Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

V moři poblíž plynovodu Nord Stream 2 se objevil neznámý objekt

Dánsko upozornilo na neznámý válcovitý objekt, který byl nalezen v Baltském moři u plynovodu Nord Stream 2. Dánský energetický úřad vyzval vlastníka plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, aby pomohla předmět vyzdvihnout.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 16:39


Nejoblíbenější učitelkou roku je Daniela Krátká z trutnovské lesnické akademie

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku letos získala češtinářka Daniela Krátká z České lesnické akademie Trutnov. Vystřídala tak loňského vítěze, učitele matematiky Marka Valáška z Anglicko-českého gymnázia Amazon v Praze. Zvítězila i u dětské poroty. Vítězku třicátého ročníku soutěže v pražském hotelu Olšanka vyhlásili organizátoři soutěže, korunu Krátké předal ministr školství Vladimír Balaš (STAN).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 15:02


Dva bratři v Divadle Polárka k sobě najdou cestu, až když je spláchnou do záchodu

Humor, napětí i dojemnost slibuje dobrodružný příběh z netradičního prostředí, který nově hraje brněnské Divadlo Polárka. Inscenace Nedráždi bráchu bosou nohou vychází ze stejnojmenné literární předlohy o dvou sourozencích, kteří spadnou do záchodu. V odpadním potrubí hledají cestu nejen ven, ale také jeden k druhému.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 14:50


Ukrajina má díky unijní dohodě získat munici. Evropský zbrojní průmysl ale čelí mnoha výzvám

Státy Evropské unie se zavázaly dodat Ukrajině do roka munici za dvě miliardy eur, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale žádá o to, aby dodávky byly hlavně co nejrychlejší. Jak unijní země svůj závazek dodrží, není jasné, zbrojní průmysl totiž čelí řadě výzev.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 12:52


Evropské akcie prudce oslabují, kvůli nervozitě kolem bank klesá i euro

Evropské akcie v pátek výrazně oslabují, investoři mají obavy o stabilitu finančního sektoru. Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ztrácí přes deset procent, výrazně klesají také například akcie švýcarských bank Credit Suisse a UBS. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 krátce po poledni odepisoval zhruba 1,6 procenta na 439 bodů. Kvůli nervozitě kolem bank prudce klesá euro, k dolaru asi o procento. Lídři EU se po summitu v Bruselu shodli, že situace evropských bank je stabilní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 12:48


Některých léků bude nedostatek do letních prázdnin, připouští Válek

Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do letních prázdnin. Ministerstvo medikamenty pro podzimní chřipkovou vlnu prý shání i v zahraničí. S výpadky některých léků, zejména antibiotik nebo léků proti horečce včetně dětských sirupů, se Česko i další země Evropské unie potýkají od loňského prosince.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 12:31


Netanjahuovo prosazování justiční reformy je nelegální, uvedla izraelská prokurátorka

Izraelská státní zástupkyně Gali Baharavová-Miaraová označila osobní zapojení premiéra Benjamina Netanjahua do prosazování justiční reformy za nelegální. Uvedla, že se jedná o protiprávní jednání s ohledem na to, že premiér aktuálně čelí obviněním z korupce. Netanjahu ve čtvrtek oznámil, že bude v prosazování změny soudnictví pokračovat a „udělá pro to vše“, kritice navzdory.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 12:27


V lese Karolíny Netolické je člověk sám, i přes blízkost v dáli

V pražské Bold Gallery vystavuje loňská laureátka Ceny kritiky za mladou malbu Karolína Netolická. Ve svých velkoformátových dílech zkoumá z osobní perspektivy vztah mezi člověkem a přírodou. Aktuální výstavu nazvala Blízkost v dáli.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 12:04


Diplomat Karlík nezíská dalších 271 tisíc za stíhání v kauze Promopro. Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání

Diplomat Radomír Karlík nedostane dalších 271 tisíc korun za ušlý zisk kvůli nezákonnému stíhání v kauze Promopro. Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. ČT to řekla Marcela Pröllerová z Obvodního soudu pro Prahu 2, který se případem zabýval v první instanci. Soudy přiznaly Karlíkovi tři sta tisíc korun za nemajetkovou újmu, dalších přibližně tři sta tisíc mu dříve dobrovolně vyplatilo ministerstvo spravedlnosti. Kariérní diplomat se po státu domáhal celkového odškodného 6,4 milionu korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 11:29


EU chce bránit únosům ukrajinských dětí do Ruska. U odvlečených hodlá usilovat o navrácení

Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí do Ruska a povedou k potrestání jejich strůjců. Před jednáním unijních lídrů v Bruselu to řekl český premiér Petr Fiala (ODS), který označil únosy praktikované Moskvou za „mimořádně odporné“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po čtvrtečním prvním dni summitu prohlásila, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uspořádá mezinárodní konferenci s cílem získat podporu pro vyhledávání tisíců unesených dětí a jejich navracení na Ukrajinu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 11:17


Podmínky pro čerpání Nové zelené úsporám mají být jednodušší. Resort také rozšíří nabídku

Ministerstvo životního prostředí plánuje zjednodušit podmínky čerpání programu Nová zelená úsporám a rozšířit nabídku i osvětu. Od září by mělo začít přijímat žádosti o podporu pro nové oblasti. Představovat je bude postupně během jara. Půjde o podporu energetických úspor v bytových domech, rekonstrukcí opuštěných budov a rozšíření programu pro nízkopříjmové domácnosti o podporu fotovoltaických systémů. Dotaci bude přiznávat i zpětně na projekty realizované od 1. ledna 2021. První peníze na žádosti podané v září chce vyplatit ještě koncem daného měsíce. Kvůli přípravě technické podpory programu zastaví úřad přijímání dosavadních žádostí v Nové zelené úsporám 30. června.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 10:59


Soud poslal Afghánce na 22 let do vězení za pokus o vraždy a znásilnění v Karlových Varech

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil plzeňský krajský soud migrantovi z Afghánistánu Asmatu Širzádovi za pokus o dvojnásobnou vraždu a znásilnění. Podle rozsudku loni na Nový rok v Karlových Varech napadl a pobodal jednu ženu a poté druhou ženu rdousil a znásilnil. Cizinec u soudu vinu nepřiznal, tvrdil, že si nic nepamatuje. Když mu tlumočnice přetlumočila rozsudek, rozplakal se. Rozsudek není pravomocný, Širzád se proti němu odvolal. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 10:53


Z Česka mizí ptáci s dlouhými migračními trasami, ukázal výzkum

V České republice se postupem času velmi odlišně vyvíjejí počty jednotlivých druhů ptáků, počet jedinců se ale celkově neliší. Důvodem jsou i globální klimatické změny, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK) s odkazem na studii českých vědců. Do tuzemska stále více migrují jižní druhy, ubývá naopak polních druhů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 9:36


Spotřeba tepla v Česku byla loni nejnižší za šest let

Spotřeba tepla z centrálních tepláren v Česku loni klesla meziročně o dvanáct procent. Celkem se spotřebovalo 74 petajoulů (PJ) tepla, což je nejméně za posledních šest let. Největší podíl měly tradičně průmysl a také domácnosti. Spotřeba klesala napříč všemi sektory a takřka po celý rok. Vliv na to mělo i počasí. O více než jedenáct procent se snížily i dodávky tepla a o sedm procent výroba. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). Loni se snížila spotřeba i dalších energií, vedle počasí působily i rostoucí ceny.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 9:28


Česko má za sebou rekordně teplou noc

Noc ze čtvrtka na pátek byla v Česku rekordně teplá. Na třetině stanic, které měří více než třicet let, byl překonán rekord pro celý březen. Nejtepleji bylo v Bohumíně-Záblatí, a to 13,5 stupně Celsia. Pro konec března jsou normální noční minimální teploty kolem plus jednoho stupně. Informovala o tom Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 9:20


Američané vyšetřují Credit Suisse a UBS v souvislosti s protiruskými sankcemi, píše Bloomberg

Americké úřady vyšetřují švýcarské banky Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům vyhnout se sankcím, píše s odvoláním na své zdroje agentura Bloomberg. Americké ministerstvo financí podle ní rozeslalo předvolání i zaměstnancům některých velkých amerických bank.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 9:12


USA podnikly odvetné nálety na proíránské skupiny v Sýrii, útoku poté čelila i americká základna

Spojené státy podnikly v Sýrii několik náletů proti skupinám napojeným na Írán, které viní z útoku dronem, při němž přišel ve čtvrtek o život jeden člověk pracující pro Američany a dalších šest osob bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při amerických útocích zahynulo jedenáct proíránských bojovníků. Raketovým útokům poté čelila i americká základna na severovýchodě Sýrie, obešly se bez obětí. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 8:59


Záhadný objekt Oumuamua nebyl kosmická loď, dokládá studie. Vysvětlení s vodíkem všechny nepřesvědčuje

Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua, které jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 8:47


Protesty k demokracii patří, jejich publikem může být spíš veřejnost než politici, míní sociolog

Protesty jsou projevem zdravé demokratické společnosti, řekl ve čtvrtečních Událostech, komentářích sociolog z Oxfordské univerzity Michael Biggs. Za jejich krajní formu považuje sebeobětování, k němuž se uchýlil v roce 1969 po okupaci Československa Jan Palach.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 8:01


Plánovaný Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodli poslanci

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich zrušení schválila v novele sněmovna. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby. Úprava nového stavebního zákona má také ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Poslanci rovněž schválili, že firmy odsouzené za pojistný podvod zřejmě nebudou smět k veřejným zakázkám.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 6:27


Při protestech ve Francii bylo zadrženo 457 lidí, přes čtyři sta policistů utrpělo zranění

Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na pátek 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů, informoval v pátek francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Počty zadržených a zejména zraněných jsou vyšší než při posledních protestech. V západofrancouzském Bordeaux podle deníku Le Monde hořela část radnice, kde měl být v úterý uvítán britský král Karel III. – jeho návštěva se ale nakonec odkládá. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti za nepřijatelné. Násilí odsoudil i prezident Emmanuel Macron. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 5:54


Policisté nalezli pohřešovanou dívku z Kladenska

Policisté v pátek nalezli pohřešovanou třináctiletou dívku ze Středočeského kraje, po které pátrali od čtvrtečního večera. Rodina i policie se obávala o její život. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.3.2023 | 5:19


V Soběsukách na Plzeňsku vzplanul penzion, škoda je podle odhadu 35 milionů

V Soběsukách na jižním Plzeňsku začal večer hořet penzion. Oheň zasáhl celé první patro včetně krovů. Při požáru nebyl nikdo zraněn, čtyři lidé, kteří byli uvnitř, sami z objektu vyšli. Škodu hasiči předběžně odhadli na 35 milionů korun. Přestože byl podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara požár lokalizován, zásah na místě bude pokračovat až do rána. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 22:59


Anticeny pro největší slídily dostali Microsoft, Seznam.cz či Jurečka

Anticeny Velkého bratra pro největší slídily za loňský rok dostaly společnosti Microsoft a Seznam.cz spolu s Nejvyšším správním soudem (NSS). V kategorii Výrok Velkého bratra proměnil jednu z nominací ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Výsledky oznámila pořádající organizace Iuridicum Remedium, která pozitivní cenu udělila společnosti NoLog za poskytování bezplatných služeb umožňujících elektronicky bezpečně komunikovat bez nutnosti platit za to osobními údaji.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 20:54


Kvůli odvolání děkana Ševčíka požádal rektor VŠE o svolání fakultního senátu

Rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák ve čtvrtek požádal předsedu akademického senátu Národohospodářské fakulty VŠE o bezodkladné svolání schůze, na které by se mělo jednat o odvolání děkana fakulty Miroslava Ševčíka. Ke kroku chce přistoupit kvůli údajnému nevhodnému chování děkana na veřejnosti včetně účasti na protivládní demonstraci. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 20:13


Začíná ramadán. Na Západním břehu s sebou v poslední době nese i zvýšenou teroristickou hrozbu

Začíná muslimský svátek ramadán, který v prostředí izraelsko-palestinského konfliktu často vede k eskalaci palestinských útoků. Situace v oblasti, zejména na Západním břehu, je přitom už řadu měsíců napjatá – navzdory jednáním usilujícím o její uklidnění.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 20:04


Pomáháme demokracii, řekl Hayato Okamura k cestě Pekarové Adamové na Tchaj-wan

Je důležité, aby se propojoval demokratický svět, řekl poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru Hayato Okamura (KDU-ČSL) k cestě předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wan. V Interview ČT24 podotkl, že návštěva má i obranných charakter, protože cesty se účastní i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Okamura také v pořadu zmínil, že Čínu a Rusko spojuje pragmatismus, ale Moskva je nyní v úzkých, proto přijme od Pekingu jakoukoliv podporu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 20:02


Z Prahy do Brna a do Jihlavy budou jezdit rychlíky RegioJet. Firma dostala přednost před ČD

Od roku 2026 bude rychlíkovou železniční linku R9 mezi Prahou a Brnem či Jihlavou přes Havlíčkův Brod provozovat RegioJet. Ministerstvo dopravy ve veřejné soutěži upřednostnilo firmu před nabídkou Českých drah (ČD), které na lince jezdí nyní. Dopravce slibuje nové vlaky, připojení k internetu a lepší dostupnost Jihlavy. Smlouva s RegioJetem bude uzavřena na 15 let, informovalo ministerstvo dopravy. RegioJet uvedl, že za smlouvu požaduje od státu kompenzaci 4,94 miliardy korun, zatímco ČD chtěly skoro o miliardu více.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 18:44


Maďarsko by Putina na základě mezinárodního zatykače nezadrželo, řekl šéf Orbánovy kanceláře

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás. Jak dodal, neexistuje k tomu právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 18:30


Je velký úspěch, že jsme zimu zvládli bez Ruska, soudí Bartuška

Je velkým úspěchem Evropské unie, že se tuto zimu dokázala obejít bez Ruska, uvedl v pořadu Události, komentáře zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti ministerstva zahraničí Václav Bartuška. Čeká, že poroste podíl obnovitelných zdrojů, s čímž souhlasil i europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Náměstek ukrajinského ministra zahraničí a bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis pak hovořil o tom, že Ukrajina chystá poválečnou obnovu své země a mnohé objekty pak budou modernizované a „zelené“.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 18:25


Koalice jedná o růstu daně z nemovitosti. Stanjura připustil dvojnásobek, obce jsou proti

Radnice odmítají zvyšování daně z nemovitosti, o které ve snaze vylepšit hospodaření státu uvažuje vládní koalice. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluvil o možném zvýšení taxy i na dvojnásobek. Peníze vybrané navíc by přitom putovaly do státního rozpočtu, ne do obcí, které s výnosy hospodaří teď. Zvýšit některé daně je jedním z mnoha doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podporu ale návrh zatím nemá ani u řady ministrů. Někteří míní, že by mohly víc platit třeba jen firmy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 18:10


Pendolina už v Česku jezdí dvacet let. Jednu ze sedmi jednotek dráhy vyřadily z provozu

Pendolina v Česku slaví dvacet let, což je také polovina jejich odhadované životnosti. České dráhy ale nyní jednu ze sedmi těchto jednotek ruší, protože oprava po nehodě v Bohumíně by se už nevyplatila. O víkendu se naopak do provozu vrátí Pendolino poničené začátkem března po vykolejení v Žilině. I kvůli pravidelné údržbě tyto vlaky chybí a na některých spojích je nahrazují náhradní soupravy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 17:31


Americký kongresový výbor zpovídal ředitele TikToku, aplikaci hrozí v USA zákaz

Sociální síť TikTok je hrozbou pro americkou národní bezpečnost i pro děti, které ji používají, řekla šéfka výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů Cathy Rodgersová z Republikánské strany. Ředitel sítě Shou Zi Chew ve čtvrtek před výborem odpovídal pět hodin na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snažil prokázat opak, obavy kongresmanů ale neuklidnil. Síti hrozí v USA zákaz.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 17:06


Pekarová Adamová jednala v Jižní Koreji o automobilovém průmyslu. Na poloostrově mezitím roste napětí

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Jižní Koreji jednala o spolupráci obou zemí v automobilovém průmyslu či o moderních technologiích. V Soulu se sešla s premiérem Han Dok-soem i se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Návštěva probíhá na pozadí silného vyostření napětí na Korejském poloostrově.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 17:03


Praha je pro zachování a opravu železničního mostu na Výtoni. Chce i třetí kolej

Praha podpořila rekonstrukci železničního mostu na Výtoni ve stávající podobě, zásadní je pro město i vybudování jeho třetí koleje. Ve středu to odhlasovalo městské zastupitelstvo. Správa železnic (SŽ) dříve zveřejnila záměr památkově chráněnou vrchní konstrukci mostu nahradit novou, proti se vzedmula vlna kritiky. Proběhlo tak mezinárodní kolokvium, sedm z deseti zúčastněných odborníků ve svých vyjádřeních doporučilo nahrazení konstrukce. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dříve uvedl, že chce o dalším postupu rozhodnout do konce roku.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 16:55


„Lidé jsou schopni všeho, záleží na rozhodnutí.“ Politický vězeň Pravomil se mstí prokurátorovi Vašovi i na divadle

Tragický příběh válečného hrdiny a politického vězně Pravomila Raichla je pro tvůrce přitažlivý. Inspiroval Českým lvem oceněný film Staříci a také román Petra Stančíka. Podle jeho knihy Pravomil aneb Ohlušující promlčení vznikla hra pro pražské Divadlo v Dlouhé. Dramatizace – spolu s Pavlem Baďurou – a režie se ujal Tomáš Dianiška, který s nadhledem, a přitom bez zlehčování pro jeviště zpracoval už například atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, dobu padesátých let či příběh zpěvačky Věry Špinarové.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 15:52


Správa Letiště Praha musí zaplatit skoro pět milionů korun architektu Frantovi, rozhodl soud

Správa Letiště Praha musí zaplatit architektovi Petru Frantovi zhruba 4,9 milionu korun a úroky za užití jeho díla. Pravomocně o tom rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, potvrdila jeho mluvčí Kateřina Kolářová. Franta se odměny domáhal v souvislosti s dostavbou „prstu B“ letištního terminálu. Úroky z prodlení běží od února 2002 až do současnosti, takže lze předpokládat, že konečná podoba částky ještě výrazně naroste.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 15:31


Beethovenovy problémy s játry nezpůsobil jen alkohol, zjistili vědci. Roli hrály i geny

Téměř dvě stovky let po smrti hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena získali vědci z pramene jeho vlasů DNA a snažili se zjistit, co stálo za zdravotními problémy a ztrátou sluchu, kterými trpěl. Příčinu hluchoty německého skladatele sice neodhalili, nicméně zjistili genetické riziko onemocnění jater a infekci žloutenky typu B poškozující játra, kterou trpěl v posledních měsících života.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 14:51


Do nádrže Skalka se dostává rtuť z Německa. Našla se i v rybách

Ve vodě a sedimentech Reslavy a Ohře, v sedimentech nádrže a na odtoku z nádrže Skalka i ve svalovině ryb odlovených ve vodní nádrži se našla rtuť. Vyplývá to z výsledků loňského měření koncentrace rtuti, který zveřejnilo Povodí Ohře (POH). Nebezpečnou látku s sebou přináší řeka Reslava z Německa, loni byla v tomto přítoku Ohře naměřena nejvyšší koncentrace rtuti ve vodě od roku 1998.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 14:29


Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29

Bratislava předala Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo ve čtvrtek slovenské ministerstvo obrany. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje třináct migů, které Bratislava přestala používat loni. Podle resortu obrany přesun strojů zajistili ukrajinští piloti za pomoci slovenské armády a dalšího ukrajinského personálu. Úřad doplnil, že zbylá letadla budou předána v příštích týdnech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 14:25


Obsah je pro Vogue důležitější než šatník v redakci. Na první obálce byl kabát z druhé ruky, vzpomíná Běhounková

První obálka české a slovenské verze časopisu Vogue obsahovala jediný kousek oblečení. Byl jím obnošený kabát. „Podařilo se nám ukázat, že i takhle velký módní časopis může jít jiným směrem,“ vzpomíná šéfredaktorka Andrea Běhounková. V redakci v centru Prahy, kam se Vogue přestěhoval po vypuknutí pandemie koronaviru, pro pověstný šatník nabitý kousky od těch nejvěhlasnějších návrhářů není místo. „Řekli jsme si, že je pro nás důležitá kvalita obsahu, a přestěhovali jsme se do menších prostor,“ říká v podcastu Background ČT24 žena, která začínala jako politická reportérka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 13:44


Nový železniční most přes Orlík staví v bezprostřední blízkosti toho původního

Původní železniční most u Červené nad Vltavou v okrese Písek, který se měl bourat, pochází z druhé poloviny 19. století. Kvůli jeho konstrukci nemohly být na trasu, která přes něj vede, nasazeny některé typy vlaků. Před demolicí ho ale zachránilo prohlášení kulturní památkou. V jeho bezprostřední blízkosti nad údolní nádrží Orlík už nyní stojí pilíře nového železničního mostu, po kterém by se v příštím roce měl projet první vlak. Nový most bude s rozpětím oblouku 156 metrů největším železobetonovým mostem v republice.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 13:07


Karlovarský kraj zůstane ve všední dny bez zubní pohotovosti. Lékaře se nedaří přilákat

V Karlovarském kraji nebude od dubna ve všední dny k dispozici zubní pohotovost. Kraji se nepodařilo získat lékaře, kteří by ji byli ochotni zajistit. I nadále ale budou fungovat zubní pohotovosti přes víkendy a svátky. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) chce o potřebě pohotovosti ještě jednat s představiteli stomatologické komory.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 13:02


„Matička Rus“ nebo „Máša“. Kdo je žena, která s Putinem čelí zatykači za únosy ukrajinských dětí

Přezdívá se jí „Matička Rus“, nechává se oslovovat i jako „Máša“. Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová ve středu uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud (ICC) obviňuje. Soud na ni a na ruského vůdce Vladimira Putina minulý týden vydal mezinárodní zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z Ruskem okupovaných území. Lvovová-Bělovová tvrdí, že soud podle ní není konkrétní.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:57


Velký knižní čtvrtek doporučuje novinky Hůlové, Hornbyho i ukrajinskou kroniku zpravodajů ČT

Deset novinek tuzemských i zahraničních autorů přináší čtenářům od 23. března Velký knižní čtvrtek. Do výběru napříč žánry, jímž knihkupci a nakladatelé chtějí upozornit na čtenářsky atraktivní tituly, se dostaly knihy od Nicka Hornbyho, Petry Hůlové, Michaela Žantovského i zpravodajů České televize. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:55


Obce trápí mizející služby, zejména obchody. Podle Síkely může pomoci dotační program

Mezi největší problémy obcí v Česku patří potřeba zachování služeb – a to hlavně na venkově, shodují se zástupci Sdružení místních samospráv, kteří za účasti některých členů vlády jednají v Pardubicích. Podle předsedkyně sdružení Elišky Olšákové obce volají především po tom, aby v nich zůstali lékaři nebo třeba obchody. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) už informoval, že pomůže dotační program Obchůdek 21+, který by mohl dotačně podporovat hybridní prodejny na vesnicích.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:40


Přemysl „přeorá“ až tři hektary. Ukrajina má brzy získat raketomet, na který se vybraly desítky milionů korun

Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky má být i 365 raket, řekl ve čtvrtek novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:30


Ředitele Úřadu práce jsem odvolal podle zákona, prohlásil Jurečka

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud, řekl Jurečka. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní. Ministr reagoval na informace ohledně nahrávky o konci Najmona v čele úřadu, kterou neslyšel. Aktuální informace o Najmonově odvolání prověří i policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).   


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:24


V některých zemích EU má být brzy možné vyzvedávat léky na český e-recept

Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například Chorvatsku, Polsku nebo Španělsku. Přesný termín musí stanovit Evropská komise na základě testování systému. Na tiskové konferenci to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podobně si budou moci léky vyzvednout v Česku i cizinci z těchto zemí. V současné době je možné vyzvednout léky v EU s papírovým receptem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 12:08


Dva pracující na jednoho důchodce místo tří. Penzijní systém potřebuje reformu, ukazuje analýza

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, v současnosti poměr činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, upozornili ve čtvrtek analytici Cyrrusu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 11:45


Nová vakcína proti obrně zklamala vědce. V Africe vyvolala dvě nová ohniska

Vědci a lékaři doufali, že nová očkovací látka proti dětské obrně nebude vyvolávat další nákazy vedoucí k ochrnutí. V Africe se přesto našla dvě ohniska, kde děti ochrnuly právě v souvislosti s touto vakcínou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 11:24


Motorkář podle celníků propašoval z Nizozemska do Česka kokain za miliony, drogu skrýval v nádržce

Motorkář podle celníků propašoval z Nizozemska do Česka kokain za miliony korun. Byl podle nich součástí gangu. Zadrželi pět lidí, které policie obvinila z nedovolené výroby a přechovávání drog. Hrozí jim dva až deset let, či osm až dvanáct let vězení. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala mluvčí celníků Martina Kaňková.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 11:03


Netanjahu hodlá justiční reformu prosadit. Protestům navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat v prosazování „zodpovědné justiční reformy“. Na řadě míst v Izraeli lidé opět vyšli demonstrovat proti vládě. Dříve během dne rezervisté izraelské armády protestovali i před domy několika ministrů. Na řadě míst lidé blokovali silnice, policie zatkla několik desítek demonstrantů. Parlament navíc v noci na čtvrtek schválil zákon, který má zabránit tomu, aby nejvyšší soud mohl odvolat premiéra.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 10:45


Krizová novela vodního zákona reaguje na havárii na Bečvě, pokuty stoupnou až na 50 milionů

Krizová novela vodního zákona zpřesní postup řešení ekologických havárií na vodních tocích. Nově by měl takové situace řídit Hasičský záchranný sbor ČR (HZS ČR). Ministerstvo životního prostředí (MŽP) také plánuje zpřísnit pokuty pro ty, kteří havárii zapříčiní. Firmám by tak mohlo hrozit až 50 milionů korun, uvedl ve čtvrtek ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 10:38


V Asii přišlo místo jara rovnou léto. Teplotní rekordy padají v Japonsku i Číně

V jihovýchodní Asii padají historické teplotní rekordy, v Japonsku vykvetly sakury dříve, než je obvyklé, a Austrálii neopouští letní horka, přestože už tam nastal podzim.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 10:33


Nejste král, vzkazovali Macronovi bouřící se Francouzi. Při střetech utrpělo zranění přes sto policistů

Demonstranti ve čtvrtek ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno osmdesát lidí. Po celé zemi se konalo další kolo stávek na protest proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, uzavřeny byly některé školy a kvůli pokračující stávce popelářů se na ulicích dál hromadí odpadky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 10:27


Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě, píše Aktuálně.cz

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom ve čtvrtek portál Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Opata podle něj už obdržel takzvaný agrément. V čele ambasády vystřídá Víta Korselta, který ve Vilniusu působí od roku 2018.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 10:21


Musel do vazby, i když se staral o dítě bez matky. Muže se teď zastal Ústavní soud

Muž uspěl u Ústavního soudu se stížností na Krajský soud v Plzni, který trval na jeho vazbě v komplikované rodinné situaci. Staral se o dítě, jemuž krátce před tím zemřela matka. Ústavní soud rozhodnutí krajského soudu zrušil s odůvodněním, že byla porušena základní práva stěžovatele na soudní ochranu a osobní svobodu zaručenou Listinou základních práv a svobod. Podle něj měl soud dbát nejlepšího zájmu nezletilého syna, kterého by se vazba otce nepochybně závažně dotkla. Muž měl problémy se zákonem kvůli drogové trestné činnosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 9:23


O víkendu se má začít ochlazovat, na horách může sněžit

S víkendem by mělo přijít ochlazení. V sobotu by teploty ještě přes den mohly vystoupat k patnácti stupňům, na začátku příštího týdne už se mají držet pod deseti stupni. Příští týden může sněžit ve všech polohách, noční mrazy mohou poškodit rozkvetlé ovocné stromy. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 8:10


Unijní špičky odsoudily obcházení sankcí proti Rusku. Shodly se na podpoře zelené ekonomiky

Unijní špičky na summitu v Bruselu vyzvaly ve čtvrtek k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí. Evropská unie by také měla podle nich usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 7:51


První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral. Úspěch byl jen částečný

Americká společnost Relativity Space se už několik let snaží prokázat, že je možné i tak složité a konstrukčně náročné stroje, jako jsou kosmické rakety, vyrábět pomocí 3D tiskáren. Teď se pokusila o start – výsledky jsou rozporuplné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 6:55


Česká pošta od července zruší až 2269 pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že Česká pošta pomůže propouštěným lidem s hledáním práce. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi tří set poboček pošty z celkového počtu 3,2 tisíce. Transformace České pošty má stát více než osm miliard korun. Státní zdroje, které by na to měly být použity, ale podle prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka podléhají notifikaci Evropské komise.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 6:54


Lidé vyrvali od počátku tisíciletí moři 2500 kilometrů čtverečních. Rozšířili tak pobřeží o velikost Lucemburska

Velká města na pobřeží moří nemají kam přirozeně expandovat, a tak jejich obyvatelé vytvářejí novou umělou pevninu. Nová studie popsala, jak mohutně se tento trend rozvíjí, ale i to, jaká rizika přináší.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 6:53


Peking tvrdí, že z Jihočínského moře „odehnal“ americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda tvrdí, že monitorovala a následně „odehnala“ americký torpédoborec, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy však popřely, že by Čína torpédoborec vyhnala. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  23.3.2023 | 6:39


Pavel chce navrhnout zákonnou úpravu pro období od zvolení prezidenta do jeho inaugurace

Prezident Petr Pavel chce navrhnout legislativní změnu, která upraví podobu přechodného období od zvolení prezidenta po jeho inauguraci. V novém prezidentském podcastu Podhradí také zopakoval, že celá jeho kancelář by měla na Pražském hradě působit od konce března. Zatím prezident úřaduje v Hrzánském paláci. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 20:50


Objednat si něčí odsouzení možné není, justici takto zneužít nelze, myslí si ministr Blažek

Někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová si myslí, že Česko je zemí, kde si lze objednat trestní stíhání. Současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) by však slovo „objednat“ nepoužil. Je podle něj sice pravda, že trestní stíhání může jednoduše zahájit jeden policista pouhým podepsáním určitého dokumentu, ale státní zástupce jej může zastavit. Justici tak v tomto ohledu zneužít nelze. Bývalý prezident Miloš Zeman měl dle Blažka pocit, že by jeho spolupracovníci stíháni nebyli, kdyby nepracovali na Hradě, chtěl situaci tedy vyřešit abolicí. Blažek v Interview ČT24 také odmítl slova nejvyššího státního zástupce o tom, že by se o brněnskou bytovou kauzu zajímal více než o jakoukoliv jinou. „My se vždy ptáme toho, kdo je činný v té věci, (…) tady je to vrchní státní zastupitelství,“ uvedl.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 20:10


Při bombovém útoku přišel irácký fotbalista o nohu. Naději našel v paralympijském basketbalu

Násilí v Iráku zanechalo šrámy mnoha lidem. Při jednom z útoků, které byly kdysi na denním pořádku, přišel o nohu slibný fotbalista iráckého prvoligového klubu. Novou naději Ahmed Naser našel v iráckém týmu paralympijských basketbalistů. Problém mu ale dělají návštěvy lékaře a další každodenní činnosti, v zemi totiž chybí bezbariérové přístupy.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 20:08


Obyvatelé Holešovic si stěžují na hlučnou Matějskou pouť. Provozovatelé hledají řešení

Na hluk z Matějské pouti, která se koná už bezmála měsíc v pražských Holešovicích, si stěžují místní. Lidé z okolí upozorňují, že hudba z atrakcí je ruší. Provozovatelé pouti spolu s radnicí Prahy 7 už oznámili, že hledají řešení, jak hlučnost omezit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 19:53


Klíčové parametry penzijní reformy mohou být do pár týdnů, myslí si Jurečka. Je nutná shoda všech, upozorňuje Dostálová

Shodu na zásadních parametrech důchodové reformy by chtěla mít vládní koalice v řádu několika dalších týdnů, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je rovněž přesvědčený, že vláda před Ústavním soudem (ÚS) obhájí proces schvalování zákona o snížení červnové valorizace penzí. S tím nesouhlasí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (ANO), která zmínila, že novelu v současném znění musí ÚS jednoznačně zamítnout hlavně kvůli retroaktivitě. Oba politici debatovali v pořadu Události, komentáře. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 19:42


Fed opět zvýšil základní sazbu. A naznačil, že už je možná u horní hranice

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) ve středu na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Sazbu zvýšila minulý týden i Evropská centrální banka, pošesté za sebou. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 19:23


Sdílení bolestivých zkušeností může léčit. Nemocnice otevírají informační zóny pro pacienty s vážnými diagnózami

Některé nemocnice začínají budovat informační centra i odpočinkové zóny pro onkologické pacienty a další vážně nemocné, kteří se zde mohou radit s odborníky a tím se lépe vyrovnat s těžkou nemocí. Podle lékařů na to v ordinacích nebývá dost času. Jedno z prvních takových míst otevřela pražská Všeobecná fakultní nemocnice.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 19:04


Pardubickému kraji schází více než miliarda korun na dopravní stavby. Nejvíce na přivaděč k D35

Více než miliarda korun schází silničářům na stavbu přivaděčů k dálnici D35 na Pardubicku. Původní suma přes 2,5 miliardy korun, se kterou počítalo šest let staré memorandum, už nestačí. Kraj teď žádá ministerstvo dopravy, aby částku navýšilo. Kromě budoucích projektů má ale Pardubický kraj problém i s financováním už započatých staveb.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 18:26


Rusko pronásleduje organizaci Memorial, odhalovala zločiny sovětského režimu

Moskva pokračuje v pronásledování pracovníků organizace Memorial přes to, že ji ruské úřady už zakázaly. Jejího šéfa Olega Orlova začaly ruské úřady trestně stíhat. Cílem lidskoprávního uskupení bylo mapování zločinů sovětského komunistického režimu a za tuto snahu loni obdrželo Nobelovu cenu míru společně s ukrajinským Centrem pro občanské svobody a běloruským aktivistou Alesem Bjaljackým.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 18:06


„Mrija“ a další jednotky se starají o sestřelování dronů. Ukrajinci k tomu využívají také mrakodrapy

Jednou z ruských zbraní ve válce proti Ukrajině jsou drony, které za sebou zanechávají spoušť v podobě zničených budov, raněných obyvatel a obětí. Ukrajinské jednotky, které se starají o zničení bezpilotních letounů, zaznamenaly proměnu ruské taktiky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:56


Česká televize rozšíří regionální zpravodajství o severovýchod a jihozápad Čech

Česká televize od pondělí 3. dubna spustí další dvě verze regionálního zpravodajství. Půjde o vysílání pro jihozápadní část Čech a severovýchod Čech, informoval předseda Rady ČT Karel Novák. Zájem diváků o regionální vysílání je podle něj enormní. Mutace zpravodajství pro jihozápadní část republiky budou vysílat studia z Českých Budějovic a Plzně. Severovýchod Čech bude vysílat z Hradce Králové a Ústí nad Labem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:48


Dílo Alfonse Muchy se představuje v Paříži, kde umělec strávil významnou část svého života

V prestižním pařížském výstavním pavilonu Grand Palais začala výstava o Alfonsi Muchovi. Díky moderním technologiím tu mimo jiné ožívají ženy z reklamních plakátů českého secesního malíře, který patřil k nejslavnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Jeho díla budou k vidění do 5. listopadu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:37


V Polsku rostou ceny potravin, meziročně zdražily o dvacet procent

V Polsku rekordně zdražují potraviny, v průměru meziročně o pětinu. Vysoké ceny v obchodech táhnou také růst celkové inflace. Polská vláda marně hledá recept na její zkrocení. Cenová hladina v únoru meziročně vzrostla o 18,4 procenta, čili nejvíc od roku 1996.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:29


Výbor zveřejnil důkazy proti Johnsonovi v otázce výpovědí o aféře Partygate

Imunitní výbor britského parlamentu zveřejnil dokument s důkazy, které má proti bývalému konzervativnímu premiérovi Borisovi Johnsonovi v aféře kolem večírků v době covidových uzávěr a jeho následných výpovědí v parlamentu. Jde o více než sto stran výpovědí svědků, fotografií i dokumentů. Poslanci zjišťují, zda Johnson vědomě klamal parlament. Johnson před výborem začal vypovídat ve středu odpoledne. Zopakoval, že nelhal vědomě. Hrozí mu, že přijde o poslanecký mandát.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:28


Temný McCarthy se vrátil románovým diptychem. Paranoidní Pasažér i Stella Maris vyjdou česky

Nakladatelství Argo chystá překlad nejnovějšího románu Cormaca McCarthyho. V knize Pasažér se jeden z nejvýznamnějších autorů současné americké prózy vrací do oblíbeného prostředí amerického jihu. Ve svých devětaosmdesáti letech přichází s novými nápady, ale zároveň s tématy, která jeho čtenáři důvěrně znají. Pasažér je součástí volného románového diptychu, českého překladu se dočká i druhá próza Stella Maris.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:26


Stovky opěrných zdí v Karlových Varech potřebují opravu. Stála by nejméně dvě miliardy

Karlovy Vary hledají peníze, aby měly na opravu víc než osmi set opěrných zdí a zídek. Lázeňské město, které je postavené v údolí mezi kopci a skalami, jich má dohromady přes osmdesát kilometrů, další spadají do vlastnictví soukromníků. Na opravu bortících se zdí by magistrát potřeboval víc než dvě miliardy korun.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:24


Vláda o rok prodloužila pravidla nouzového ubytování válečných uprchlíků

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU. Kabinet rovněž schválil prodloužení vyplácení solidárního příspěvku pro lidi, kteří zdarma či za úhradu energií ubytovávají uprchlíky u sebe doma či ve svém volném bytě. Vyplácení je prodlouženo o čtvrt roku do konce června.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 17:17


Švédský parlament schválil vstup do NATO. Zákon podpořila drtivá většina poslanců

Švédský parlament ve středu formálně schválil návrh zákona, který zemi umožní vstoupit do NATO. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech třicet členských zemí Aliance. Zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Švédsko a sousední Finsko požádaly o vstup do transatlantické vojenské aliance v loňském roce v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 16:45


Britská Dolní sněmovna schválila klíčovou část pobrexitové dohody pro Severní Irsko

Britská Dolní sněmovna ve středu podle očekávání schválila klíčovou část dohody o novém pobrexitovém uspořádání pro Severní Irsko, na němž se Londýn dohodl s Evropskou unií na konci února. Poslanci hlasovali poměrem 515 ku 29 hlasům pro takzvanou Stormontskou brzdu (Stormont brake). Informovala o tom agentura Reuters. Cílem mechanismu je Severnímu Irsku umožnit získat větší kontrolu a zastavit uplatňování unijních právních předpisů, pokud o to v regionálním parlamentu požádá třetina zákonodárců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 16:11


Kontroly prodejců a výrobců potravin budou kvůli zdražování častější, avizoval Fiala

Stát zintenzivní kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády zmínil, že když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to podle něj projevit i ve zlevnění potravin. Kontroly by podle ministrů měly vyvinout tlak na zemědělce, výrobce potravin i obchodníky, aby klesla koncová cena pro zákazníky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 16:07


Špalková a Vyorálek ještě nepochytali všechny Stíny v mlze. Točí se pokračování krimiseriálu

Začalo natáčení druhé série kriminálního seriálu České televize Stíny v mlze. Na první řadu naváže s odstupem zhruba tří let. Do vyšetřování se jako seriáloví kriminalisté opět pustí Petra Špalková a Jiří Vyorálek, dějištěm zůstává Ostrava a její okolí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 15:52


Handicapu navzdory. Cenu Wernera von Siemense získala brněnská studentka s progresivní spinální svalovou atrofií

Talentovaná studentka informatiky na Masarykově univerzitě Ester Milostná s vážným handicapem získala ocenění udělované v rámci Ceny Wernera von Siemense. Snaží se hledat kreativní přístupy ke vzdělávání a pomáhat ostatním studentům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 15:33


Muž na vozíku zachránil bývalý klášter. Po rozsáhlé přestavbě bude objekt sloužit handicapovaným

Josef Fučík býval sportovcem, po úraze ale ochrnul. Rok strávil v nemocnici, potom usedl na invalidní vozík, založil sdružení Život bez bariér a shromáždil dostatek financí na koupi chátrajícího kláštera v Nové Pace na Jičínsku. Díky tomu mohla začít rozsáhlá přestavba, která je teď, po sedmnácti letech, u konce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 15:08


Brusel uvolnil Česku 22 miliard z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise uvolnila Česku dotace v objemu 928 milionů eur (zhruba 22 miliard korun) v rámci mimořádného fondu obnovy určeného na zmírnění následků hospodářské krize. Komise to oznámila ve středeční tiskové zprávě. O svém předběžném souhlasu s výplatou těchto peněz informovala už před měsícem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 14:41


Českého medika, který byl na Donbase vážně zraněn, převezli do Kyjeva

Český medik, který byl vážně zraněn na Donbase, byl v úterý převezen do Kyjeva, kde mu poskytuje péči zdravotnický personál. Informoval o tom mluvčí projektu Phoenix, v rámci kterého medik pomáhal na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Kvůli vážnému stavu není v blízké době možný převoz dobrovolníka do Česka.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 14:27


Ukrajinci si osvojují patrioty rychleji, než se čekalo. Dříve by měli získat i moderní tanky

Výcvik ukrajinských vojáků pro používání obranných systémů Patriot a jejich dodávky společně s kontingentem tanků Abrams na Ukrajinu by měly proběhnout rychleji, než se původně předpokládalo. Zatímco protivzdušná obrana by mohla být připravena k nasazení v příštích týdnech, americké tanky by měla ukrajinská strana obdržet už na podzim, a ne až v příštím roce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 14:27


Při razii proti pašerákům našla policie obraz Jacksona Pollocka

Policie v Bulharsku našla obraz Jacksona Pollocka. Malbu jednoho z největších amerických malířů dvacátého století policisté objevili při operaci proti pašerákům uměleckých předmětů. Cenu obrazu odhadli experti až na padesát milionů eur (asi 1,2 miliardy korun).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 13:57


Zisk českého zemědělství loni skokově vzrostl na 22 miliard korun, oznámil svaz

Zemědělským podnikům v Česku loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun, v roce 2021 to bylo 9,1 miliardy korun. Údaje ve středu zveřejnil Zemědělský svaz ČR na základě interního průzkumu, podle kterého podniky loni dosahovaly průměrného čistého zisku 6242 korun na hektar. Zisk podle svazu ovlivnil růst výkupních cen komodit. Letos naopak očekává dramatický propad hospodářského výsledku, protože se do něj promítne loňský růst nákladů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 13:29


V Česku mohou hledat útočiště statisíce klimatických uprchlíků. Nejsme připraveni, varuje Rozumek

Klimatická změna se odehrává před našima očima doslova každý den a dostává do pohybu statisíce lidí. Loni se oproti roku 2021 zvýšil počet uprchlíků v Evropě o 64 procent, a to se do tohoto čísla nepočítají lidé utíkající před válkou na Ukrajině. Miliony klimatických uprchlíků, kteří podle odborných odhadů přijdou do roku 2050, zastihnou Evropu nejspíš nepřipravenou, zatím pro ně totiž ani nemá legální status, varuje Martin Rozumek, právník a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 13:12


Festival Jeden svět vyúčtoval Cenu bezpečí. Platí ji devítiletý voják z Ugandy i novinář Kuciak

Přes sedmdesát celovečerních dokumentů a navíc deset snímků ve virtuální realitě zařadil do letošního programu festival Jeden svět. Do všech se promítá téma „Cena bezpečí“. Diváky chce vést k zamyšlení nad různými projevy strachu a k vzájemnému respektu. Přehlídka filmů o lidských právech oslavuje letos čtvrtstoletí. Od 22. března do 2. dubna se postupně uskuteční v téměř třicítce měst po celém Česku. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 13:12


Hradec Králové se postavil proti plánované spalovně v Opatovicích. Je předimenzovaná, tvrdí náměstek

Město Hradec Králové nesouhlasí s výstavbou spalovny odpadů u nedalekých Opatovic nad Labem. Radní města v úterý přijali usnesení, v němž žádají o vrácení dokumentace o vlivu stavby spalovny na životní prostředí (EIA) k přepracování a doplnění, nebo o vydání negativního stanoviska. Podle elektrárny jde o moderní technologii a s připomínkami města se vypořádala už v dokumentaci EIA.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 13:04


Jurečka nechce prosazovat odchod do penze v 68 letech

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se nechystá prosadit do zákona zvýšenou věkovou hranici pro odchod do penze na 68 letech. Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese. Šéf resortu práce to řekl po schůzce se zástupci opozičního hnutí SPD. Uvedl, že se jeho důchodová komise rozšiřuje i o zástupce opozice. Nově by v ní měla zasedat i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Před týdnem tým doplnila zástupkyně opozičního hnutí ANO.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 11:44


Na agresivní plíseň, která se šíří v USA, nezabírají léky. Žádná houbová apokalypsa, uklidňují vědci

Spojenými státy se rychle šíří agresivní plíseň – houba jménem Candida auris. Lékaři a experti na veřejné zdraví v nové zprávě varovali, že na to USA nejsou připravené a že je zapotřebí zlepšit opatření pro dohled nad tímto patogenem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 11:41


Rusové v noci zaútočili na Ukrajinu drony, u Kyjeva zemřelo 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo v Kyjevské oblasti o život při nočním ruském dronovém útoku. Úřady předtím informovaly o čtyřech obětech, bilance ale stoupla poté, co záchranáři vyprostili z trosek poškozené budovy další tři těla. Dalších sedm osob při útoku utrpělo zranění. Nejméně jednu oběť měl i středeční raketový útok na panelový dům v Záporoží. Dalších 25 lidí při něm bylo zraněno. Ruská správa poloostrova Krym naopak obvinila ukrajinské síly z dronového útoku na přístav Sevastopol.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 11:09


Transformace pošty vyjde na více než osm miliard, řekl Rakušan. Osamělé pobočky se rušit nemají

Pokud je v obci jedna pobočka pošty, rušit se nebude, dostupnost služby bude v regionech zachována, ubezpečil na středeční tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O tom, které pobočky zruší, pošta rozhodne na začátku dubna. Náklady na transformaci dle ministra zřejmě přesáhnou osm miliard korun. Projekt by měl trvat dva roky. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  22.3.2023 | 10:53


Ruská invaze na Ukrajinu


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.1.2022 | 10:57


Osobni asistence.cz
soubory ke stažení * hledám asistenci * o bolesti a její léčbě * poskytovatelé péče


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]