnin přestala v Česku platit plošná povinnost nošení roušek, prodloužila se i otevírací doba stravovacích zařízení. Rozvolňování se ale netýká všech oblastí, v nákazou nejvíce postiženém Moravskoslezském kraji se v lokálních ohniscích nařízení naopak zpřísnila. Část omezení stále platí i v Praze. Od úterý 14. července musí roušky nosit i lidé na Jihlavsku v některých veřejných zařízeních a ve službách. Veškerá protiepidemiologická pravidla zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.6.2020 | 13:37


Kultura zkrátka aneb Krátké zprávy z kultury

Koronavirus nekoronavirus, v kultuře se děje spousta věcí, které by bylo škoda propásnout nebo o nichž by bylo milé alespoň vědět. A na všechny se v článcích webu ČT24 určitě nedostane. Snažíme se je tedy zachytit alespoň v pel-melu krátkých zpráv.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.5.2020 | 10:30


Nový koronavirus


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.1.2020 | 12:37


DVB-T2


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  4.11.2019 | 19:03


Osobni asistence.cz
hledám asistenci * mapa webu * práva duševně postižených * rss zprávy


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]