Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

V přeplněných věznicích je malá šance na nápravu, říká nejvyšší státní zástupce Zeman

Justice by měla přehodnotit přísnost ukládaných trestů odnětí svobody. Myslí si to nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jehož úřad poukázal ve zvláštní zprávě na přeplněnost českých věznic. Ty v Česku praskají ve švech dlouhodobě, patříme ke státům s největším počtem vězněných na 100 tisíc obyvatel (208,8). Kvůli tomu není možné s vězni dostatečně pracovat, a ti se tak zřídka mají šanci napravit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 9:08


Léčba drahými kameny je výnosný podfuk. Nabízí se proti rakovině i AIDS

Polodrahokam, který pomáhá léčit AIDS? To není žert, ale jedna z četných „rad“, které poskytují ti, kdo údajně léčí neduhy pomocí drahých kamenů. Tuto praxi zvanou litoterapie popularizovalo již v 70. letech minulého století hnutí New Age. Od té doby ji propagují celebrity jako třeba modelka Naomi Campbellová. Věnovány jí byly nadšené články v tisku a televizní reportáže, píše francouzský deník le Figaro. Vědci nyní znovu upozornili, že je to podvod.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 8:51


Německo se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnulo recesi. Propadá se však průmysl a stagnuje export

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil o 0,1 procenta oproti předchozím třem měsícům. Potvrdily to konečné údaje, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 8:34


Sundané senzory a varovná zpráva. Správce věděl o hrozbě pádu mostu v Janově roky, píší média

Provozovatel janovského mostu věděl od roku 2014 o riziku zřícení stavby. Informoval o tom list La Repubblica. Italská média zároveň napsala, že senzory, které měly Morandiho most sledovat, byly v roce 2015 sejmuty kvůli údržbě a už nebyly uvedeny do provozu. Podle prokuratury se provozovatel zřejmě snažil ušetřit na nákladech. Při pádu mostu zahynulo loni v srpnu 43 lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 8:34


Podnikatel zadržený v případu vraždy maltské novinářky je propuštěný na kauci

Podnikatel Yorgen Fenech, kterého ve středu zatkla maltská policie v rámci vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, byl propuštěn na kauci. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Nyní bude podle úřadů pod neustálým dohledem policie. Podle zákona musel být propuštěn do pátku v případě, že proti němu nebyla vznesena obvinění. Vyšetřování však pokračuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 7:35


Válková: Řecká strana přijede o dětských uprchlících jednat v prosinci

Řecko v září požádalo Česko, aby přijalo 40 dětí bez doprovodu z tamních přeplněných uprchlických táborů. Iniciativa Češi pomáhají teď oznámila, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny je přijmout. Vyzvala proto vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila. Poslankyně za vládní ANO Helena Válková tuto solidaritu uvítala. „Nejdřív musíme vědět, jaké děti – ale vůbec bych je nerozlišovala podle státní příslušnosti,“ uvedla v Událostech, komentářích, kde o tématu debatovala s Ivanem Davidem (SPD) a Janem Lipavským (Piráti).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 23:09


Kritizuje Putina, sám čelil travičskému útoku. Ocenění ÚSTR získal ruský novinář Kara-Murza

Ocenění za hájení svobody, demokracie a lidských práv, která uděluje Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), letos získalo pět osobností. Ceny obdrželi ruský novinář Vladimir Kara-Murza, romský aktivista Čeněk Růžička, účastník odboje proti nacismu i komunismu František Wiendl, bývalá disidentka Miloslava Števichová a jezuita Richard Čemus.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 20:44


Krize sice není na dohled, ale firmy jsou na problémy málo připraveny, myslí si Pilip

V Česku nebyl v posledních letech dostatečný tlak na podniky, aby se přesunovaly k produktům s vysokou přidanou hodnotou, uvedl v pořadu Interview ČT24 ekonom a bývalý politik Ivan Pilip. To se podle něho může hospodářství vymstít v době příští ekonomické krize.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 20:09


Voda v Benátkách opadla. Restaurátoři mají s opravou památek tradičně napilno

V Benátkách už po povodních voda opadla a hlavním problémem zůstává rekonstrukce historických památek. Město, které zatím nedokázalo vyčíslit celkové škody, požádalo o pomoc všechny architektonické dílny ve snaze začít s opravami co nejdříve.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 18:22


Plzeňský Prazdroj doprodává poslední plastové lahve s pivem. Další už nebudou

Prodej piva v plastu postupně ukončí lídr českého trhu, Plzeňský Prazdroj. Pivovar už přestal vyrábět 1,5litrové PET lahve, k doprodání zbývá posledních 300 tisíc kusů. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 18:06


České Švýcarsko se připravuje na otevření trasy k Dolskému rybníku. Stezku ohrožoval balvan

Na jednu z nejnavštěvovanějších turistických stezek v Národním parku České Švýcarsko se brzy vrátí turisté. V posledních letech nesměli na trasu od Královského smrku k Dolskému mlýnu, protože tam v roce 2015 hořelo a požár poničil svah, který hrozil zřícením. Správci parku pracovali na zajištění svahu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 18:05


Předjíždění kamionů ucpává dálnice. Vzniká seznam míst, kde asi začne platit zákaz

Ministerstvo vnitra připravilo seznam 46 dálničních úseků, kde chce zakázat předjíždění. Vychází ze zkušeností dopravních policistů v jednotlivých krajích. Zákaz by se měl většinou vztahovat na kamiony nad 12 tun, výjimečně i na menší nákladní auta. Návrh ale ještě musí projít resortem dopravy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 18:03


Netanjahu čelí obvinění z korupce. Je to pokus o převrat, ohradil se úřadující premiér

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit obvinil premiéra Benjamina Netanjahua z podvodu, zneužití důvěry a podplácení. Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti. Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médiía přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá. Obvinění přirovnal podle agentury Reuters k pokusu o svržení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 17:56


Litovel zabojovala o své místní části. Rebelové dostanou víc peněz a zůstanou

Zastupitelstvo Litovle na Olomoucku schválilo zřízení výboru zástupců místních částí. Jeho úkolem bude zlepšit komunikaci místních částí s radnicí zejména ve financování investic i dlouhodobé strategii rozvoje města. V Litovli nedávno deset z jedenácti místních částí kvůli nespokojenosti s investicemi pohrozilo odtržením od města. Zhruba desetitisícová Litovel by tak přišla o čtvrtinu obyvatel. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 17:54


V Křišťálové lupě bodovala DVTV, Oliver Dlouhý nebo Aplikace Záchranka. ČT24 má bronz

V Divadle Archa se ve čtvrtek večer vyhlašovaly výsledky 14. ročníku ankety Křišťálová lupa. Cenu popularity v hlasování veřejnosti si odnesla DVTV, která ovládla rovněž kategorii zpravodajství a publicistika. Ve stejné kategorii obsadil třetí místo web ČT24.cz. V odborných cenách bodoval Oliver Dlouhý coby osobnost roku, který stojí za vyhledávačem letenek Kiwi.com. Projektem roku 2019 pak odborná porota zvolila Deník N a marketingovou inspirací se stal spolek Milion chvilek pro demokracii.   


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 17:19


Ukrajinu po letech spojil most s okupovaným Luhanskem. Akorát ty špatné vlajky, rýpl si Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v týdnu otevřel nový most vedoucí do oblasti okolo města Luhansk okupované ruskými bojovníky a místními separatisty v Donbasu na východě země. Zelenského čeká začátkem prosince klíčová první schůzka se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem, ale také s Francií a Německem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 16:28


Zemřel muž, který utrpěl zranění při výbuchu v Hamru

Úterní neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku má jednu oběť. Ve čtvrtek zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Utrpěl zranění při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 16:18


Papež František v Thajsku odsoudil vykořisťování žen a dětí

Papež František navštívil Thajsko. V zemi, která je známá jako oblíbený cíl sexuálních turistů, nejvyšší představitel římskokatolické církve zdůraznil nutnost vykořenit násilí, zneužívání a zotročování, jímž ženy a děti trpí. Hlava katolické církve v Thajsku hovořila také o těžkém osudu uprchlíků. Ve čtvrtek se setkal s místním králem a premiérem a nakonec odsloužil mši na stadionu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 16:15


„Nejradikálnější a nejambicióznější plán“. Britští labouristé představili svůj volební program

Tři týdny před parlamentními volbami britští labouristé představili svůj volební program. Jejich lídr Jeremy Corbyn dokument označil za „nejradikálnější a nejambicióznější plán“ na proměnu Británie za posledních několik desítek let. Zahraniční agentury program popisují jako výrazně levicový a socialistický. Nejsilnější opoziční strana navrhuje zvýšení mezd ve veřejném sektoru, vyšší firemní daně, důslednější boj proti klimatickým změnám či znárodnění částí infrastruktury.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 15:26


Lékaři poprvé uvedli člověka do kryogenního spánku. Nikoliv pro cesty do vesmíru, ale pro záchranu života

Lékaři při unikátním experimentu poprvé přivedli člověka do stavu známého jako kryogenní spánek. Hluboké podchlazení těla pacientů má získat víc času pro chirurgy provádějící operace vážně zraněných.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 15:25


Místo po žebříku vraty. Brno vybudovalo vstup do unikátního vodojemu pod Žlutým kopcem

Nový vchod do jednoho z vodojemů pod Žlutým kopcem nechalo postavit město Brno. Dosud byl do bývalého vodojemu vstup opatřený pouze poklopem a dolů se muselo po strmém žebříku. Namísto poklopu jsou tam nyní dvoukřídlá vrata. Jde o první krok města k budoucímu využití podzemních prostor, o které se v minulosti mimo jiné zajímaly filmové štáby.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 15:14


„Krize v paláci“. Aféra kolem prince Andrewa královskou rodinu těžce poškodila, píší britská média

Britská média v reakci na středeční oznámení prince Andrewa, že se na dohlednou dobu stahuje z veřejného života, píší na titulních stranách o krizi v královském paláci. Podle britských listů aféra kolem vévody z Yorku a jeho styků s americkým finančníkem Jeffreym Epsteinem, který před svou smrtí čelil obvinění z rozsáhlého sexuálního zneužívání, těžce poškodila obraz britské královské rodiny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 15:02


Dalík během věznění pracoval pro znojemský penzion. Je to v pořádku, říkají žalobci

Podle dosavadního vyšetřování žalobců a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nedošlo k porušení zákona v případu lobbisty Marka Dalíka. Ten pracoval při výkonu trestu v jednom ze znojemských penzionů. Věznice ve Znojmě měla s podnikem uzavřenou smlouvu o zaměstnávání vězňů. Soud Dalíka v pondělí po uplynutí poloviny z pětiletého trestu podmíněně propustil na svobodu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:57


Do hlavy si člověk vidí sám, ale sám v ní není. Národní divadlo prozkoumalo Kosmos

Nová scéna Národního divadla uvedla v české premiéře dramatizaci románu Kosmos od Witolda Gombrowicze. Dobrodružnou výpravu na temnou stranu mysli scenáristicky i režijně připravil současný umělecký šéf brněnského HaDivadla Ivan Buraj.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:54


Jedinečná křížová cesta z kachlů zase zdobí Svatý Hostýn

Křížová cesta z kachlí na Svatém Hostýně na Kroměřížsku je světovou raritou. Sto let stará zastavení decimovalo nepříznivé klima, několikaletá práce restaurátorů je ale zachránila od jisté zkázy. Jako poslední se dočkalo opravy desáté zastavení křížové cesty, která vznikla podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:49


Požadavky na obrněnce armáda zdůvodnila selským rozumem, vysvětluje firma žalobu na ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany čelí dvěma žalobám firmy SVOS Přelouč na ochranu osobnosti a plnění smlouvy kvůli sporu o zakázku na bojová vozidla Perun pro speciální síly. Ministerstvo chtělo od firmy koupit čtyři vozidla za 94,5 milionu korun, od smlouvy ale v létě odstoupilo, protože stroj podle úřadu neprošel takzvanými vojskovými zkouškami. SVOS s rozhodnutím ministerstva nesouhlasí, armáda prý měla přísnější kritéria než vojsko USA a řídila se „selským rozumem“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:37


Německá pobočka zkrachovalé CK Thomas Cook skončí, česká ještě vyjednává

Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na členku týmu insolvenčních správců Julii Kappelovou-Gnirsovou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:24


Na hongkongské univerzitě zůstávají poslední demonstranti. Město o víkendu čekají volby

Desítky demonstrantů, kteří obsadili areál hongkongské univerzity na protest proti místní vládě, se nadále odmítají vzdát policistům. Ti univerzitu obléhají od neděle. Zhruba tisícovka protestujících už univerzitní areál opustila a policie všechny kromě nezletilých pozatýkala. Nejsilnější hongkongská propekingská politická strana mezitím vyzvala voliče, aby v nadcházejících místních volbách odmítli „temné síly“ spojené s demonstracemi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 14:00


Nebe nad Českem rozzáří meteorický roj, podle vědců bude mimořádně intenzivní

V pátek v 5:50 ráno se podle Mezinárodní meteorické organizace očekává zvýšená aktivita roje Alfa Monocerotidy. Podle astronomů Petera Jenniskense a Esky Lyytinena by sprška měla dosáhnout frekvence okolo 400 meteorů za hodinu, tedy asi sedm za minutu. Vědci v článku na webu organizace uvádí, že by tento jev měl trvat několik desítek minut.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 13:42


Premiér už nechce rozhodovat o odměnách starostů. Šéf svazu obcí by je navázal na platy poslanců

O tom, kolik budou brát zastupitelé, starostové či hejtmani, by v budoucnu již nemusela rozhodovat vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl na celostátní konferenci zastupců samospráv, že by dosavadní praxi chtěl změnit. Souhlasí s tím předseda Svazu měst a obcí František Lukl, podle kterého by byla nejlepší automatická valorizace odměn.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 13:40


Vyšetřování Bidena jsem vnímal jako podmínku pomoci Ukrajině, vypověděl diplomat

Politický rada velvyslanectví USA v Kyjevě David Holmes vnímal vyšetřování soka prezidenta Donalda Trumpa Joea Bidena na Ukrajině jako podmínku americké vojenské pomoci. Diplomat to řekl při veřejném slyšení v Kongresu. Holmes také vypověděl, že si již na jaře povšimnul, že Trumpův osobní právník Rudy Giuliani přímo zasahuje do americké diplomacie vůči Ukrajině. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 13:38


Írán začal po protestech obnovovat připojení k internetu. Z organizování nepokojů viní Západ

Úřady v jihoíránské provincii Hormozgán ve čtvrtek obnovily přístup k internetu, který byl v zemi přerušen kvůli protestům proti zdražení benzinu. Íránská agentura Fars oznámila, že připojení přes pevnou linku opět funguje mimo jiné v části metropole, znovu dostupné jsou i sociální sítě. Protesty začaly v pátek a podle Amnesty International při nich zemřelo přes sto lidí, což ale Teherán nepotvrdil.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 13:17


Šéfem ostravské ČSSD je exprimátor Kajnar. Podle bývalé šéfky Vajdíkové volba neplatí

Staronovým předsedou ostravské ČSSD se stal bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar. Byl zvolen na okresní konferenci sociálních demokratů, která se uskutečnila na začátku listopadu. České televizi to potvrdilo vedení moravskoslezské ČSSD. Podle dosavadní předsedkyně ČSSD v Ostravě Jany Vajdíkové je konference neplatná, protože na ni nebyla pozvána většina členů místní organizace.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 13:12


Lesy ČR mohou kácet v Boubínském pralese. Dostaly výjimku kvůli kůrovci

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Společnost o výjimku žádala kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:59


Máme seznam dvou stovek rodin, které si chtějí vzít dětské uprchlíky, tvrdí iniciativa

Iniciativa Češi pomáhají má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Vyzvala vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup. Na tiskové konferenci to řekl zakladatel iniciativy Jaroslav Miko. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek zopakoval, že Česko má pomáhat především v zemích, odkud uprchlíci přicházejí, a připomněl, že stát nadále odmítá jejich přerozdělování.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:57


Muskovy družice Starlink narušují pozorování vesmíru, stěžují si vědci

Astronomové si stěžují, že jim satelity společnosti SpaceX narušují výzkum. Šedesát družic, které patří Elonu Muskovi, proletělo přes část oblohy, kterou zkoumaly teleskopy astronomické observatoře v Chille.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:56


„Mám starost, že nám někdo vypne elektrický proud." Před 30 lety Havel promluvil z balkonu Melantrichu

Přesně před třiceti lety k demonstrantům na pražském Václavském náměstí poprvé promluvil z balkonu nakladatelství Melantrich budoucí prezident Václav Havel a zpěvačka Marta Kubišová zazpívala píseň Modlitba pro Martu, která se později stala jedním ze symbolů sametové revoluce. Nakladatelstí tehdy patřilo pod Československou stranu socialistickou a vydávalo deník Svobodné slovo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:45


Běloruské poslankyně musí být hlavně přitažlivé, říká jejich končící opoziční kolegyně

Volali lidem a doporučovali jim, aby mou kandidaturu nepodepsali, říká Alena Anisimová z Běloruska. Je jednou ze dvou opozičních poslankyň, kterým po jednom období už režim nedovolil v nedělních parlamentních volbách kandidovat znovu. V rozhovoru pro web ČT24 mluvila o tom, jak si režim kandidáty vybírá, že poslankyně musí být hlavně krásné, jak se někteří srovnávají se svým svědomím a jaké problémy má běloruština.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:34


Bělehrad řeší špionážní aféru. Ruský agent na videu údajně předává peníze srbskému činiteli

Srbská tajná služba odhalila podle prezidenta Aleksandara Vučiče rozsáhlou operaci ruských agentů. Oznámil to poté, co se na internetu objevilo video, jež podle Radia Svobodná Evropa zachycuje, jak pracovník ruské vojenské rozvědky Georgij Kleban předává peníze údajně vysoce postavenému činiteli srbských tajných služeb. Podle prezidenta ale odhalení nepoškodí vztahy mezi Bělehradem a Moskvou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:27


Kraj vyhodil firmy, které měly rekonstruovat chebskou nemocnici. Dostavba se tak ale prodraží

Karlovarský kraj vyhodil sdružení firem, které rekonstruovalo chebskou nemocnici. Téměř půlmiliardová zakázka se zpožďovala, provázely ji spory mezi zhotovitelem a krajem a nakonec se práce prakticky zastavily. Po odstoupení od smlouvy se ale přestavba nemocnice zdrží ještě více, protože bude potřeba vybrat nového dodavatele. Krajští představitelé navíc připustili, že se dokončení opravy i prodraží.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:26


Nic se nezměnilo. Pět let po žďárské tragédii má ochranná léčba podle ombudsmanky vážné nedostatky

Závážnými problémy trpí podle ombudsmanky Anny Šabatové systém ochranné léčby v České republice. Týká se lidí, kteří se dopustili trestného činu ve stavu úplné nebo částečné nepříčetnosti. Jejich léčení podle ní postrádá propracovaný zákonný rámec, chybějí peníze i personál a zařízení jsou přeplněná. Výsledkem může být snižování bezpečnosti pacientů i personálu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:11


Recenze: Ó, páchne tu krví, páchne tu slzami

Výstava Jiřího Sozanského, jež je do 17. ledna k vidění v pražském Obecním domě a jež je věnovaná deseti obětím nacistické a bolševické zvůle, nese výstižný název: Amnézie. Připomínat je totiž třeba neustále. A všemi prostředky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 12:01


Rusko nám vrátilo lodě ve špatném stavu, stěžuje si Zelenskyj. Moskva to odmítá

Moskva předala Kyjevu tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu, uvedl po jejich prohlídce ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Země podle něj bude žádat, aby Rusko vrátilo odmontované zařízení a vojenskou výzbroj. Podle ruských úřadů byly ale lodě odevzdány v řádném stavu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 11:07


Správce nového mýtného systému a ministerstvo se bojí dopravního kolapsu na hranicích

Budoucí správce mýta, společnost CzechToll, posílí kapacitu míst pro registraci do nového systému. U hranic a dalších rizikových úseků vytvoří dočasná registrační pracoviště, mezi kolonami se budou pohybovat registrační auta. Opatření by měla zkrátit dopravní zácpy na nejrizikovějších místech, kde hrozily až čtyřicetikilometrové fronty. Na některých úsecích přesto lze očekávat kolony přes deset kilometrů. Do nového systému se zatím zaregistrovalo 251 tisíc vozidel, více než 200 tisíc jich stále chybí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 11:05


Marek Hilšer bude usilovat o Hrad, chce být občanským kandidátem

Senátor Marek Hilšer oznámil, že se chce v roce 2023 znovu ucházet o prezidentský úřad. Ve čtvrtek prohlásil, že chce být občanským kandidátem, proto začne objíždět obce a sbírat podpisy občanů. Při minulé kandidatuře mu petiční podpisy nestačily, do volby se nakonec dostal na základě nominace zákonodárců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 10:56


Kuřákům s chronickou obstrukční plicní nemocí se otevřely dveře k moderní léčbě

Dlouhodobý kašel a zadýchávání jsou typické příznaky takzvané chronické obstrukční plicní nemoci. Ta je nejčastějším důvodem k transplantaci plic a výrazně zvyšuje i riziko vzniku rakoviny. Statisíce lidí přitom ani nevědí, že tuto chorobu mají. Má to změnit pilotní screening i nové léky pro kuřáky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 10:56


Home Credit zastavil přípravy ke vstupu na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi, oznámila bez dalších podrobností firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci. Server E15.cz začátkem září informoval, že koncem srpna kotační výbor tamní burzy záměr skupiny Home Credit schválil.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 10:42


Miliardy na železnici. Jihomoravský kraj nakoupí vlaky a pronajme je dopravcům

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili nákup 37 vlaků od Škody Transportation. Kraj tak chce zlepšit podmínky pro cestující, kteří často jezdí i půlstoletí starými soupravami. Cenová nabídka výrobce dosahuje podle náměstka hejtmana Romana Hanáka (ČSSD) 6,651 miliardy korun a zahrnuje i servis vlaků v dalších 30 letech. Provozovat je bude dopravce, který vzejde ze soutěže. Kraj na nákup získá evropskou dotaci zhruba 5,5 miliardy, na svůj podíl si vezme úvěr.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 10:25


Jedna oprava nestačí. Pattonův most v Plzni čeká dvoudenní omezení, řidičům zbude jeden pruh ze tří

Místo tří jízdních pruhů mají auta na Pattonově mostě v Plzni k dispozici jenom jeden. Most, po kterém vedou frekventovaná silnice I/20 a I/27, má za sebou dlouhou rekonstrukci, která skončila před rokem. Už je ale potřeba další zásah – vozovka se začala propadat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 9:43


Uhelné elektrárny v Číně ohrožují klimatickou dohodu, kritizuje studie

Rozmach uhelných elektráren v Číně ohrožuje naplnění cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tvrdí to nově zveřejněná studie založená na datech americké nevládní ekologické organizace Global Energy Monitor. Čína podle autorů nyní staví nebo se chystá uvést do provozu uhelné bloky o téměř stejném výkonu, jaký mají všechny aktivní uhelné elektrárny v Evropské unii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 9:40


Trump je „patologický lhář“ a „zločinec“, kritizovali prezidenta demokraté v páté debatě

Deset uchazečů s největšími šancemi na demokratickou kandidaturu na prezidenta Spojených států v úvodu páté debaty v noci na čtvrtek opět odsoudilo chování sučasného prezidenta Donalda Trumpa v ukrajinské kauze. Rozpory ale mezi nimi panovaly mimo jiné ohledně programu zdravotního pojištění. Probírali také práva menšin, genderovou rovnost, klimatické změny či zahraniční politiku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 7:56


Poslední víkend před adventním shonem bude sychravý a větrný, zato bez prudkých dešťů

Poslední letošní víkend, který nemá přívlastek adventní nebo vánoční, bude sychravý. Pršet by příliš nemělo, bude však vesměs mlhavo nebo zataženo. Teploty se mají pohybovat většinou pod 10 stupni Celsia, ale dostatečně vysoko nad bodem mrazu. Na severovýchodě Čech a na západě Slezska, zejména v Orlických horách či Jeseníkách, by ale mohl klidný listopadový víkend narušit silný vítr.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 7:09


Bolivijská vláda viní Moralese z podpory blokád, kvůli kterým docházejí ve městech potraviny

Bolivijská prozatímní vláda obvinila exprezidenta Eva Moralese, že z Mexika vyzývá k blokádám měst. Dokládá to podle ní audionahrávka. Vláda též uvedla, že Moralese zažaluje kvůli zločinům proti lidskosti, protože kvůli blokádám docházejí potraviny v La Pazu i v dalších městech. Morales uvedl, že jen podporuje demonstrace proti puči. Toho se podle něj dopustila opozice a velení armády a policie, když ho 10. listopadu vyzvaly k demisi kvůli říjnovým volbám. Jejich výsledky odmítl i audit Organizace amerických států (OAS).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 6:43


Bučeli na rektora Zimu, vytýká autor petice. Lhal a je nedůvěryhodný, vysvětluje stávkující student

Přesně týden blokovalo zhruba dvacet mladých lidí budovu rektorátu Univerzity Karlovy. Domáhali se konce rektora Tomáše Zimy a také toho, aby začala škola dělat víc pro ochranu klimatu. Protest ale studenty rozdělil na dva tábory. Zástupci obou z nich byli hosty večerního pořadu Události, komentáře, který moderoval Jakub Železný.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 23:32


Princ Andrew se kvůli kontaktům s Epsteinem stahuje z veřejného života

Britský princ Andrew na delší dobu zanechává veřejných povinností kvůli vývoji kolem svých někdejších styků s americkým finančníkem Jeffreym Epsteinem. Druhý nejstarší syn královny Alžběty II. oznámil, že panovnice vyhověla jeho žádosti ohledně odchodu z veřejného života. Kontaktů s Epsteinem, který před srpnovou sebevraždou čelil obviněním ze sexuálního zneužívání mladistvých, prý nadále „jednoznačně lituje“. Mladší bratr prince Charlese čelí obviněním, že se sám zapojil do takového zneužívání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 20:39


NATO míří do vesmíru. Chce dál posilovat své odstrašující a obranné schopnosti

Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom ve středu ministři zahraničí spojeneckých zemí, kteří schválili návrh na uznání vesmíru za pátou operační doménu NATO. Podle šéfa aliance Jense Stoltenberga nebude aliance rozmisťovat ve vesmíru zbraně, ale bude tento prostor především využívat k nevojenským účelům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 19:54


Při volbě nového předsedy nečekám překvapení, říká bývalý šéf lidovců Kasal

Křesťanští demokraté začínají mluvit o tom, kdo by v čele strany mohl nahradit odcházejícího předsedu Marka Výborného. Podle někdejšího šéfa KDU-ČSL Jana Kasala si strana nejspíše zvolí některou ze svých známých tváří. Působení Výborného i kondici strany hodnotil Kasal v pořadu Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 19:52


Hitlerův cylindr i Heydrichův dopis. Židy pobouřila dražba nacistických předmětů

V přepočtu milionové částky vynesla kontroverzní dražba v Německu. Mnichovský aukční dům nabídl stovky osobních věcí Adolfa Hitlera a dalších představitelů nacistického režimu. Vedení Evropské židovské obce akci odsoudilo. Obávalo se, že ji zneužijí neonacisté. Ředitel aukčního domu ale kritiku odmítá a tvrdí, že jeho zákazníky jsou především muzea.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 19:35


Ani Gantz při sestavování vlády neuspěl. Izrael tak míří k dalším volbám

Šéf centristického uskupení Modrobílí Benny Gantz informoval izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, že se mu nepodařilo sestavil novou vládu. Kabinet se předtím nepovedlo složit ani Gantzovu rivalovi, stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Židovský stát tak pravděpodobně čekají již třetí volby během jednoho roku, píší izraelská média.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 19:28


Jako po válce. Štáb ČT natáčel na hongkongské univerzitě zničené boji mezi demonstranty a policií

Hongkongská polytechnická univerzita je místem, kde v posledních dnech vyvrcholily více než pět měsíců trvající protivládní protesty. Většina studentů už místo střetů opustila. Zato tam zůstaly kanystry s benzinem, zápalné látky a žíraviny i zbytky provizorních zbraní. V areálu univerzity i uvnitř budovy poznamenané boji s policií natáčela zpravodajka ČT Barbora Šámalová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 19:18


Policisté našli pohřešovaný pár v nádrži Švihov. Podezřelému hrozí za vraždu doživotí

Policisté našli v nádrži Švihov pohřešovaný pár z Prahy. Jeho identitu potvrdila genetická analýza. Z dvojnásobné vraždy je obviněný čtyřiadvacetiletý muž, jeho komplice policisté obvinili ze spoluúčasti na podvodu. Mladíci se podle vyšetřovatelů pokusili převést majetek pohřešované v hodnotě zhruba 50 milionů korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 18:38


Firma Purum dostala v minulosti několik pokut za skládky i chybějící povolení

Úterní výbuch a únik škodlivin z areálu v Hamru na Jezeře policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Při explozi utrpělo zranění osm lidí, dva museli záchranáři letecky přepravit do nemocnic. Zjišťování příčin výbuchu ale může trvat týdny i měsíce. Firma Purum, která provozovnu na likvidaci nebezpečného odpadu vlastní, měla problémy už v minulosti. Hned několik pokut dostala například od České inspekce životního prostředí (ČIŽP).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 17:48


Kavkazské lesy rapidně řídnou. Mizí staleté jedle, zvěř se místy už nemá kam ukrýt

Lesy v Rusku podle organizace Global Forest Watch mizí nejrychleji a v největším rozsahu ze všech států na světě. Kromě rozsáhlých požárů v oblasti Kavkazu a Sibiře za tím stojí těžba. Na tu nelegální se v kavkazských lesích snaží upozornit ekologičtí aktivisté.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 17:41


Tání ledu způsobilo na dráze trhliny. Grónsko musí budovat nová letiště

Změny klimatu donutily grónskou vládu k rozhodnutí vybudovat nové hlavní mezinárodní letiště. To stávající do pěti let přestane odbavovat civilní lety. Pod startovací a přistávací dráhou totiž stále výrazněji taje věčně zmrzlá půda.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 17:18


Uherské Hradiště skončilo s opravami sídliště 28. října

Opravy sídliště 28. října v Uherském Hradišti skončily. Dělníci se zaměřili hlavně na rekonstrukci silnic a chodníků a na obměnu zeleně. Práce začaly v květnu, náklady dosáhly 16,4 milionu korun, z toho šest milionů činila dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 17:07


O emisních limitech pro Chvaletice se bude rozhodovat znovu. Ministerstvo zrušilo rozhodnutí kraje

Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje o výjimce z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice a vrátilo záležitost úřadu, aby ji znovu projednal a opět rozhodl. Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 17:05


Zvrat v případu privatizace Mostecké uhelné? Podle soudu jsou Krausovy skutky v české a švýcarské kauze totožné

Skutky, za které český stát obžaloval v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) manažera Petra Krause, jsou totožné se skutky, za něž Krause už odsoudilo Švýcarsko. K tomuto závěru dospěl pražský městský soud, který v září zastavil mužovo české trestní stíhání. Vyplývá to z části odůvodnění rozhodnutí, kterou ve středu poskytla mluvčí soudu Markéta Puci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 16:58


Dobrý, Malátný, Hybnerová. Jak viděl sametovou revoluci divadelní Ročník 89

Herectví začali studovat ještě před sametovou revolucí, před třiceti lety pak na DAMU s ostatními stávkovali. Spolužáci z ročníku, který k absolutoriu dovedl herec a pedagog Boris Rösner, se teď potkávají ve filmu jednoho z nich, režiséra a scenáristy Ondřeje Kepky. Dokument Ročník 89 uvede Česká televize ve středu od 21:40 na Artu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 16:17


Z Olomouce do Vsetína s hodinovým zpožděním. Opravy kolejí u Přerova skončí až v polovině prosince

Velká zpoždění nabírají vlaky mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou na trati číslo 270, která je jedním z nejdůležitějších železničních koridorů v Česku. Důvodem jsou dvě výluky kvůli opravě kolejí u Přerova. Správa železniční dopravní cesty opravuje koleje mezi Brodkem u Přerova a Přerovem a také na trase Přerov–Prosenice. Vlaky tak jezdí po jedné koleji. Největší zpoždění nabírají osobní vlaky, například na trase z Olomouce do Vsetína. Rychlíky nebo spoje soukromých dopravců mají totiž přednost. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 16:03


Lidský hluk působí negativně na většinu zvířecích druhů, ukázal nový výzkum

Fakt, že hluk pocházející od lidské civilizace má negativní dopad na některá zvířata, je dobře známý. Nová studie, která vyšla v odborném žurnálu Biology Letters, ale upozorňuje, že hluk má negativní dopad na většinu zvířat od těch nejmenších až po obrovské mořské kytovce.   


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 16:02


Dlužíte a nevíte kolik a kde? Je několik možností, jak to zjistit, za většinu ale zaplatíte

Z pár stovek korun dluhu může být i několik desítek tisíc, zvláště tehdy, pokud člověk ani neví, že vůbec dluží. Možností, jak to zjistit, je několik, většinou se za ně však platí. Poradit se ale mohou lidé i zdarma, a to každoročně dvacátého listopadu v rámci akce Den bez dluhů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 15:29


Naděje pro kriticky ohroženého krokodýla. Ochránci našli stovku mláďat v Nepálu

Více než sto malých gaviálů našli ochránci přírody v jedné z odlehlých oblastí Nepálu. Vzácný krokodýl se přitom v současnosti nachází na prahu vyhynutí a ve volné přírodě zbývá méně než tisíc dospělých jedinců. Objev by tak podle odborníků mohl zvýšit naději na záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 15:28


Vzhůru do Liberce. Festival Anifilm končí v Třeboni a míří na sever

Mezinárodní festival animovaného filmu se po osmnácti ročnících přesune z Třeboně do Liberce. Akce je nejvýznamnější přehlídkou svého druhu ve střední Evropě a každým rokem se rozrůstá. Letos ji navštívilo více než devět tisíc milovníků animovaného filmu, kteří se mohli podívat na víc než 500 soutěžních i doprovodných snímků.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 15:19


Přerovský člen ODS Marek Dostál opouští stranu. Odsouzení za sexuální nátlak vadí jeho kolegům

Přerovský politik z ODS Marek Dostál, kterého v pondělí krajský soud pravomocně odsoudil za sexuální nátlak, ukončil členství ve straně. Vyhověl tak výzvě místního sdružení Občanské demokratické strany, nechal si ale mandát zastupitele s tím, že ho získal od voličů. Soud mu vyměřil roční podmínku s odkladem na dva roky a pokutu padesát tisíc korun. Dostál se ale rozhodl podat dovolání k Nejvyššímu soudu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 15:02


Dietrichsteinová s dovoláním neuspěla. Soud bude znovu řešit jen vlastnictví hrobky v Mikulově

Nejvyšší soud odmítl dovolání ve sporu Mercedes Dietrichsteinové a města Mikulova. Dietrichsteinová dříve zažalovala Mikulov, po kterém chce vrátit několik objektů a zhruba 200 pozemků. Už předtím neuspěla u okresního ani krajského soudu. Ten ale rozhodl, že se musí břeclavský okresní soud znovu věnovat otázce vlastnictví Dietrichsteinské hrobky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 14:02


Razie kvůli videu, které položilo rakouskou vládu. Tři podezřelí skončili v cele

Kvůli pořízení videa, které letos v květnu přivodilo pád rakouské vlády, zadržely tamní úřady tři osoby. Případ se týká nahrávky ze španělského ostrova Ibiza, která vznikla před volbami v roce 2017. Video zachycuje tehdejšího předsedu protiimigrační strany Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a následně vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho při korupčním jednání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 13:52


Historie ostravských divadel na jednom místě. Do archivu přispěli bývalí zaměstnanci i návštěvníci

Historii umělecké činnosti českých profesionálních divadel v Ostravě mapuje digitální Ostravský divadelní archiv. Jeho příprava trvala téměř dva roky. V archivu od středy zájemci dohledají veškeré údaje o repertoáru českých profesionálních divadel v Ostravě. Kromě Národního divadla moravskoslezského (NDM) mapuje web i činnost Divadla Petra Bezruče, Komorní scény Aréna, Divadla loutek Ostrava i Divadla Mír.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 13:36


Češi se dožívají stále vyššího věku, osudnou je jim nejčastěji nemoc srdce či rakovina

Češi stále nejčastěji umírají kvůli nemocem srdce a cév a rakovině. Ty byly loni příčinou téměř tří pětin úmrtí. Lidé ale umírají v pozdějším věku a v poslední dekádě úmrtnost klesla zhruba o sedminu. Aktuální údaje zveřejnil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Za loňský rok v tuzemsku zesnulo 113 tisíc lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 13:20


Kvůli vraždě novinářky zatkli vlivného podnikatele. Z Malty chtěl prchnout na lodi

Maltská policie zatkla podnikatele Yorgena Fenecha, o kterém psala na svém blogu novinářka Daphne Galiziová před tím, než byla zavražděna. Ve vazbě je i muž, kterého kriminalisté považují za zprostředkovatele vraždy. Vláda mu nabídla milost, pokud jeho výpověď usvědčí objednavatele zločinu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 13:17


Na Marsu je hmyz, překvapil kolegy vědce americký entomolog. Věří, že důkazy našel na fotografiích

Emeritní profesor William Romoser z Ohijské univerzity představil v úterý na setkání Americké entomologické společnosti výsledky svého několikaletého výzkumu. Analyzoval snímky povrchu Rudé planety a tvrdí, že na Marsu žije nebo v minulosti žil hmyz.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 13:13


Zavolejte si. Oblékněte pyžamo. A jeďte do Londýna. Výstava představuje akce Kateřiny Šedé

Autorka sociálně zaměřených happeningů a jedna z nejvýraznějších tváří současného českého umění Kateřina Šedá přivezla do ostravského Domu umění dvanáct replik londýnských telefonních budek. V nich prezentuje své projekty, které uspořádala v obci Bedřichovice na Brněnsku, aby její obyvatelé nežili jen vedle sebe, ale také spolu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 12:56


Kvůli tání v Arktidě se mezi mořskými savci rychleji šíří smrtící virus, ukázal výzkum

Změna klimatu může usnadňovat šíření nebezpečného viru mezi mořskými savci, jako jsou tuleni, vydry nebo lachtani. Poukázala na to studie, kterou nedávno publikoval odborný časopis Scientific Reports. Tání arktického ledu totiž umožňuje těmto živočichům proplouvat z Atlantského oceánu do vod severního Pacifiku, což přispívá k šíření viru.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 12:29


Soud poslal Lužickou nemocnici v Rumburku do konkurzu

Ústecký krajský soud rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici v Rumburku. Insolvenční správkyně chce zachovat provoz zařízení, které poskytuje zdravotní péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku. Přihlásilo se však zhruba 90 věřitelů s celkovými pohledávkami za zhruba 90 milionů korun, majetek společnosti proto bude zpeněžen tak, aby byly uspokojeny pohledávky věřitelů. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 12:19


Z videoarchivu: Na více místech se sešly početné skupiny občanů, hlásili moderátoři 20. listopadu

Po surovém potlačení studentské demonstrace na Národní třídě v pátek 17. listopadu 1989 nabraly události v Československu rychlý spád. Už následující den oznámili herci pražských divadel a studenti vysokých škol v Praze vstup do protestní stávky, v neděli 19. listopadu pak v Činoherním klubu vzniklo Občanské fórum. A již v pondělí 20. listopadu dorazilo na pražské Václavské náměstí na první z řady demonstrací protestovat proti režimu až sto padesát tisíc lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 11:38


Přezbrojit, navýšit zálohy, modernizovat. Opata s Babišem a Zemanem hodnotili stav armády

Armáda musí modernizovat, navýšit zásoby a rozšířit zálohy, řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata na každoročním velitelském shromáždění. Setkání armádních špiček se účastnil také prezident Miloš Zeman, podle něhož by se NATO mělo zaměřit na boj proti terorismu. Prezident také odmítl stažení z Afghánistánu, protože země by se podle něj stala základnou teroristů. Česká armáda mimo jiné příští rok převezme velení výcvikové mise Evropské unie v Mali, oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 11:21


ČEZ se předběžně dohodl s EMH na investici do těžby lithia na Cínovci

Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ Group na strategickém partnerství a výrazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur (870,4 milionu korun) podíl 51 procent ve firmě Geomet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu, oznámila australská společnost.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 11:14


Trump nařídil tlačit na Ukrajinu stylem „něco za něco“, řekl Sondland. Diplomat vyvolal rozruch

Americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland připustil, že na pokyn prezidenta Donalda Trumpa naléhal na Kyjev podle zásady něco za něco. Sondland vyvolal svou výpovědí v Kongresu rozruch, jelikož je považován za Trumpova spojence a demokraté ho ještě před výpovědí označili za nedůvěryhodného. Trump se od výpovědi Sondlanda distancoval zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Dodal, že diplomata příliš nezná.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 10:52


V Číně mě mučili. Chtěli slyšet, že za protesty stojí Londýn, říká expracovník britského konzulátu v Hongkongu

Bývalý zaměstnanec britského konzulátu v Hongkongu Simon Cheng uvedl, že ho příslušníci čínské tajné policie bili, odpírali mu spánek a drželi ho v poutech s rozpaženýma rukama ve snaze získat od něj informace o aktivistech stojících v čele hongkongských prodemokratických protestů. Cílem podle něj bylo dokázat, že za demonstracemi stojí Velká Británie. Informoval o tom list The Wall Street Journal. Britský ministr zahraničí Dominic Raab si už kvůli obviněním předvolal čínského velvyslance.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 10:50


Státní slevy v dopravě v září vyšly na rekordních 578 milionů korun. Začali jezdit žáci a studenti

Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce byl v září rekordně vysoký. Stát dopravcům vyplatil více než 578 milionů korun. Proti loňskému září je to o 115 milionů korun více, sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Podle úřadu je navýšení ovlivněno začátkem školního roku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 10:24


Brněnská divadla se nemusí omlouvat Dukovi. Soud zamítl kardinálovu žalobu

Brněnská divadla se nemusejí omlouvat Dominiku Dukovi za uvedení dvou kontroverzních her. Krajský soud v Brně potvrdil předchozí rozsudek městského soudu, který zamítl jeho žalobu podanou na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno kvůli dvěma hrám uvedeným v rámci festivalu Divadelní svět. K žalobě se připojil i Dukův právník Ronald Němec, který se ve věci také odvolal. Žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv. Rozsudek je pravomocný. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 10:20


Jeden muž je po úniku škodlivin na Českolipsku v kritickém stavu. Policie případ šetří jako obecné ohrožení

Policie vyšetřuje úterní neštěstí v Hamru na Jezeře pro podezření z obecného ohrožení. Nikoho zatím neobvinila, řekla českolipská mluvčí policie Ivana Baláková. Při neštěstí utrpěli vážné zranění dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž, který je hospitalizován v Liberci, je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře stále v kritickém stavu. V provozovně, kde se likviduje nebezpečný odpad společnosti Purum, se zranilo celkem osm lidí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 9:50


Pražští policisté „otevírají diskusi“ o technologii na rozpoznávání obličejů. Hřib je proti

Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby aktivoval na šesti místech v hlavním městě automatické rozpoznávání obličejů, informoval server iRozhlas.cz. Policie by díky tomu mohla automatizovaně sledovat a zaznamenávat pohyb lidí, které kamery zachytí. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s krokem nesouhlasí. Předseda bezpečnostní komise magistrátu Petr Hlubuček (STAN) považuje věc za citlivou a Praha podle něj požádá o stanovisko Úřad pro ochranu osobních údajů. Systém už testují na pražském letišti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 9:28


Sněmovní rozpočtový výbor podpořil přesuny peněz v rozpočtu na příští rok za miliardu korun

Sněmovní rozpočtový výbor podpořil přesuny peněz v rozpočtu na příští rok celkem za 1,28 miliardy korun. Většinu změn navrhovaných poslanci ale zamítl. Opozice normu kritizuje hlavně kvůli plánovanému schodku 40 miliard korun, který dolní komora schválila v prvním čtení. Základní parametry tak už poslanci měnit nemohou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 8:47


V Hongkongu se znovu otevřely školy. Peking vyplísnil USA za vměšování

V Hongkongu byly po šesti dnech opět otevřeny školy, ve městě ale přetrvávají potíže v dopravě. V univerzitním areálu hongkongské polytechnické univerzity se mezitím drží poslední skupiny prodemokratických demonstrantů, kteří z obav ze zatčení odmítají místo opustit. Na situaci reagoval Senát Spojených států amerických jednomyslným přijetím zákona, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 7:30


Izraelský útok u Damašku má dvě desítky obětí, tvrdí Syrská organizace pro lidská práva

Izraelská armáda při odvetném úderu v Sýrii zasáhla desítky íránských a syrských cílů. S odvoláním na izraelské bezpečnostní složky o tom informovala agentura Reuters. Syrská agentura SANA oznámila, že při útoku zemřeli dva civilisté a že syrská protiraketová obrana nad Damaškem několik izraelských raket sestřelila. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) pak uvedla, že si útok vyžádal 23 obětí na životech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 6:25


Útočník v Berlíně ubodal syna bývalého prezidenta. Údajně se mstil za dodávky jedů do Vietnamu

Během veřejné přednášky na berlínské soukromé klinice byl v úterý večer ubodán lékař Fritz von Weizsäcker, syn bývalého německého prezidenta. Útočník byl na místě zadržen. Policie zatím uvedla, že podezřelým je 57letý Němec ze spolkové země Porýní-Falc. Podle listu Spiegel jsou za vraždou politické důvody. Exprezident Von Weizsäcker působil v koncernu, který dodával smrtící chemikálie pro vietnamskou válku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.11.2019 | 23:22


Majitelé lesů stále častěji usilují o jejich certifikaci. O „ekologické“ dřevo je větší zájem a je dražší

Šetrně obhospodařovaných lesů u nás přibývá. Oproti loňsku se zdvojnásobila plocha těch, ze kterých se prodává dřevo s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Získání certifikátu pomáhá vlastníkům lesů s uplatněním produkce na trhu. Odběratelé a zpracovatelé preferují totiž právě takové dřevo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.11.2019 | 17:35


V listopadu 1989 začaly mizet rudé hvězdy i sochy. Zakázat komunistické symboly se ale nepodařilo

Ještě 30 let po sametové revoluci jsou někde stále vidět symboly komunismu. Přestože s koncem roku 1989 začaly z budov mizet srpy, kladiva i rudé hvězdy a z podstavců sochy, někde zůstávají dodnes. Totalitních artefaktů se města snaží postupně zbavit. Novelu zákona, která by zakazovala použití komunistických symbolů, se však opakovaně prosadit nepodařilo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.11.2019 | 13:42


DVB-T2


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  4.11.2019 | 19:03


Listopad 1989


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.9.2019 | 12:49


Osobni asistence.cz
problémy plegiků * dekubity - proleženiny * o bolesti a její léčbě * soubory ke stažení


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]