Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Jednání ministrů zemí OBSE skončilo bez společné rezoluce. Podle AP má organizace existenční krizi

Bez přijetí závěrečného dokumentu skončilo v pátek v Lodži dvoudenní jednání ministrů zahraničí států Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Na pozadí války Ruska proti Ukrajině se ministři nedokázali dohodnout na společné rezoluci, napsala agentura DPA. Organizace zrozená za studené války k zachování míru v Evropě čelí tváří v tvář válce existenční krizi, tvrdí agentura AP.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 16:58


Neklan rozpoutává v Brně boj o moc

V dramatu Neklan propojil Julius Zeyer české báje s úvahami o politické a společenské situaci moderní doby. Jeho hra se na jevištích už několik desetiletí neobjevila, v současném přebásnění se ji nyní rozhodlo uvést až Národní divadlo Brno. Nemilosrdný boj o moc se dá podle inscenátorů v mnohém vztáhnout i na současnost.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 15:55


Putin odmítl jednání s Bidenem. V hovoru se Scholzem obvinil Západ z mnoha údajných křivd

Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, informoval v pátek podle agentury Interfax Kreml. Biden ve čtvrtek sdělil, že by s Putinem hovořil jen tehdy, pokud by šéf Kremlu prokázal úmysl válku na Ukrajině ukončit. Ruský prezident naopak hovořil s německým kancléřem. Tomu popsal, za co všechno v jeho očích může Západ.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 14:50


Exhejtman Rath se vrátí do vězení, soud v nejbližších dnech rozhodne kdy

Bývalý středočeský hejtman David Rath se již brzy vrátí do vězení. O termínu v nejbližších dnech rozhodne Krajský soud v Praze, který má po půl roce k dispozici pravomocný rozsudek v druhé větvi korupční kauzy kolem bývalého politika. České televizi to sdělil mluvčí soudu Jiří Wažik. Rath si už odpykával jiný nepodmíněný trest, do vězení se tak vrátí už jen na pár měsíců. V kauze, kde jde o manipulace zakázek ve Středočeském kraji, soudy pravomocně odsoudily také manžele Kottovy, firmu Metrostav nebo její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 14:45


Když promluvila, nemlčely ani ostatní oběti. Hraný film sleduje odhalení kauzy Weinstein

Do českých kin se dostalo drama o kauze Harveyho Weinsteina. Snímek Když promluvila mapuje události, které vedly k pádu vlivného muže Hollywoodu. Rekonstruuje investigativní práci novinářek, jejichž článek pomohl obvinit producenta ze sexuálních útoků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 14:15


Zaměřit se na energetickou infrastrukturu je za jistých podmínek přípustné, Rusko ale nehledí na civilisty

Časté a rozsáhlé útoky Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu uvrhly miliony lidí do tmy a připravily je o teplo, elektřinu a vodu právě v době, kdy přichází zima a teploty klesají pod nulu. Akademici zabývající se válkou a mezinárodním právem připouštějí, že v jistých situacích jsou útoky na infrastrukturu legitimní strategií, Rusové se ale svým postupem na Ukrajině dopouštějí terorizování obyvatelstva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 14:05


Nový terminál a konec vlakové výluky do Blanska. Cestující na Brněnsku čekají od prosince změny

Cestující veřejnou dopravou na Brněnsku čekají od neděle 11. prosince dvě zásadní změny. Po otevření nové tramvajové trati budou čtyři autobusové linky ze západního Brněnska končit u nemocnice v Bohunicích. Skončí také výluka mezi Brnem a Blanskem, kde začnou znovu jezdit vlaky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 14:02


Nerudová v listopadu podle modelu Ipsos dotáhla Pavla. První kolo by vyhrál Babiš

První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 29,7 procenta. O druhé místo by bojovali generál Petr Pavel se ziskem 25,3 procenta a ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty. Proti říjnovému průzkumu agentury Babiš v preferencích předstihl Pavla a vedle bývalého premiéra si od října polepšila také Nerudová, která se dostala v preferencích těsně za Pavla.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 12:58


U Temelína je možné vybudovat malý reaktor, potvrdil první geologický průzkum

ČEZ zakončil první fázi geologických průzkumů místa u Jaderné elektrárny Temelín, kterou vyčlenil pro malý modulární reaktor. Odborníci zjišťovali, jak hluboko bude možné dělat výkopové práce. Na ploše kilometr krát pět set metrů je jeden typ horniny, pararula. V lokalitě je podle geologů možné malý reaktor postavit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 12:35


Policie zajistila dům manželky zakladatele Xixoio. Šéf představenstva firmy převádí byt

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zajistili rodinný dům, který vlastní manželka zakladatele a majitele firmy Xixoio Richarda Watzkeho. Nemovitost obstavili jako výnos z údajné trestné činnosti. ČT to zjistila v katastru nemovitostí. Ve stejný den, kdy policie razii spustila, začaly transakce okolo majetku zadrženého předsedy představenstva firmy Henryho Ertnera. Banka mu uvolnila zástavu na jeho pražský byt, který Ertner plánuje převést na svoji firmu. Watzkeho a Ertnera policie podezírá z podvodu a praní špinavých peněz, ani jednoho z nich ale neobvinila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 12:15


Přes noc bude sněžit, na západě Čech napadne až osm centimetrů. Hrozí také náledí

Až osm centimetrů sněhu napadne přes noc na západě a jihozápadě Čech. Zároveň hrozí, že se bude v noci na sobotu i ráno vytvářet náledí ve většině Čech a na jihozápadě Moravy, upozornil Český hydrometeorologický ústav.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 11:47


Pravda a láska musí zvítězit i v Havlově ulici v Lucemburku. Vzkaz je „slyšet“ z betonu a plexiskla

V Lucemburku se nově nachází i ulice Václava Havla, výtvarník Jiří David do ní vytvořil instalaci odkazující na slavný výrok prvního českého prezidenta. Větu, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, si kolemjdoucí mohou přehrát, zároveň se odráží v objektu z betonu a plexiskla. David už před dvaceti lety vzdal Havlovi hold neonovým srdcem nad Pražským hradem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 11:44


Vyjmout z rámu a opatrně zabalit. Restaurátoři převáželi mohutný barokní obraz

Vzácný obraz barokního malíře Petra Brandla, jehož aukční hodnota by dosahovala desítek milionů korun, opustil po více než půlstoletí zámek v Jindřichově Hradci. Největší Brandlovo dílo, které lze v Česku vidět v necírkevních prostorách, převezli odborníci ve čtvrtek do Prahy, kde ho budou restaurovat. Obraz o rozměrech 290 x 509 centimetrů, jenž vznikl kolem roku 1720, vystaví od října 2023 Národní galerie s dalšími malířovými díly v pražské Valdštejnské jízdárně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 11:37


Soud zprostil lékaře Bartáka obžaloby z plánování vražd a vydírání

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby lékaře Jaroslava Bartáka. Nepodařilo se prokázat, že by ve vězení skutečně plánoval tři vraždy a vydírání. Zproštění navrhl i státní zástupce Jan Černý. Barták vinu od počátku odmítal. Hájil se tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Verdikt je pravomocný.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 11:28


Veterináři zavádějí opatření kvůli výskytu afrického moru prasat. Omezení pocítí na severu Čech turisté i myslivci

Na 200 kilometrech čtverečních na severu Čech bude možné chodit pouze po značených cestách. O omezení volného pohybu v přírodě rozhodli veterináři v souvislosti s nálezem divočáka uhynulého ve Frýdlantském výběžku na nákazu africkým morem prasat. V ochranném pásmu bude také zakázán lov divočáků. Chovatelé musí přestěhovat prasata do vnitřních prostor, nesmí je ani pouštět do venkovních výběhů. Veterináři zároveň vyhlásili opatření v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na Jindřichohradecku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 10:57


Ukrajinské zastupitelské úřady v několika zemích včetně Česka dostaly balíčky s očima zvířat

Ukrajinské zastupitelské úřady v několika evropských zemích včetně Česka dostaly balíčky s očima zvířat, informoval na Facebooku mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Balíček s mrtvou živočišnou tkání dostal i ukrajinský konzulát v Brně a ukrajinské velvyslanectví v Praze. V Brně zpočátku nebylo jasné, zda v zásilce není výbušnina. Podle policie typově odpovídala těm, které byly zachyceny ve Španělsku. Tam v minulých dnech odhalili několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 10:36


Laureátem ceny Česká hlava je Petr Pyšek. Jeho práce změnila pohled na invazivnost druhů

Národní cenu vlády Česká hlava za celoživotní dílo získal botanik a ekolog Petr Pyšek, který se věnuje invazivním rostlinám a živočichům a je jedním ze zakladatelů moderní invazní ekologie. V současnosti je nejcitovanějším invazním biologem na světě. Vedle něj si ceny odnáší Martina Benešová-Schäfer, Ilona Hromadníková, Petr Sezemský či Alžběta Dostálková. Oceněna byla také firma Cesnet. O laureátovi Národní ceny vlády Česká hlava rozhoduje vláda na návrh Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 10:31


Domácnosti šetří a ekonomiku to táhne dolů

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,7 procenta, ve srovnání s předchozím kvartálem ale klesl hrubý domácí produkt o 0,2 procenta, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu. Na pokles mělo vliv hlavně hospodaření domácností, které omezily své výdaje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 9:21


Senátoři vrátili do sněmovny zavedení předčasné penze pro záchranáře. Chtějí ji i pro podnikové hasiče

Senátoři vrátili do Poslanecké sněmovny novelu, která by měla umožnit záchranářům předčasný důchod. Přidali k ní pozměňovací návrh, aby se tato možnost rozšířila také na podnikové hasiče. Beze změn naopak horní komora schválila novelu usnadňující práci posudkových lékařů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 7:50


Lidé získají datovou schránku jen na svou žádost, nikoliv automaticky. Návrh schválila sněmovna

Obyvatelé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna schválila vládní novelu, kterou nyní dostane k posouzení Senát. Poslanci rovněž schválili rozpočet státního fondu kinematografie, který bude příští rok hospodařit s o něco vyšší částkou než letos, dosáhne zhruba 1,87 miliardy korun. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  2.12.2022 | 6:34


Důležitější než cena reaktoru je, aby to bylo včas, říká k Dukovanům Radim Fiala. Žádoucí je zapojení českých firem, soudí Jurečka

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Místopředseda SPD Radim Fiala se sice obává, že se cena reaktoru bude zvyšovat, důležitější však podle něj je, aby se stavba příliš neprotahovala. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na to namítl, že pro občany je také důležité, aby byly do dodávek zapojeny české firmy. „Očekává se, že uchazeči budou mít o využití českého průmyslu přirozený zájem,“ podotkl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani v pořadu Události, komentáře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 23:19


Japonský šok na pokračování, porazili Španělsko a postupují oba týmy

Japonské fotbalové překvapení bylo na mistrovství světa v Kataru opět v akci. Dva rychlé zásahy v úvodu druhého poločasu znamenaly dva góly a z vedení Španělského favorita byl rázem šok 1:2. Asijský celek postupuje z prvního místa v tabulce a až za ním jdou dál Španělé.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 22:17


Hlava státu má být moderátorem diskuze a chápat i lidi s odlišným názorem, říká kandidátka na prezidentku Nerudová

 „Mám předpoklady pro funkci prezidentky. Mám zkušenost, jak stmelovat lidi,“ prohlásila kandidátka na post hlavy státu, ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Výzvy, aby se lidé kvůli energetické krizi uskromnili, jí přijdou nepatřičné. Dle jejích slov totiž až 37 procent domácností nemůže šetřit, jelikož na to nemá prostředky. Pokračovat v podpoře válkou sužované Ukrajiny je dle Nerudové nutnost. Jediný, kdo si může stanovit podmínky pro skončení války, je ukrajinský prezident, uvedla také v Interview ČT24. Česká televize postupně přináší rozhovory se všemi uchazeči o Hrad. Rozhovor vedla Barbora Kroužková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 20:55


Vsadit na obraz Čaputové není pro Nerudovou cesta, míní Klimeš. Poptávka po političkách je, dodává Lebedová

Srovnávání české prezidentské kandidátky Danuše Nerudové se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou není podle komentátora serveru Aktuálně.cz Davida Klimeše cestou, jakou by se měla kampaň ekonomky a bývalé rektorky Mendelovy univerzity ubírat. „Nemáme nic společného se slovenskou politikou, se zvolením pana Kisky, paní Čaputové. A ví to i sama paní Nerudová,“ míní Klimeš. Také podle politoložky Evy Lebedové je výchozí situace pro Nerudovou jiná. „Ale v české politice dochází k určité poptávce, aby se ve vysokých funkcích objevila žena. Jestli toho dokáže využít, se teprve ukáže.“ Oba hovořili v pořadu Události, komentáře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 20:52


Mobilizovaní Rusové ukazují tristní podmínky v armádě: Takhle teď žijeme

V Rusku sílí hlasy nespokojených odvedenců i jejich rodin. Stěžují si, že nedostávají od státu a oblastí slíbené peníze, fasují zastaralou výstroj i výzbroj a jejich výcvik je zcela neodpovídající. Nedávno povolaným a k boji někdy zcela nepřipraveným brancům se v ruském žargonu říká zkrácenou verzí slova mobilizovaný: „mobici“. Ruský Telegram plní videi, která ukazují, v jak zoufalých podmínkách někdy mužstvo přežívá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 19:26


Část Čechů se zadlužuje problematicky, nejzbrklejší jsou mladí, ukázal průzkum

Desetina lidí, kteří si půjčují, se zadlužuje problematicky. Ukázal to nový průzkum České bankovní asociace (ČBA). Trend je ale pozitivní – lidí s rizikovými úvěry je méně než před rokem. Také schopnost splácet se drží na dobré úrovni. Potíže s úhradou jsou pouze asi u jednoho procenta objemu úvěrů od bank. Odborníci ale zároveň upozorňují, že se situace může zhoršit. Například kvůli drahým energiím.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 18:57


Památku odbojáře Hovorky připomíná ve Zlíně symbolická tabulka na budově

Štěpán Hovorka měl odvahu postavit se nacistické i komunistické totalitě. Dne 1. prosince 1949 ho zastřelili příslušníci Státní bezpečnosti. Ve Zlíně na domě v ulici Na Výsluní, kde žil, dnes připomíná jeho osobnost tabulka Poslední adresy.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 18:28


Vliv Kataru ve Francii roste. Skupuje luxusní nemovitosti a podporuje politický islám

Francie si klade otázku, jak se postavit k dalším investicím z Kataru. Odpor veřejnosti i části politiků k bohaté zemi Perského zálivu roste i kvůli tomu, že financuje projekty spojené s radikálním islámem a potlačuje lidská práva. Pařížská radnice teď váhá třeba s prodejem slavného fotbalového stadionu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 18:23


Kraj odvolal ředitele Domova pod lípou. Objevilo se tam podezření na týrání dětí

Středočeský kraj ve čtvrtek odvolal ředitele Aleše Koblihu z vedení zařízení Domov pod lípou, v němž údajně docházelo k týrání mentálně postižených dětí a mladistvých. České televizi to potvrdil tiskový mluvčí kraje David Šíma. K odvolání Koblihy kraj přistoupil poté, co zařízení navštívili zaměstnanci kanceláře ombudsmana, který poté podal trestní oznámení. O případu informoval týdeník Respekt, zabývali se jím i Reportéři ČT.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 18:11


Mezi úřednické špičky v Evropské unii usedl Čech. Řídí kabinet Jourové

Česko má prvního zástupce mezi šéfy kabinetů v Evropské komisi. Na této úrovni se tvoří klíčová rozhodnutí. Na rozdíl od europoslanců nebo eurokomisařů, kteří mají pevně rozdělené počty mezi státy, má Česko i po 18 letech členství v počtu vysokých úředníků stále rezervy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 18:04


Policisté hledali osmiletého chlapce z Plzně, vypátrali ho v pořádku

Policisté ve čtvrtek vyhlásili pátrání po osmiletém chlapci z Plzeňska. Když pro něj matka přišla do školy, už tam nebyl. Chlapec již v minulosti podle policie utekl z domova. Těsně před 19. hodinou strážci zákona na Twitteru informovali, že se hlídce podařilo hocha vypátrat a že je v naprostém pořádku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 17:55


Příčinou požáru v paneláku v Českém Těšíně zřejmě byla závada na nabíječce

Příčinou středečního požáru v panelovém domě v Českém Těšíně zřejmě mohla být závada na nabíječce. Přesně to ale podle policie určí až posudky. Plameny zranily šest lidí a způsobily škodu okolo pěti milionů korun. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nikoho zatím neobvinila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 17:31


Důležitý přístav v Chersonu je zpátky v rukou Ukrajinců, kvůli škodám zůstává mimo provoz

Přístav v Chersonu nemohou Ukrajinci využívat ani poté, co město dobyli zpět. Okupanti ho nechali těžce poničený – některé lodě odvezli, jiné vyhodili do povětří. Nyní čeká na opětovné zprovoznění, dříve než na jaře to ale nejspíš nebude, říká z místa reportér ČT Jan Šilhan.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 17:29


Spory rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi má utnout návod chystaný ministerstvem

Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návod, který by měl předcházet sporům rodičů hospitalizovaných dětí s nemocnicemi. Takzvaný metodický pokyn sjednotí postupy zdravotnických zařízení a jasně vymezí, jak mají přistupovat k přítomnosti rodičů pacientů na jednotce intenzivní péče nebo během jejich uspávání při plánovaných zákrocích. Dokument, jehož návrh má ČT k dispozici, plánuje resort zveřejnit v únoru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 17:25


Před 80 lety začal atomový věk. Enrico Fermi zažehl první jadernou reakci a ukázal začátek konce války

Před 80 lety, 2. prosince 1942, provedl italský vědec Enrico Fermi první jadernou řetězovou reakci na světě, a spustil tak první atomový reaktor. Ten byl umístěný na fotbalovém stadionu Chicagské univerzity Stagg Field. Palivem byl uran a jako zpomalovač neutronů sloužil grafit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:56


Rusko se musí zodpovídat ze zločinů spáchaných na Ukrajině, shodli se Biden s Macronem

Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin, uvádí společné prohlášení po jednání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:51


Internetový projekt Politické procesy ukáže manipulace dobových propagandistů

Internetový projekt Politické procesy, který vznikl pod vedením dokumentaristy Marka Janáče, ukáže různé způsoby manipulace dobových propagandistů. Spuštěn bude 3. prosince ve 03:06, kdy před 70 lety začaly popravy 11 odsouzených v procesu s Rudolfem Slánským a spol. Díky webu si zájemci budou moci vizualizovat jednotlivé výstupy procesu. Projekt umožňující pochopit, co je dezinformace a propaganda a jejich působení na společnost, nyní tvůrci představili v Národním archivu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:48


Evropská unie chce do roku 2030 vyrábět nejméně pětinu všech čipů na světě

Státy Evropské unie se v pátek shodly na tom, že omezí dovoz polovodičů z mimoevropských zemí a zároveň do konce desetiletí zdvojnásobí svůj podíl na světovém trhu s touto momentálně nedostatkovou komoditou. Hodlají tak získat nejméně 20 procent trhu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:47


Karlovarský kraj uzavře bazén na pedagogické škole jako ztrátový. Trenéři protestují

Školy a sportovní kluby v Karlových Varech si stěžují kvůli uzavření plaveckého bazénu na Střední pedagogické škole s Domovem mládeže. Kraj chce ukončit jeho provoz od nového roku. Hejtmanství tvrdí, že už deset let je ztrátový a navíc ve špatném stavu. Ročně za něj doplácí dva miliony korun, které by jinak využil třeba na opravy internátních pokojů. Učitelé a trenéři ale protestují, že bez bazénu nesplní plavecké výcviky a zároveň nebudou mít kde trénovat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:17


Mýcení amazonského pralesa poprvé od nástupu Bolsonara meziročně zpomalilo

Celou dobu vlády prezidenta Jaira Bolsonara se zvyšovala rozloha vykáceného území amazonského deštného pralesa. Letošní rok přinesl změnu: poprvé od nástupu stávajícího prezidenta do úřadu v roce 2019 mýcení meziročně kleslo. Ukázaly to předběžné údaje Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE), který sleduje stav přírody pomocí družic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:09


Ve čtvrtek se konal Transfera Technology Day. Vítězem se stalo magnetické čerpadlo

Ve čtvrtek se v pražském Lichtenštejnském paláci konal devátý ročník Národní konference transferu technologií 2022. Jedenáct vědeckých týmů tak soutěžilo s projekty pro komerční použití. Vítězným projektem se stalo magnetické čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni. Ocenění autoři projektu převzali od ministryně pro vědu, výzkum a inovaci Heleny Langšádlové (TOP 09). Komerční potenciál projektů posuzovala porota složená například z investorů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 16:01


Popelka, Barunka i Micimutr. Výstava připomíná Libuši Šafránkovou, „jak ji máme rádi“

Díky pohádce Tři oříšky pro Popelku si lidé Vánoce spojují i s Libuší Šafránkovou. Na výstavě, kterou Česká televize připravila k poctě této herečce, jsou k vidění nejen pověstné červánkové šaty nebo Popelčin střevíček. Originální kostýmy, ale i rekvizity či fotografie nabízejí ohlédnutí za více než třemi desítkami rolí. Výstava nazvaná Libuše Šafránková – jak ji máme rádi je k vidění až do Nového roku ve Strahovském klášteře v Praze.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 15:53


Energetický regulační úřad určil pro úspory časové úseky spotřební špičky. V pracovních dnech jsou tři

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. lnformoval o tom mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 15:32


Sociální sítě přesunuly hospodskou debatu do veřejného prostoru, myslí si moderátor Václav Moravec

Vulgarita, agresivita a zkratkovitost. To se podle novináře, moderátora a vysokoškolského učitele Václava Moravce stává součástí veřejného prostoru. „Hůř rozlišujeme diskuzi v hospodě a ve veřejném světě,“ říká v podcastu Background ČT24. Jako hlavního viníka vidí sociální sítě. Sám na nich prý není příliš aktivní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 15:07


Na Maliníku je nová otočka, k Jizerské magistrále se díky ní dostanou autobusy z Jablonce

Autobusy z Jablonce a Janova nad Nisou začaly jezdit takřka až do stopy Jizerské magistrály. Nově začala fungovat točna na Maliníku, linka 101 tedy pojede z Bedřichova ještě dál. Zároveň vznikl odbočovací pruh k parkovišti na Maliníku, který by měl zlepšit plynulost provozu na silnici přes Bedřichovské sedlo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 14:57


Na Colours of Ostrava zahraje poprvé a možná i naposled brazilský písničkář Gilberto Gil

Na festivalu Colours of Ostrava příští rok vystoupí brazilský hudebník Gilberto Gil. Půjde o první a zřejmě i poslední koncert osmdesátiletého písničkáře a držitele devíti cen Grammy v Česku. Festival Colours of Ostrava se bude konat v červenci v industriálním areálu Dolních Vítkovic.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 14:21


Schodek státního rozpočtu v listopadu vzrostl na 337,1 miliardy. Plán dodržíme, říká Stanjura

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Podle šéfa resortu Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 miliardy korun, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 14:11


Petr Hladík by se měl stát ministrem v prvním lednovém týdnu, míní Jurečka

Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) by měl být jmenován nejpozději v prvním lednovém týdnu, řekl šéf lidovců a vicepremiér Marian Jurečka. Uvedl, že policie a státní zástupce ani po více než sedmi týdnech od propuknutí kauzy kolem privatizace bytů v Brně nerozšířili obvinění. Proto nevidí ke změně nominace důvod.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 13:43


Trolejbusům v Mariánských lázních pomůže zrekonstruovaná měnírna

Zajistit budoucnost trolejbusové dopravě v Mariánských Lázních – i takovou ambici měla rekonstrukce měnírny, která je nejstarším dosud provozovaným zařízením svého druhu v Česku. Město za rekonstrukci zaplatilo 50 milionů korun, podle provozovatele trolejbusové sítě následně projdou rekonstrukcí dva napájecí úseky trakčního vedení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 13:43


Zemřel česko-kanadský polární ekolog Josef Svoboda. Jeho jméno nese stanice na Svalbardu

V pondělí 21. listopadu 2022 zemřel v kanadském Burlingtonu pokojně v kruhu své rodiny ve věku 93 let profesor Josef Svoboda, který se celosvětově proslavil jako špičkový polární ekolog.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 13:25


Pražské arcibiskupství prodá vedle Jindřišské věže možná i hotel v Dolních Břežanech

Pražské arcibiskupství zvažuje vedle Jindřišské věže i prodej hotelu Clara Futura v Dolních Břežanech, který před několika lety za čtvrt miliardy zrekonstruovalo. Provoz hotelu je podle arcibiskupství ztrátový. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík novinářům řekl, že arcibiskupství bude svou ekonomiku stavět na nájemním bydlení a lesním hospodaření, obtížně spravovatelného majetku se chce diecéze zbavovat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 13:09


30 let zpět: Rostoucí obava z nákazy virem HIV

Onemocněním AIDS trpělo v roce 1992 celosvětově okolo dvou milionů lidí, virem HIV bylo infikováno kolem dvanácti milionů jedinců. Československo nárůst epidemie podle odborníků teprve čekal, v Praze proto byla zřízena linka pomoci prevence AIDS.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 12:54


Tradice stavby a plavení vorů je na seznamu UNESCO, nominaci podalo i Česko

Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách je nově zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nominaci schválil příslušný mezivládní výbor na svém zasedání v Maroku. Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem Timber rafting společně připravilo šest evropských států. Vorařství je na seznamu nehmotného kulturního dědictví už osmou položkou spojenou s Českou republikou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 12:42


Pokud bychom přijali nelidskosti Moskvy jako něco normálního, umožnili bychom vítězství ruského světa, varoval Duda

Pokud přijmeme nehumánnost Ruska jako něco normálního, umožníme tím vítězství takzvaného „ruského světa“, který znamená brutalitu, agresi, válku, chudobu a smrt, prohlásil polský prezident Andrzej Duda. V polské Lodži se ve čtvrtek sešli ministři zahraničí členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Rusko svou barbarskou a imperialistickou invazí na Ukrajinu porušilo prakticky všechny zásady OBSE,“ řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 12:37


V Česku byla i v říjnu nejnižší nezaměstnanost v EU

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu klesla na šest procent, je to o jednu desetinu bodu méně než v září. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. Nejmenší podíl lidí bez práce je nadále v Česku, kde nezaměstnanost v říjnu klesla na 2,1 procenta ze zářijových 2,2 procenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 11:34


Ve Španělsku odhalili další dopisové bomby, cílem byla letecká základna i premiér

Ve Španělsku odhalili za dva dny několik dopisových bomb, jejichž zaslání zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině a které mají nejspíš stejného odesilatele. Ve čtvrtek španělské ministerstvo vnitra informovalo také o páté zásilce, která přišla už minulý týden premiérovi Pedru Sánchezovi. Podle místních médií byly pravděpodobně všechny poslány ze španělského území. Tamní úřady věc vyšetřují jako terorismus a nařídily posílit ochranu diplomatických zastoupení a státních institucí. Poslední zásilku odhalila bezpečnostní kontrola na americké ambasádě v Madridu, informovala televize La Sexta. Šlo celkově o šestý takový dopis.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 11:29


Požár roubenky v Novém Boru má dvě oběti. V ruinách našli hasiči tělo, pátrali po spolumajiteli

Druhou oběť požáru nalezli hasiči spolu s policisty v ruině roubenky v Novém Boru. Od počátku se obávali, že uvnitř mohl být spolumajitel domu. Zda je tělo, které našli, opravdu jeho, ale potvrdí až pitva. Při středečním zásahu zahynul v hořící roubence také dobrovolný hasič, na kterého se zřítil strop.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 11:26


Krajina zalitá plameny. Na Havaji se probudila sopka Mauna Loa

Poprvé od roku 1984 vybuchla na Havaji sopka Mauna Loa. Americká geologická služba upozorňuje, že se jedná pouze o začátek erupce, doprovázený množstvím mírných zemětřesení. Způsobuje je tlak, jenž magma svým pohybem vytváří na okolní horniny. Erupce může trvat méně než den a dále se nerozvinout, jindy může pokračovat po dny, týdny až měsíce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 11:20


Odkládaná stavba obchvatu Jihlavy začíná. Kraj bude mít problém s vyčerpáním dotace

Do nitra Jihlavy už nebudou za dva roky zajíždět řidiči, kteří se potřebují dostat ze znojemské silnice I/38 na třebíčskou II/405. Jižně od města začala stavba části obchvatu. V budoucnu by měl obchvat vést dále na sever až ke staré brněnské silnici II/602. Kraj kvůli velkému zdržení při výběru zhotovitele nejspíše nestihne včas vyčerpat všechny evropské peníze, které by měl na stavbu získat. Vyčerpat je má nejpozději příští rok, stavba ale bude hotová až v roce 2024.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 10:50


Začíná meteorologická zima, pátek ukáže, jak by měla vypadat. V noci hrozí v části Čech náledí

S prosincem začala meteorologická zima. A hned druhý den naznačí, jak by zima mohla vypadat. Teploty budou kolem nuly a přijde i sněžení. V noci na pátek hrozí, že se v západní a jižní části Čech vytvoří náledí, upozornil Český hydrometeorologický ústav. Po chladném pátku se ale zase oteplí – v neděli bude až sedm stupňů Celsia a v první polovině příštího týdne budou teplotní maxima podobná.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 8:56


Slovenská policie obvinila zakladatele Penty Jaroslava Haščáka z podpory zločinecké skupiny a dalších trestných činů

Slovenská policie obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka z trestných činů založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Informoval o tom portál Startitup. Stíhání společně s ním čelí celkem sedm lidí, včetně bývalého ministra hospodářství Jirka Malchárka a někdejších členů vedení Fondu národního majetku, který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 8:53


Si ujistil Michela o zájmu na spolupráci. Čínu má Evropa ale vnímat „objektivně“

Čína bude pokračovat ve strategické komunikaci a spolupráci s Evropskou unií, slíbil v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Si ale chce, aby instituce a členské státy Unie vnímaly asijskou zemi objektivně. Čínský vůdce dal podle Michela jasně najevo, že Čína nedodává Rusku zbraně. Předseda Evropské rady zemi navštívil v době protestů proti covidovým opatřením. Čínská vláda nyní svá vyjádření o nulové toleranci vůči koronaviru mírní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 8:49


Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun, návrh schválila sněmovna

Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst přinese vládní novela, kterou ve čtvrtek schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanci opozičních ANO a SPD své představy o zvýšení přídavků neprosadili. Předlohu, která také například srovnává podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostanou k posouzení senátoři.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 7:59


Paliva v Česku od minulého týdne zlevnila, cena benzinu klesla pod 40 korun za litr

Ceny paliv v Česku se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic prodává v průměru za 39,34 korun, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 7:59


Senát souhlasí s výcvikem ukrajinských vojáků v Česku

V Česku se bude moci příští rok vycvičit až čtyři tisíce ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské agresi. Parlamentní souhlas ve čtvrtek stvrdil Senát. Schválil také vyslání českých vojáků k výcviku Ukrajinců v jiných členských státech Evropské unie a mandát pro dvě další zahraniční mise v Kosovu a v Iráku. Horní komora podle očekávání schválila i sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  1.12.2022 | 7:35


Na rozpočtu pro rok 2023 je podle Schillerové všechno špatně. Stanjura avizuje snižování schodků

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová v Událostech, komentářích uvedla, že schválený rozpočet pro rok 2023 považuje za nereálný. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v debatě prohlásil, že vláda upřednostnila sociální smír před silnější fiskální konsolidací veřejných financí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 23:01


Vojáci s sebou nesou soubor vlastností, na které se dá spolehnout, říká prezidentský kandidát Pavel

„V životě děláme chyby všichni. To podstatné je, jak se k nim postavíme a co děláme dál,“ okomentoval svou komunistickou minulost kandidát na post hlavy státu, generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel, který byl hostem Interview ČT24. NATO by dle něho nemělo Ukrajině vojensky pomáhat, to by podle něj vedlo k zahájení války mezi Aliancí a Ruskem. Od české vlády Pavel v současné krizi očekává cílenější pomoc občanům. Česká televize postupně přináší rozhovory se všemi uchazeči o Hrad. Rozhovor s Petrem Pavlem vedl Daniel Takáč.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 21:24


Neobratné reakce Pavla zpochybňují jeho image lídra, soudí Gregor. Je zatím v obranné fázi, dodal Šídlo

Kampaň vojáka ve výslužbě a kandidáta na prezidenta Petra Pavla je zatím ve vleku toho, jak o něm mluvili ostatní, řekl politolog Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Miloš Gregor. Komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo uvedl, že Pavlova minulost před rokem 1989 hraje dominantní roli v „obranné fázi kampaně“, kandidátovi se zatím nepodařilo zdůraznit „ofenzivní část.“ Gregor dodal, že problém není tolik, že byl členem KSČ, ale jeho neobratné reakce na pro něj citlivá témata. „Může to zpochybňovat jeho image lídra, rozhodného kandidáta, který dokáže zemi vyvést z krize.“ Oba hovořili v pořadu Události, komentáře.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 20:04


Česko pomáhá s vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině. Lidé je mohou nahlašovat na stránkách policie

Evropská komise navrhuje zabavit majetek, který Unie zmrazila Rusku, a zároveň vytvořit zvláštní tribunál pro válečné zločiny. Při vyšetřování na Ukrajině asistuje řada nevládních organizací, zástupci tamní iniciativy Human Rights Centre ZMINA přijeli do Česka žádat o podporu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 19:37


Hladomor na Ukrajině byl genocida, uznal německý Spolkový sněm

Poslanci německého Spolkového sněmu uznali jako genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim. Ukrajinský velvyslanec v Německu Oleksij Makejev rezoluci ještě před hlasováním označil za důležitou podporu Ukrajině, která od února čelí ruské invazi. Po hlasování Makejev poděkoval poslancům z návštěvnické tribuny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 19:31


Má zde vést úsek dálnice D6, archeologové teď na Rakovnicku odkryli vzácnou pec

Na místě budoucích obchvatů Hořesedel a Hořoviček na Rakovnicku, které budou dalšími úseky dálnice D6, pracují archeologové a hlásí nečekaný nález. Odkryli podle nich velmi vzácnou pec. Výstavba obchvatů už nyní nabírá oproti původním plánům zpoždění, silničáři ale tvrdí, že kvůli peci k dalšímu posunu začátku výstavby nedojde –⁠ a to i přesto, že archeologické nálezy v minulosti už několik staveb zdržely.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 19:20


Zdražuje nájemní bydlení. Ceny rostou v Praze, Brně a Moravskoslezském kraji

Zatímco ceny nového bydlení v Česku vesměs stagnují, to nájemní stále zdražuje. Nabídky za poslední kvartál stouply v průměru o necelých dvě stě korun za byt. Ceny nejvíc rostou v Praze, Brně a Moravskoslezském kraji. Po celém Česku je nyní největší zájem o malé byty do padesáti metrů čtverečních, tedy o garsonky a dvougarsoniery. Pro mladé lidi i seniory jsou stále atraktivní i panelová sídliště. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 19:04


Západní muzea jsou pod rostoucím tlakem, aby vracela ukradené artefakty do zemí původu

Západní muzea se stále častěji potýkají s výzvami, aby vracela artefakty uloupené v koloniálních dobách do zemí původu. Žádosti dostávají hlavně velké západní instituce, ať už ve Spojených státech, Francii, Německu, nebo ve Velké Británii. Jejich postoj se liší a například slavné Britské muzeum se svých exponátů navzdory kritice vzdávat nechce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 18:28


Demokraté vybrali nástupce Pelosiové. Ve Sněmovně reprezentantů je povede Jeffries

Demokraté v americké Sněmovně reprezentantů si svým novým vůdcem zvolili Hakeema Jeffriese. Newyorský rodák Jeffries se tak od ledna příštího roku stane prvním černošským lídrem sněmovních demokratů, napsala agentura Reuters. Nahradí dvaaosmdesátiletou Nancy Pelosiovou, která již dříve oznámila, že o znovuzvolení nebude usilovat a že chce místo ve vedení uvolnit mladší generaci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 18:22


Železnici čeká nový jízdní řád. Díky opraveným úsekům některé vlaky zrychlí

V neděli 11. prosince se bude měnit jízdní řád na železnici, na několika hlavních trasách přinese výrazné zrychlení. Je to hlavně díky tomu, že Správa železnic momentálně dokončuje několik velkých stavebních projektů. Dopravci ale upozorňují, že problémů se spolehlivostí vlaků neubude, právě kvůli dalším velkým výlukám.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 18:12


Nesvítí vůbec, nebo poblikává. Nové osvětlení v centru Brna má potíže

Nové girlandy v centru Brna nefungují správně. Aktuálně mají zobrazovat padající sněhové vločky, ne na všech těchto zařízeních je to ale vidět. Některé girlandy nesvítí vůbec, jiné třeba problikávají. Podle autorů a provozovatelů je to tím, že jsou zatím ve zkušebním provozu. Přiznávají potíže se signálem i s technologií.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 17:52


Vůdce Islámského státu Kurajší byl zabit. Mluvčí islamistů oznámil jméno nástupce

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan al-Hášimí al-Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii. Jeho nástupcem se nyní stal abú Husajn al-Husajní al-Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 17:32


Horkovod z Dukovan do Brna má stát 19 miliard, vláda projekt projedná nejspíš brzy, zjistila ČT

Horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna má stát podle zjištění České televize 19 miliard korun. Podle současného vedení by měl město zbavit závislosti na ruském plynu a zajistit spolehlivé dodávky tepla. Hlavním investorem čtyřicet kilometrů dlouhého zařízení by podle vládních materiálů, které má ČT k dispozici, byly Teplárny Brno. Detaily projektu by měla v prosinci projednat vláda.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 17:26


Češi trvale žijící v zahraničí se mohou ještě do neděle zapsat k prezidentským volbám

Češi bydlící v zahraničí mohou do neděle 4. prosince požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů k lednovým prezidentským volbám. Žádost musí podat osobně či písemně na velvyslanectví či generálním konzulátu. Volit v zahraničí nebo mimo své trvalé bydliště mohou i lidé s voličskými průkazy. Písemné a elektronické žádosti přijímají úřady až do 6. ledna, osobně pak nejpozději dva dny před prvním kolem voleb. Žádost mohou lidé podat i přes Portál občana.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 16:49


Finanční sektor zůstává podle zátěžových testů ČNB vysoce odolný

Finanční sektor v Česku zůstává vysoce odolný vůči zhoršenému ekonomickému vývoji. Banky jsou dostatečně kapitálově vybavené pro absorpci i v případě déletrvajících ekonomických potíží a klimatických šoků. Nebankovní finanční sektor, tedy pojišťovny či penzijní fondy, zůstává rovněž odolný. Na středeční tiskové konferenci o tom informovali představitelé České národní banky (ČNB).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 16:42


Počet úmrtí střelnou zbraní v USA neustále roste. Nejvíc podle analýzy trpí etnické menšiny

Násilí spojené se střelnými zbraněmi a sebevraždami od začátku pandemie covidu-19 v USA podle řady ukazatelů roste. Nová studie zveřejněná v časopise JAMA Network Open je první analýzou, která ukazuje jak samotný rozsah úmrtí způsobených střelnými zbraněmi za posledních 32 let, tak i rostoucí rozdíly podle etnika, věku a zeměpisné polohy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 16:41


Stížnost proti vyřazení z prezidentské volby podali Diviš a Janeček. Vnitro podle nich špatně počítalo

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které vnitro do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Souhrnnou informaci zveřejnil NSS na webu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 16:39


Akademický senát zvolil rektorem ústecké univerzity Jaroslava Koutského

Akademický senát zvolil za nového rektora ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslava Koutského, bývalého děkana fakulty sociálně ekonomické. Nahradí Martina Baleje, kterému po osmi letech skončí na jaře druhé funkční období. Jednačtyřicetiletý Koutský byl jediným kandidátem. Ze 40 členů akademického senátu se voleb zúčastnilo 38, z toho 36 odevzdalo platný hlas. Koutský by se měl stát rektorem od 18. března na čtyři roky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 16:35


Česko bude podle Fialy do roku 2025 nezávislé na ropovodu Družba. TAL se rozšíří

Česká republika bude moci být nejpozději od roku 2025 úplně nezávislá na ruském ropovodu Družba. Nejvyšší orgán konsorcia TAL ve středu při zasedání v Rakousku schválil projekt rozšíření Transalpinského ropovodu (TAL). Na tiskové konferenci po středečním jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 15:52


Dočasná ochrana uprchlíků z Ukrajiny se má prodloužit o rok do konce března 2024

Uprchlíci z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí asi dostanou možnost prodloužit si dočasnou ochranu v Česku do konce března 2024. Novelu schválila vláda, nyní ji posoudí parlament, řekl ve středu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dočasná ochrana má podle nynějších předpisů trvat maximálně do konce března příštího roku, podle vnitra však dosavadní stav válečného konfliktu nenasvědčuje tomu, že by v blízké době byl možný návrat uprchlíků do jejich domovů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 15:50


Je nelogické, aby Rusko dál mělo právo veta v Radě bezpečnosti, řekl místopředseda ukrajinské sněmovny

Místopředseda ukrajinské sněmovny Oleksandr Kornienko považuje za nelogické, aby Rusko v současné situaci i nadále mohlo využívat své právo veta v Radě bezpečnosti. Řekl to v rozhovoru s Českou televizí. Ocenil také skvělé vztahy s Českou republikou a pomoc ukrajinským uprchlíkům. Připomněl, že Česko je jednou ze zemí, které Ukrajině pomáhají nejvíce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 15:27


Vlaky z Lovosic do České Lípy jezdí po opravené trati. Po měsících prací se zvýšila rychlost i výška nástupišť

Správa železnic završila modernizaci trati mezi Lovosicemi a Českou Lípou. Cestující museli na jaře a v létě přetrpět vleklé výluky, odměnou jim nyní je rychlejší, klidnější a také bezpečnější jízda. Od 11. prosince tudy začnou jezdit vlaky na prodloužené lince Postoloprty – Česká Lípa, některé spoje dojedou až k Máchovu jezeru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 15:14


Policisté hledají třináctiletou Sabinu Langerovou z Jihlavy. Naposledy ji viděli v sobotu

Jihlavští policisté pátrají po třináctileté Sabině Langerové. Odešla z domu a od té doby o sobě nedala žádnou zprávu. Naposledy ji lidé viděli v sobotu večer v Komenského ulici v Jihlavě, z města mohla odjet. S žádostí o pomoc při hledání se policie obrací na veřejnost. Informovala o tom mluvčí policie Jana Kroutilová. Dívka byla pohřešovaná už dřív.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 15:12


Policie obvinila muže ze založení požáru hal v Mladé Boleslavi, škoda je téměř tři miliardy

Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi například se součástmi pro nová auta je téměř tři miliardy korun. Policie obvinila z jeho založení muže z Českolipska, hrozí mu až 15 let vězení, informovala ve středu na webu krajská mluvčí Vlasta Suchánková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 14:34


Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku miliardy z fondů EU, chce další reformy

Evropská komise ve středu navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. Maďarské reformy, jimiž chtěla Budapešť docílit odblokování peněz, nejsou podle unijní exekutivy dostatečné. O návrhu EK budou rozhodovat členské státy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 12:51


Na dobrovolného hasiče spadl strop v hořící roubence. Zraněním podlehl

Při zásahu u požáru roubenky v Novém Boru zemřel hasič. Zřítil se na něj strop. Není jisté, zda nemá požár ještě jednu oběť, hasiči se obávají, že uvnitř možná zůstal spolumajitel domu. Dřevostavba nakonec zcela vyhořela. Do ruiny ale hasiči velmi dlouho nemohli, protože hrozilo její další zřícení. Je možné, že zásah hasičů potrvá ještě celou noc na čtvrtek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 12:25


30 let zpět: Vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 1993

O státním dluhu, příspěvcích na děti, inflaci i vývoji mezd hovořil na tiskové konferenci ministr financí Ivan Kočárník. Právě státní dluh se stal zcela novou výdajovou položkou v návrhu zákona o rozpočtu ČR pro rok 1993.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 12:10


Soud vyhlásil v Kladně referendum o hazardu, mělo by být v lednu. Radnice se chce bránit

V Kladně bude referendum o hazardu, uskuteční se souběžně s prvním kolem prezidentských voleb 13. a 14. ledna. Vyhlásil ho soud na návrh přípravného výboru. Kladenská radnice se snažila vypsání referenda zabránit, primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) je přesvědčen, že ve městě žádný problém s hazardem není. Proti rozhodnutí soudu podá město kasační stížnost. Domnívá se, že soud rozhodl v rozporu se zákonem o referendu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 11:16


Zemřel čínský exprezident Ťiang Ce-min, reformátor i autoritář

Ve věku 96 let zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle agentury Nová Čína na leukémii a mnohočetné selhání orgánů. Na svém vrcholu byl současně prezidentem, generálním tajemníkem komunistické strany i šéfem armády. Kormidlo opouštěl s pověstí ekonomického reformátora, který přivedl Čínu do Světové obchodní organizace (WTO) a povolil soukromé podnikání. Zároveň se ovšem Ťiang Ce-min zapsal jako tvrdý autoritářský vůdce, pro nějž byl ekonomický rozvoj důležitější než lidská práva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 9:51


Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard

Sněmovna ve středu hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun, zároveň jde ale o čtvrtý nejvyšší deficit v historii samostatného Česka. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. Ve druhém čtení přitom navrhli přesuny v celkovém objemu asi 119 miliard. Přidali mimo jiné 1,1 miliardy korun do školství na platy asistentů pedagogů. Opozice se svými návrhy změn v rozpočtu neuspěla. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  30.11.2022 | 7:47


Policie našla pohřešovanou dvanáctiletou dívku z Plzeňska, byla v Praze

Policisté našli pohřešovanou dvanáctiletou dívku z Plzeňska, po níž vyhlásili pátrání v úterý. Dívka byla v Praze a je v pořádku, uvedla ve čtvrtek ráno policie na Twitteru.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 16:24


Policie našla dívku, která utekla z pražského diagnostického ústavu

Policie našla dívku, která utekla z diagnostického ústavu v Praze 4. Je v pořádku, uvedl ve středu na policejním webu mluvčí Richard Hrdina a poděkoval všem za pomoc s pátráním.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  29.11.2022 | 12:47


Po znásilnění svatba. Řada Američanů netuší, že státy USA dovolí tisíce sňatků dětí

Každá pátá dívka na světě se vdá ještě před svými osmnáctými narozeninami. To je třiadvacet dětských svateb za minutu a skoro jedna za tři vteřiny, upozorňuje organizace Girls Not Brides. Díky osvětě a tlaku na vlády se čísla dařila postupně snižovat, čáru přes rozpočet však udělaly aktivistům důsledky pandemických opatření. Fenomén dětských manželství se přitom netýká jen rozvojových zemí –⁠ ani řada Američanů netuší, že ve Spojených státech, které šíří lidská práva po světě, vstoupily do manželství během dvou dekád statisíce nezletilých. Osm států USA dokonce nezavedlo žádný minimální věk, při splnění určitých podmínek se tak může ocitnout v nuceném svazku i desetileté dítě. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2022 | 12:24


Drahé Česko, ...?


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  12.10.2022 | 14:20


Ruská invaze na Ukrajinu


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.1.2022 | 10:57


Osobni asistence.cz
zdravotní pomůcky * dekubity - proleženiny * informační portál * riziko vzniku dekubitů


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]