Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy ČT 24

ČT 24 - Hlavní zprávy


 ČT 24 - Hlavní zprávy

Opozice blokuje sněmovnu kvůli zákonům, které vadí Babišovi, říká Pekarová Adamová

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Interview ČT24 odmítla kritiku, že vláda nezvládá uprchlickou vlnu, pouze připustila dílčí problémy. Za blokováním sněmovny vidí nechuť bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k některým chystaným zákonům.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 20:25


Češi vyhráli na mistrovství světa nad Lotyši 5:1

Skóre zápasu brzy otevřel Hynek Zohorna. Další góly přidali ještě v první části hry Roman Červenka, Michael Špaček, Tomáš Hertl a David Pastrňák. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 19:19


Do Kazachstánu z Ruska přichází první západní firmy včetně jedné české, tvrdí tamní diplomat

Kazachstán se po ruské invazi na Ukrajinu dostal do složité situace. Rusko je pro něj klíčovým strategickým partnerem, nechce ale narušit ani dobré vztahy s Kyjevem. Vojensky Kazaši Moskvu podpořit neplánují, řekl zástupce kazachstánského ministra zahraničních věcí Roman Vasilenko v rozhovoru pro ČT, který vedla redaktorka Dominika Vřešťálová. Hovořil i o dodávkách ropy do Evropy a politických reformách, které země plánuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 18:58


Česko získá od EU na pomoc s ukrajinskými uprchlíky 680 milionů korun

Česko dostane z fondů Evropské unie 27,4 milionu eur (téměř 680 milionů korun) na pomoc s uprchlíky z Ukrajiny. Peníze získají také Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Celková částka, kterou komise nyní z fondů pro vnitřní záležitosti uvolní, je 248 milionů eur. Peníze mají sloužit především na jídlo, dopravu a ubytování lidí prchajících před ruskou invazí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 18:43


Zemřel hudební skladatel Vangelis. Bylo mu 79 let

Ve věku 79 let zemřel řecký hudební skladatel Vangelis, který se proslavil především hudbou k řadě známých filmů. Například ke sci-fi Blade Runner z roku 1982 od režiséra Ridleyho Scotta či k historickému snímku 1492: Dobytí ráje od téhož režiséra. Za hudbu pro film Ohnivé vozy od režiséra Hugha Hudsona si odnesl cenu americké filmové akademie Oscar.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 18:28


Bidenův syn si podle NBC přišel na miliony v Číně. Jeho podnikání stále vyvolává v USA spory

Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter si v letech před nástupem svého otce do čela Spojených států vydělal 5,8 milionu dolarů (asi 136 milionů korun) díky dvěma partnerstvím s vazbami na Čínu. S informací ve čtvrtek přišla televize NBC News na základě analýzy kopie údajného Hunterova počítačového harddisku a dokumentů poskytnutých senátory Republikánské strany. Reportéři nezjistili, za co Biden mladší miliony dolarů dostal, spolupráce s Číňany ale podle nich vyvolává otázky spojené s národní bezpečností a etikou v podnikání.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 17:35


Nejvíc práce pro uprchlíky je v autoprůmyslu. Někteří už podnikají

Už zhruba padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny si v Česku našlo práci. Spousta lidí zaměstnání stále hledá, zájem je velký, což dokazuje i účast na čtvrteční burze práce v České Lípě. Uprchlíci měli možnost na jednom místě získat informace od čtrnácti zaměstnavatelů z okolí. Nejvíc lidí chybí v regionu v automobilovém průmyslu, například výrobce autopotahů shání až tři stovky šiček. Další pracovní sílu shání i firma na výrobu autosedaček, nářadí nebo světel. Několik stovek uprchlíků už začalo v Česku podnikat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 17:14


Muzejní počin roku 2021 stojí v Kopřivnici. Cenu Gloria musaealis si odváží Muzeum nákladních automobilů Tatra

Muzejním počinem loňského roku se stalo Muzeum nákladních automobilů Tatra, které vzniklo v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky v Kopřivnici. Projekt dostal cenu Gloria musaealis, která oceňuje nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Nejlepší muzejní výstavou pořadatelé vyhlásili expozici Toyen: Snící rebelka, kterou uspořádala Národní galerie v Praze. Nejlepší muzejní publikace vznikla k výstavě Epocha salonů v Západočeské galerii. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 16:36


Bělorusko zakázalo román 1984. Orwellova antiutopie o totalitě vadila i v Československu či Thajsku

„Vyřadit z prodeje všechna vydání Orwellovy knihy 1984. Splnění pokynu hlásit do 19. května,“ cituje běloruský opoziční list Naša Niva nařízení, jímž tamní úřady údajně zakazují prodej slavného románu. Antiutopickou vizi totalitního světa, který ovládá člověka včetně jeho myšlení, napsal anglický spisovatel George Orwell pár let po druhé světové válce. Román byl zakázán v Sovětském svazu, jehož režim byl pro autora jednou z inspirací, i v dalších zemích ovládaných komunisty. Československo nevyjímaje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 16:20


Soud definitivně osvobodil exministra Bártu v kauze úniku odposlechů Béma a Janouška

Odvolací soud potvrdil osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Bezpečnostní informační služby Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů. V nich hovořili tehdejší pražský primátor za ODS Pavel Bém s podnikatelem Romanem Janouškem. Verdikt je pravomocný.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 14:23


Londýnská policie uzavřela případ lockdownových večírků. Rozdala 126 pokut

Londýnská policie ve čtvrtek oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků v premiérské rezidenci v Downing Street pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest neminul ani premiéra Borise Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka. Premiérova kancelář nyní uvedla, že policie vůči Johnsonovi již žádné další kroky nepřijme. Johnson kvůli aféře čelil silnému tlaku opozice i některých svých spolustraníků, aby rezignoval.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 14:19


D8 je po smrtelné nehodě opět otevřená v obou směrech

Na 45. kilometru dálnice D8 na Litoměřicku ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jeden člověk utrpěl zranění. Chvíli předtím se stala nehoda na kilometru 44,5 opačným směrem, dva lidé se zranili. Dálnice byla zhruba do 16:45 v obou směrech uzavřená, uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 14:08


30 let zpět: Jak voliči zjišťovali informace o hlasování

Začátkem června 1992 se v Československu konaly volby do Federálního shromáždění. Televizní štáb zjišťoval, jak si občané v době, kdy u nás ještě neexistoval internet ani chytré mobilní telefony, opatřovali informace a zda znali volební programy kandidujících stran.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 14:04


Smrt reportérky al-Džazíry zůstane bez vyšetření. Podle izraelské prokuratury nešlo o trestný čin

Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky stanice al-Džazíra, která přišla o život minulý týden při izraelské razii na palestinském Západním břehu Jordánu. Stříleli při ní Izraeli i Palestinci, ale není jasné, čí střela Šírín abú Aklahovou zasáhla. Podle čtvrteční zprávy deníku Haarec vojenská prokurátorka dospěla k závěru, že v případu není podezření na spáchání trestného činu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 13:36


Gazdík představil v Bílině podporu pro znevýhodněné školy. Žáky ve městě hlídá bezpečnostní agentura

Ministerstvo školství spustí v září projekt Indexace škol, který podpoří částkou 1,8 miliardy korun čtyři stovky znevýhodněných škol v Česku. Patří mezi ně i bílinská základní škola Za Chlumem, kterou kvůli problémovým dětem od začátku měsíce hlídá bezpečnostní agentura, řekl po návštěvě školy ministr školství Petr Gazdík (STAN). Problémy na bílinské škole jsou podle něj způsobené pozdním zásahem poradenských zařízení, které zřizuje Ústecký kraj, a také selháním orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), jehož přístup se zlepšil od loňského listopadu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 13:01


Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 12:57


Srí Lanka je poprvé za 74 let v platební neschopnosti. Hrozí čtyřicetiprocentní inflace

Srí Lanka je v platební neschopnosti, poprvé za 74 let, kdy funguje jako samostatný stát. Guvernér centrální banky Nandalal Vírasingh podle agentury Bloomberg sdělil věřitelům, že země nebude schopna splácet závazky, dokud nerestrukturalizuje dluh. Varoval také, že míra inflace, která je už nyní na 30 procentech, by se v příštích měsících mohla vyšplhat na 40 procent. Vláda se kvůli ekonomické situaci potýká s masivními protesty a politickou krizí.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 12:54


Soud zrušil dávnou pokutu pro správce jízdních řádů, který nechtěl vydat data pro vyhledávač spojení

Milionovou pokutu, kterou kdysi dostala společnost Chaps od antimonopolního úřadu, soudy zrušily. Nejvyšší správní soud potvrdil předchozí verdikt, čímž ale případ údajného zneužití dominantního postavení firmou, která vede celostátní informační systém jízdních řádů IDOS, nekončí. ÚOHS se jím musí zabývat znovu a musí zohlednit stanovisko soudů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 12:35


Sněmovna souhlasí s prodloužením nouzového stavu do konce června

Nouzový stav vyhlášený kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny potrvá do konce června. Sněmovna umožnila vládě jeho prodloužení o 30 dní po skoro šestihodinové debatě. Proti bylo opoziční SPD, podle jeho šéfa Tomia Okamury ho vláda zneužívá k posilování své moci. ANO navrhovalo prodloužení pouze o čtrnáct dní. Dolní komora schválila pokračování nouzového stavu zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozice žádost kabinetu až na jednoho z poslanců ANO nepodpořili.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 12:32


V USA je kritický nedostatek kojenecké výživy. Biden přijal zvláštní opatření

Americký prezident Joe Biden přijal ve středu nouzová opatření, jejichž cílem je zvýšit výrobu a dodávky kojenecké výživy, které je v poslední době na některých místech USA kritický nedostatek. Na řešení situace stále silněji naléhá také Kongres, Sněmovna reprezentantů jen pár hodin před oznámením Bílého domu schválila dodatečné finance pro Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a uvolnila pravidla sociálního programu, který umožňuje rodičům nakoupit výživu s podporou státu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 12:02


Opičí neštovice se šíří v Evropě i Americe. Chrání před nimi vakcína proti klasickým

Spojené státy ve středu potvrdily první případ opičích neštovic, vzácné nemoci, která se vyskytuje zejména v Africe. Nakaženým je muž, který byl nedávno v Kanadě. Američtí zdravotníci teď zkoumají, jestli má tato infekce souvislost s malým ohniskem choroby v Evropě.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 11:59


Očkování zdravotníků proti covidu zůstane v Německu povinné, rozhodl ústavní soud

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se zákony. Konstatoval to ústavní soud, který tak odmítl ústavní stížnost žádající zrušení očkovací povinnosti. Soud uvedl, že nad ostatními právy převažuje zájem chránit zranitelné osoby před nákazou.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 11:31


Slovenský nejvyšší soud projednává odvolání bývalého elitního prokurátora Kováčika

Slovenský nejvyšší soud začal ve čtvrtek projednávat odvolání bývalého šéfa elitní složky prokuratury Dušana Kováčika vůči verdiktu soudu první instance, který mu loni v září vyměřil 14 let vězení za korupci a další trestné činy. Kováčik vinu znovu popřel. Líčení bude pokračovat v pátek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 10:55


Metro C o víkendu čeká výluka. Vlaky neprojedou Florencí

Pražskou dopravu o víkendu ovlivní výluka linky metra C. Stanicí Florenc nebudou kvůli opravě stropní desky projíždět vlaky, zavedena proto bude náhradní tramvajová doprava. Na lince B zůstane Florenc v provozu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 10:35


Stanjura nařídil přezkoumat, zda bylo loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny legální

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí, vysvětlil resort.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 10:18


Voyager 1 se zbláznil. Z mezihvězdného prostoru posílá nesmyslná data

Americká vesmírná agentura NASA řeší záhadu. Sonda Voyager 1, které letí mimo Sluneční soustavu, řádně pracuje, přijímá a provádí příkazy ze Země a zároveň shromažďuje a vrací vědecká data. Údaje ze systému řízení a regulace polohy (AACS) sondy jsou ale zmatečné a vůbec neodrážejí to, co se na palubě skutečně děje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 9:08


V pátek bude vedro, ukončí ho silné bouřky s kroupami. Na víkend se ochladí, zpočátku bude foukat

Víkend uvedou v pátek až třicetistupňová vedra, ale také prudké bouřky. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na silné bouřky s přívalovými dešti pro celou republiku. Nejprudší srážky budou na severu a severozápadě Čech. Bouřky doprovodí silný vítr, mohou padat i kroupy o velikosti do dvou centimetrů. Po bouřkách teploty výrazně klesnou ke dvaceti stupňům, zároveň by však v sobotu ani neděli nemělo příliš pršet. Na začátku příštího týdne se zase poněkud oteplí, zpět ke třicítce by se už odpolední maxima zatím vrátit neměla.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 8:34


Octomilky se rozmnožují i ve chvíli, kdy umírají. Výzkum zjišťoval, kde na to berou energii

Boj s nemocí obvykle vyžaduje hodně energie, a předpokládá se proto, že infekce u živočichů snižuje množství síly, která jim zbývá pro aktivity, jako je páření. Octomilky ale podle nové studie pokračují v námluvách a rozmnožování, i když jsou zrovna nakažené smrtelnou chorobou. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 8:24


Rusové tvrdí, že na Ukrajině nasadili laserovou zbraň. Podle Zelenského odvádějí pozornost od neúspěchů

Rusko během bojů na Ukrajině používá laserové zbraně, které dokážou zlikvidovat bezpilotní letouny, řekl ve středu ve vysílání státní televize místopředseda ruské vlády Jurij Borisov. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Rusko tímto oznámením snaží vyvolat dojem, že má k dispozici jakousi zázračnou zbraň ve chvíli, kdy v bojích na Ukrajině není úspěšné. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 6:13


Podle Bidena splňují Švédsko a Finsko podmínky pro členství v NATO. Erdogan je stále proti

Finsko a Švédsko splňují „všechny požadavky“ pro členství v Severoatlantické alianci, řekl americký prezident Joe Biden, který v Bílém domě jednal s lídry dvojice severských zemí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zopakoval, že se staví k jejich členství odmítavě. Finsko nechce, aby NATO na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské základny ani poté, co se stane členem, uvedla premiérka Sanna Marinová. Německý kancléř zase prohlásil, že se Aliance nesmí nechat zatáhnout do války na Ukrajině, musí ji však podpořit, aby Rusko nevyhrálo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 5:13


Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v Praze 5

Policie prověřuje nález mrtvého novorozence v igelitovém pytli v Praze 5. Věcí se zabývají kriminalisté z prvního oddělení krajského ředitelství, kteří vyšetřují násilné trestné činy, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 21:25


Nejžádanější léky proti bolesti či nachlazení zdražují. Zákazníci kupují menší balení

Do výčtu zdražujících položek patří i volně prodejné léky včetně těch nejžádanějších, tedy prášků proti bolesti a nachlazení. V cenách se promítá nákladnější výroba i logistika. Podle Eurostatu inflace v Evropské unii přesáhla osm procent.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 19:42


Námitky Turecka vůči rozšíření NATO jsou vnitropolitické, soudí Bašta i Žáček

Zástupci Švédska a Finska předali ve středu generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do Aliance. Stoltenberg a později i americký prezident Joe Biden jejich rozhodnutí přivítali, vstup obou skandinávských zemí schválila německá i česká vláda. Kriticky se k tomu staví naopak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Poslanec ODS Pavel Žáček se domnívá, že turecké důvody možná leží mimo NATO a Ankara chce zvýšit svoji cenu při jednáních. Také poslanec SPD Jaroslav Bašta soudí, že u Turecka jde spíše o vnitropolitickou záminku. O tématu diskutovali v pořadu 90' ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 19:13


Rusko má členy Azova za neonacisty, pluk ale prošel reformou a podléhá lustracím

Obránci Mariupolu se ukončením boje v ocelárnách Azovstal dostali z nebezpečí jisté smrti v obklíčení do nebezpečí možné smrti v zajetí Ruskem podporovaných separatistů. Ti mají zájem především o členy pluku Azov, které označují za neonacisty. Azov ale prošel od svého vzniku reformou a národní garda jeho členy lustruje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 18:32


Stíhaný šéf Správy úložišť radioaktivních odpadů je ve vazbě. Řízením organizace pověřil Síkela svého náměstka

Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i ředitele této státní organizace Jana Prachaře, soud ho vzal do vazby, uvedly ve středu Seznam Zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) to nepřímo potvrdil, když na Twitteru napsal, že u Prachaře „nastaly pracovní překážky pro výkon jeho funkce“. Řízením SÚRAO proto dočasně pověřil svého náměstka pro jadernou energetiku Tomáše Ehlera.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 18:00


Mastercard testuje platby úsměvem. Biometrická data jsou na to příliš cenná, komentuje expert

Společnost Mastercard zahájila zkušební provoz svého systému pro platby na základě biometrických údajů. V budoucnu by tak k zaplacení nákupu v běžném obchodu mohl stačit pouhý sken obličeje, jaký se používá například k odemykání chytrých telefonů nebo k platbě u společnosti Apple. Odborníci ale varují, že použití takových dat jen kvůli placení je lehkomyslné.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 17:41


Válečné zločiny na Ukrajině se budou posuzovat stejně jako v Norimberku, uvedla Bradáčová

Česká policie shromažďuje důkazy o válečných zločinech páchaných na Ukrajině, shání případné oběti a svědky válečných zločinů. Česká republika chce toto vyšetřování koordinovat, v Haagu o tom jednal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jednání se zúčastnila také vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která byla hostem pořadu Interview ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 17:28


Shakespearova komedie o generaci singles. V Národním divadle dělají Mnoho povyku pro nic

Zůstat starým mládencem, nebo se oženit? Komedie Mnoho povyku pro nic patří mezi Shakespearovy nejzábavnější hry. Novou verzi příběhu o lásce a intrikách uvádí Národní divadlo v režii Daniely Špinar. Hlavní role hrají Lucie Polišenská a Robert Mikluš.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 17:08


Republikáni nebo demokraté. V USA probíhají primárky, obě strany sledují hlavně Pensylvánii

Demokrati a republikáni ve čtyřech velkých amerických státech v úterý rozhodovali, které politiky vyšlou za své strany do podzimních voleb. Nejsledovanější souboje probíhaly v Pensylvánii. Čekalo se, zda republikánští voliči vyberou kandidáty, které jim doporučil bývalý prezident Donald Trump a tím potvrdí jeho dominantní pozici ve straně.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 16:55


Lyžařka se podle zástupců Krkonošského národního parku fotila v zakázané lokalitě. Hrozí jí pokuta

Krkonošský národní park (KRNAP) zahájil správní řízení s lyžařkou Sandrou Schützovou, donedávna českou reprezentantkou v běhu na lyžích. Podle fotografií, které sama zveřejnila na sociálních sítích, se zřejmě pohybovala v přísně střežené lokalitě v Obřím dole, kam je vstup podle zákona zakázaný. Lyžařka to popírá.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 16:41


Vypsaná fiXa se podělila o Kusy radosti

Pardubická kapela Vypsaná fiXa vydala desáté studiové album. Nazvala ho Kusy radosti. Nahrávka vznikala během pandemie a je první deskou v novém složení. Obměněnou sestavu doplnil baskytarista Kryštof Mašek.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 15:39


Tribunál pro Kosovo odsoudil dva veterány albánské UÇK kvůli zastrašování svědků

Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uznal ve středu vinnými ze zastrašování a zveřejnění jmen stovek chráněných svědků dva veterány osvobozeneckého boje. Poslal je do vězení na 4,5 roku a uložil jim pokutu ve výši 100 eur (2500 korun).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 15:17


Německo daruje Česku 15 tanků Leopard. Začnou také jednání o dalších nákupech, řekla Černochová

Německo daruje České republice patnáct tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu dalších až padesáti nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ různých modifikací. Vládu o tom ve středu informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Darované tanky by česká armáda mohla dostat ještě letos, v budoucnu se počítá s jejich modernizací. Černochová jednala také s prezidentem Milošem Zemanem o novém náčelníkovi generálního štábu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 15:04


V Litoměřicích vzniká nové přístaviště pro malé lodě. Zájem o vodní turistiku stále roste

V Litoměřicích stát modernizuje přístaviště osobní lodní dopravy. Nově se tam budou moci malá i velká plavidla připojit na elektřinu a čerpat vodu. Na Labi vzniká série míst, kde mohou lidé malými loděmi zakotvit a po řece postupně putovat i řadu dní od města k městu. V Česku zájem o vodní turistiku roste.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 15:00


Ruský voják přiznal u soudu v Kyjevě vinu. Je obviněn ze zabití neozbrojeného civilisty

Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal ve středu u soudu v Kyjevě vinu. Informovala o tom ruská služba stanice BBC a agentura Reuters. Je to první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 14:38


Spotřební daň z nafty a benzinu se na léto sníží. Zeman podepsal tento i další zákony

Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona o spotřebních daních, která snížení sazby přináší, podepsal prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) při schvalování novely v Senátu připustil, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 14:37


30 let zpět: Začalo první kolo kupónové privatizace

18. května 1992 bylo spuštěno první kolo kupónové privatizace. Pro téměř čtyři miliony držitelů investičních kupónů se otevřela možnost stát se vlastníky akcií v nevídaně rozsáhlém privatizačním projektu.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 14:22


Bouři na Pardubicku v úterý večer provázela tromba. Mohlo jít i o slabé tornádo

Amatérští pozorovatelé zachytili v úterý večer při bouřce nedaleko Pardubic jev, který vypadal jako tornádo nebo tromba. Meteorologové chtějí situaci ještě prověřit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 14:19


Česku chybí specializovaní učitelé. Průměrně přes polovinu hodin informatiky učí pedagogové bez aprobace

Základním školám chybí hlavně učitelé informatiky, fyziky, rodinné, výtvarné i občanské výchovy. V průměru více než 35 procent hodin věnovaných těmto předmětům učí na druhém stupni pedagogové bez aprobace, tedy bez specializace na danou látku. Vyplývá to z analýzy České školní inspekce (ČŠI). U informatiky je to v průměru dokonce více než polovina vyučovacích hodin, což by podle odborníků mohl být v budoucnu problém pro konkurenceschopnost české ekonomiky.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 14:07


EK hodlá investovat tři sta miliard eur do energetického přerodu. Chce se tak zbavit závislosti na Rusku

Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů jsou hlavní součásti strategie, s níž chce Evropská komise (EK) v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska. Komise počítá s tím, že tento přechod bude do roku 2030 vyžadovat investice ve výši téměř tří set miliard eur (téměř sedm a půl bilionu korun). Slovenská vláda mezitím schválila návrh na zdanění ruské ropy zpracovávané v zemi. EK dále oznámila, že chce vytvořit fond pro společné nákupy zbraní a koordinovat vyzbrojování EU. Chystá také pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 13:50


Lidská činnost má zničující důsledky, indikátory změny klimatu jsou rekordní, varuje zpráva WMO

Čtyři důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni. Informovala o tom ve své zprávě o stavu klimatu v roce 2021 Světová meteorologická organizace (WMO). Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Ukazuje to na zničující důsledky lidské činnosti na ekosystémy, které mají zajistit přežití lidstva, zdůrazňuje zpráva.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 13:26


Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny

Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na šedesát dní, a naopak zkrátí dobu, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z patnácti dnů na tři. Po jednání vlády, která návrh projednala, to na tiskové konferenci řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 13:17


Státní peníze na IT podporu proticovidových opatření byly v pořádku, policie případ ukončila

Policie ukončila prověřování hospodaření státu s penězi na informační podporu proticovidových opatření. Trestní oznámení podané Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) bez zahájení trestního řízení takzvaně založila. Podle kriminalistů z něj nevyplývají skutečnosti, které by nasvědčovaly jakémukoliv trestnému činu. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 12:28


Vláda schválila pokračování milostivého léta. Podpořila i rozšíření NATO

Vláda na středečním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování takzvaného milostivého léta má trvat tři měsíce od 1. září. Kabinet schválil také vstup Finska a Švédska do NATO, podpořil novelu služebního zákona nebo obnovil činnost Národní ekonomické rady vlády. Schválení se dočkala také nekolikrát odložená novela zákona o svobodném přístupu k informacím.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 12:24


Novináři by měli věcem přijít na kloub. Někteří nechtějí klást nepříjemné otázky, říká Kubík

Novináři by měli klást nepříjemné otázky, třeba i na úkor toho, že jim politik už příště rozhovor nedá. Mám rád, když jdou věci do hloubky, když tam není přeuctivost vůči autoritám, říká Jiří Kubík. Nynější šéfredaktor serveru Seznam Zprávy, často ve spolupráci s kolegyní Sabinou Slonkovou, za svou kariéru odhalil mnoho velkých politických kauz. Mimo jiné i jednu z nejznámějších: Olovo. I o tom Kubík mluví v nejnovějším díle podcastu Background ČT24.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 12:17


Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od druhé světové války, zaznělo na úvod zasedání G7

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Na úvod dvoudenního zasedání ministrů pro rozvoj ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 to prohlásila německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. Řekla, že je proto nezbytné vytvořit mezinárodní alianci pro potravinovou bezpečnost. Americká ministryně financí Janet Yellenová na summitu G7 řekla, že sankce vůči Rusku mají na zemi velký dopad. Zmínila například vysokou inflaci. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 12:11


Cenu Jiřího Ortena si vybásnil Vojtěch Vacek. Porotu zaujal zářivým Měňagonem

Laureátem pětatřicáté Ceny Jiřího Ortena se stal Vojtěch Vacek. Ocenění se uděluje autorům do třiceti let. Vacek porotu zaujal básnickou sbírkou Měňagon, v níž shromáždil texty z posledních pěti let. Kniha zvítězila mezi sedmnácti přihlášenými tituly.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 12:03


Muzea slaví svůj svátek. Návštěvníky žádají, ať dobrovolné vstupné věnují Ukrajině

Muzea, galerie a další kulturní instituce ve středu 18. května slaví po celém světě Mezinárodní den muzeí. Letošním tématem je „síla muzeí“. Je už tradicí, že v souvislosti s tímto svátkem nabízí řada z nich vstup do expozic zdarma. Česká muzea ale letos prosí návštěvníky, aby dobrovolným vstupným přispěli na záchranu památek ohrožených válkou na Ukrajině. Přispět mohou i ti, kteří se do expozic nevydají.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 11:43


V Cambridge vyrobili energetický článek ze sinic. Už rok bez přestávky pohání počítač

Univerzita v Cambridge oznámila, že v experimentu už rok pohání počítač pomocí sinic. Zařízení se bez problémů vejde do běžné domácnosti a má podle jeho autorů velký potenciál. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 11:30


Inflace v EU dosáhla na 8,1 procenta. V Česku je třetí nejvyšší

Inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta. Je to o tři desetiny procentního bodu více než v březnu. Ve čtvrtek to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika má ze zemí sedmadvacítky třetí nejvyšší inflaci, v dubnu činila 13,2 procenta.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 11:14


Podnikatel Kočka čelí obžalobě kvůli vydírání

Státní zástupkyně podala obžalobu na pražského podnikatele Jana Kočku a další dva muže kvůli vydírání dalšího byznysmena. Toho podle ní násilím nutili k převodu jeho firmy. Po napadení skončil v nemocnici. Jednoho z obviněných viní také z ublížení na zdraví. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Kočka figuruje také v kauze údajných daňových podvodů, kde skupina podle obžaloby připravila stát o 150 milionů korun. V této kauze už stojí před soudem.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 10:57


Bývalý zástupce hlavní hygieničky Marounek bude novým ředitelem nemocnic v Pardubicích a Chrudimi

Novým oblastním ředitelem Pardubické a Chrudimské nemocnice bude od poloviny července Jan Marounek, dosavadní ředitel odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví, uvádí Mladá fronta Dnes. Marounek vyhrál výběrové řízení na pozici, na níž v prosinci 2020 rezignoval Miroslav Sirový.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 10:47


Podle záznamů z černé skříňky byl pád čínského boeingu úmyslný, píše WSJ

Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China Eastern Airlines, při kterém zahynulo 132 lidí, byl úmyslný. Píše to list The Wall Street Journal s odkazem na předběžnou analýzu amerických expertů, kteří se účastní vyšetřování pádu. Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé nenalezli známky o technické poruše stroje, a proto se zaměřili na chování pilotů. Čínský úřad pro civilní letectví informace nekomentoval.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 10:43


Dluh Čechů stoupl o rekordních 407 miliard korun. Rostl zájem o hypotéky i spotřebitelské úvěry

Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun. Meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Za trend může pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po spotřebitelských úvěrech.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 10:13


Německá koalice chce připravit Schrödera o kancléřské benefity

Německá vládní koalice hodlá bývalého kancléře Gerharda Schrödera připravit o část servisu, který mu plyne z jeho někdejší služby Německu. Sociálnědemokratický politik se silnými vazbami na Rusko by už tento týden měl přijít o kanceláře i zaměstnance ve Spolkovém sněmu, na které měl až dosud z titulu své funkce nárok. Informuje o tom ARD a Spiegel.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 10:11


Ženy po nehodách uváznou ve vozu častěji než muži. Na vině jsou dle vědců nepřesné kolizní testy

U žen je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost než u mužů, že po havárii zůstanou uvězněné ve vozidle. Liší se také typ zranění, která při nehodě utrpí. Vyplývá to z nové studie, která vyšla v odborném časopise BMJ Open. Výzkum by podle autorů mohl přispět k vylepšení konstrukce i bezpečnosti automobilů. Sílí také volání po tom, aby výrobci vozů používali biologicky přesnější figuríny pro testovací nehody vozů.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 9:21


Web Ředitelství silnic a dálnic zůstává po kyberútoku nedostupný druhý den

Webové stránky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR i server Dopravniinfo.cz jsou už více než 30 hodin nedostupné. Problémy trvají od úterního rána po kybernetickém útoku. Kdy budou weby opět funkční, zatím nelze odhadnout, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na webu ŘSD jsou dostupné dopravní kamery z celé země, na webu Dopravniinfo.cz se zobrazuje aktuální dopravní situace v zemi.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 9:21


Znečištění přispívá ke každému šestému úmrtí. Nejvíce trpí děti v rozvojových zemích

Znečištění životního prostředí přispívá každý rok na světě k úmrtí zhruba devíti milionů lidí. Uvádí to studie, kterou zveřejnil časopis The Lancet Planetary Health. Kontaminace tak podle vědců stojí za každým šestým úmrtím na světě. Mimořádně špatné údaje vykazují hlavně chudší země v Africe či Asii.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 9:13


Paliva budou moci být bez biosložky, silniční daň klesne. Změny prošly Senátem

Senát schválil novelu, která ruší povinnost přimíchávat do pohonných hmot biosložku. Je to jedno z opatření, od nichž si vláda slibuje, že omezí zdražování. Součástí novely je i odklad zákazu starých neekologických kotlů na uhlí v rodinných i bytových domech nebo chatách.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 8:37


„Stojí za to bojovat o hodnoty.“ Pánek dostal Cenu Arnošta Lustiga

Šimon Pánek je novým laureátem Ceny Arnošta Lustiga. Česko-izraelská smíšená obchodní komora jí vyznamenává osobnosti, které projevily odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost. Podle předsedy výboru Jana Pirka, který o udělení ceny rozhoduje, splňuje zakladatel organizace Člověk v tísni všechna kritéria zcela jednoznačně. Cenu Arnošta Lustiga obvykle předávají vrcholní politici, letos ji udělil předseda vlády Petr Fiala (ODS).


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 8:26


Švédsko a Finsko oficiálně podaly žádost o vstup do NATO

Švédsko a Finsko učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí předali v Bruselu generálnímu tajemníkovi Aliance Jensi Stoltenbergovi žádosti o přijetí do NATO. Šéf Aliance jejich rozhodnutí přivítal a prohlásil, že skandinávské země posílí společnou bezpečnost spojenců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 8:22


Záhadní denisované pronikli až do Laosu. Nová studie ukazuje jejich výjimečnou schopnost adaptace

Nejméně 130 tisíc let starý dětský zub, nalezený v jeskyni v severovýchodním Laosu, pomohl poodhalit život záhadných denisovanů. Objev podle nové studie dokazuje, že se tito dávno vyhynulí příbuzní moderních lidí dokázali adaptovat na život v chladném i tropickém klimatu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 8:13


Severní Koreu drtí covid. Strmě roste počet lidí s horečkou

Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233 tisíc lidí, kteří vykazují příznaky covidu-19, například horečku. Od konce dubna, kdy KLDR oficiálně objevila první ohnisko nákazy, mělo už horečku přes 1,7 milionu obyvatel země, uvedla agentura Reuters. Není ale jasné, u kolika lidí se koronavirová nákaza potvrdila i testem, protože diagnostické kapacity severokorejského zdravotnictví jsou značně omezené.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 8:01


Kvůli opravě Barrandovského mostu ubyl ve Strakonické další pruh. Tvořily se kolony, MHD ale jezdí včas

Oprava Barrandovského mostu vstoupila do rizikového období. Začala demolice staré nájezdové rampy ze Strakonické na most, a proto je omezen provoz v podjezdu. Místo dvou pruhů, z nichž jeden je vyhrazený pro veřejnou dopravu, se musí na deset dní vejít veškerá doprava do jediného. Kolona v ranní špičce ale nedosáhla mimořádných rozměrů a kolem deváté dopoledne se již zkracovala.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 6:32


Rusku se nedaří na bojišti, proto stupňuje raketové útoky, míní Zelenskyj

Ruská vojska pokračují v palbě podél linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu ukrajinské armády se ale Rusové na dalších frontách soustředí jen na udržení pozic. Prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na středu prohlásil, že Rusko rovněž stupňuje raketové a letecké útoky kvůli tomu, že se mu nedaří na bojišti. Dodal, že v příhraničních oblastech zaznamenala armáda ruské „sabotážní akce.“ Ukrajina podle něj nadále usiluje o to, aby se do bezpečí dostali vojáci, kteří se nachází v areálu oceláren Azovstal v Mariupolu.  


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 5:29


„Občas seberou celou školku.“ Poradce Zelenského potvrdil nucené deportace do Ruska

Velké množství civilistů z Mariupolu i ze severu Ukrajiny bylo nuceno odejít na území Ruské federace. Civilisté předtím prošli filtračními tábory, kde dochází k mučení i oddělování matek od dětí, popsal v pořadu Události, komentáře poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihor Žovka. O příměří se podle něj aktuálně nejedná, změnit by se to ale mohlo s vojenskými úspěchy obránců.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 23:24


Stát měl informace o uprchlících zjišťovat od začátku, míní hejtman Schiller

„Systém začleňování a přerozdělování uprchlíků měl být nastaven už dřív a my na to jako hejtmani upozorňovali od začátku,“ prohlásil v Interview ČT24 hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Zmínil rovněž, že stát by měl běžence motivovat k tomu, aby se přestěhovali do oblasti, kde jsou volné kapacity. Dodal, že pro uprchlíky vznikne informační systém, který však bude aktivní až v červnu.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 20:13


Taktiku ruských vojáků řídí napřímo i sám Putin. Pochybují o ní už i jeho podporovatelé

O taktice okupačních sil v Donbasu rozhoduje podle západních armádních zdrojů přímo prezident Vladimir Putin, spolu s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. A to i na úrovni, která běžně náleží střednímu velení. Bezpečnostní analytik Josef Kraus říká, že to svědčí o špatném způsobu vedení války. Američtí analytici zase tvrdí, že mezi ruskými vojenskými odborníky rostou pochybnosti o efektivitě armády.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 19:36


Soutěž na budovu filharmonie v Praze vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská. Tam se na venkovní výstavě mohou zájemci od 19. května do 30. června s vítězným návrhem seznámit.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 19:19


Hřib přislíbil nedělat kvůli uprchlíkům unáhlené kroky, řekl Rakušan. Naše volání bylo vyslyšeno, uvedl primátor

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Hřib se ohradil, že ukvapené kroky nedělá a zároveň je rád, že stát s hejtmany začal přerozdělování uprchlíků řešit. O uprchlické vlně debatovali politici v Událostech, komentářích. Vláda kvůli ní také schválila prodloužení nouzového stavu do konce června.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 19:18


Novelu státního rozpočtu by mohl kabinet schvalovat v červnu, připustil Stanjura

Vláda by mohla schvalovat novelu státního rozpočtu na letošní rok už v první polovině června. Uspíšení původního plánu připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výši schodku zatím oznámit nechce. Je ale jisté, že deficit překročí dříve naplánovaných 280 miliard.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 19:00


Rusko znovu penalizovalo Rádio Svobodná Evropa. Pokutám za hovory o Ukrajině čelí i ruské učitelky

Moskevský soud v úterý uložil další pokutu, tentokráte ve výši deseti milionů rublů (asi 3,6 milionu korun), Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda. Stanice podle soudu odmítla odstranit informace, jejichž šíření zakazují ruské zákony, a to včetně „lživých zpráv o speciální vojenské operaci na Ukrajině“, uvedla ruská agentura TASS. Ruský stát pokutoval také několik učitelek, které se svými žáky mluvily o dění na Ukrajině. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 18:59


Macron po nedávné kritice dlouze telefonoval se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že měl „dlouhý a obsažný“ telefonický rozhovor se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem o vývoji války na Ukrajině, o možnosti záchrany ukrajinských vojáků z oceláren Azovstal v Mariupolu, o perspektivách rozhovorů s Ruskem a o dodávkách pohonných hmot, jejichž nedostatkem Ukrajina trpí i kvůli ruským náletům na sklady paliv a rafinerie.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 18:57


Propadák českého týmu. Poprvé v historii prohrál s Rakouskem, které rozhodlo v nájezdech

Až do letošního šampionátu se nestalo, aby čeští hokejisté na mistrovství světa ztratili body s Rakouskem. Tato pozitivní bilance je ale minulostí. Svěřenci Kariho Jalonena senzačně s outsiderem prohráli 2:1 po nájezdech, když jako jediný se prosadil bývalý hráč Komety Peter Schneider. Národní tým přitom ještě 37 sekund před koncem vedl, jenže Rakušané vyrovnali při power play.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 18:03


Policie kvůli střetu vlaků v Němčicích obvinila strojvůdce lokomotivy

Policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti strojvedoucího elektrické lokomotivy, která se na konci loňského července střetla v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku s osobním vlakem. Při srážce vykolejily dva vozy osobního vlaku, dva lidé utrpěli zranění a škoda přesáhla 24 milionů korun, uvedla Drážní inspekce. Vyšetřování případu nedávno ukončila právě s tím, že nehodu zavinil strojvůdce lokomotivy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 17:56


Válka mění německou politickou krajinu. Scholzovi sociální demokraté ztrácejí na konzervativce

Německo dodalo na Ukrajinu další vojenskou techniku, mimo jiné i moderní protitankové rakety. Dále ale váznou dodávky německých těžkých zbraní, o které žádá Kyjev především. Kancléř Olaf Scholz také stále odmítá navštívit Ukrajinu. Jeho strana, sociální demokracie (SPD), se dostává pod větší a větší tlak veřejného mínění. S konzervativci tak SPD v posledních týdnech prohrála dvoje důležité místní volby a v souvislosti s ruskou invazí prochází strana vnitřní krizí. Na sociální demokracii se tak dotahují Zelení, naproti tomu populistická Alternativa pro Německo (AfD) oslabuje.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 17:55


Rusko v Sýrii poprvé zaútočilo systémem S-300 na izraelské letouny, tvrdí televize

Ruská armáda v Sýrii poprvé použila své protiletadlové systémy S-300 proti izraelským letadlům. Upozornila na to izraelská televize. Izrael na syrském území útočí na cíle Íránu a jeho libanonského spojence Hizballáhu. Tel Aviv tyto útoky odůvodňuje snahou zamezit Hizballáhu vyzbrojovat se íránskými zbraněmi a přibližovat pozice Teheránu v Sýrii k izraelské hranici. Rusko, které je spojencem Damašku a má v Sýrii své vojáky, dosud těmto operacím nebránilo.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 16:44


RWE prodává své zásobníky plynu v Česku

Německá energetická společnost RWE zahájila prodej svých zásobníků plynu v Česku. Firma v úterý uvedla, že už obdržela příznivou zpětnou vazbu od potenciálních zájemců z Evropy.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 16:29


Británie hodlá jednostranně změnit severoirský protokol

Británie chce jednostranně prosadit změny takzvaného severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení země z Evropské unie. V britském parlamentu to řekla ministryně zahraničí Liz Trussová. Podle ní vláda hodlá v nejbližších týdnech předložit zákon, který by umožnil zjednodušení přepravy zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Takový krok by ale byl porušením právně závazné dohody o brexitu, kterou před necelými dvěma lety s Bruselem podepsal premiér Boris Johnson, napsala agentura AP. Brusel varoval, že jednostranné kroky Londýna jsou nepřijatelné a unie na ně bude reagovat.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 14:52


Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do konce června

Vláda schválila návrh na prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli vlně migrace z Ukrajiny o třicet dnů. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS) po jednání kabinetu. Bez prodloužení by opatření skončilo 31. května. Sněmovna návrh posoudí ve čtvrtek na mimořádné schůzi. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 13:16


Švédsko a Finsko ve středu společně podají žádost o vstup do NATO

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto v úterý podepsali žádosti svých zemí o vstup do Severoatlantické aliance. Finský parlament předtím drtivou většinou hlasů schválil návrh, aby se země ucházela o členství v Alianci. Švédský parlament obdobný postoj zaujal v pondělí. Příslušné dokumenty zástupci obou skandinávských zemí předají v bruselském ústředí NATO ve středu. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova NATO už dávno počítá s finským a švédským územím při vojenském plánování svého posunu na východ.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 10:46


Zemřel herec Josef Abrhám. Vrchní Vrána, primář Blažej i Ferdinand Vaněk

Ve dvaaosmdesáti letech zemřel populární divadelní a filmový herec Josef Abrhám. Proslavila ho hlavní role ve filmu Vrchní, prchni!, postava lékaře Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města nebo účinkování v dramatech prezidenta Václava Havla. Na divadelních prknech je spojen především s Činoherním klubem. Abrhámovo herectví bylo neokázalé, osobní a výjimečné, shodují se jeho kolegové. 


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 9:48


PPF a Home Credit odcházejí z Ruska, prodaly svá aktiva

Skupiny PPF a Home Credit podepsaly dohodu se skupinou individuálních investorů v čele s Ivanem Tyryškinem o prodeji svých bankovních aktiv v Rusku, včetně dceřiných společností. Znamená to odchod skupiny Home Credit z ruského trhu. PPF a Home Credit to oznámily v tiskové zprávě. Cenu transakce nezveřejnily. PPF se tak zbavila významné většiny aktiv v Rusku. Zbyly jí tam životní pojišťovna PPF Life Insurance a komerční nemovitosti.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 9:10


Stát zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko Holdingu

Finanční analytický úřad (FAÚ) vydal předběžné opatření, kterým zmrazil akcie poslance ruské Státní dumy Andreje Fedoroviče Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. Trifonov figuruje na sankčním seznamu Evropské unie a ovládá ruskou společnost Ťažmaš, jediného akcionáře ČKD Blansko. Případem se zabývá také policie, která má informace, že se ruský politik snažil obejít sankce a část majetku podniku převést.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 8:54


30 let zpět: První ročník festivalu Mezi ploty

Před 30 lety se zrodil dnes již legendární hudební a divadelní festival Mezi ploty. Pásmo představení různých uměleckých skupin se na jaře 1992 objevilo poprvé. Organizátoři si od začátku kladli za cíl boření bariér mezi hendikepovanými a zdravými lidmi. Proto se akce konala v areálu psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích, kde se pořádá dodnes.Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1992.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 8:02


V neoznačeném hrobě u Kyjeva našli tělo českého občana. Působil jako dobrovolník

Policie Kyjevské oblasti uvedla, že u Makarivu objevila neoznačené hroby s těly tří zastřelených mužů. Jeden z nich u sebe měl dokumenty, ze kterých podle policie plyne, že šlo o českého občana, napsala Ukrajinska pravda. Řidič kamionu odjel do země po začátku invaze pomáhat jako dobrovolník, rodině se několik měsíců neozval. Podle ministerstva zahraničí jde o první podobný případ.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 7:42


USA zmírní sankce vůči Kubě, zjednoduší se například cestování

Spojené státy oznámily zmírnění sankcí vůči Kubě, které na tento karibský ostrov uvalil bývalý americký prezident Donald Trump. Administrativa současného šéfa Bílého domu Joea Bidena chce zmírnit omezení pro cestování nebo remitence, tedy peněžní převody od Kubánců z USA jejich rodinám na ostrově. Zrychlí se také vyřizování amerických víz pro Kubánce.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 6:49


Vojáci v Mariupolu splnili svou misi, uvedla ukrajinská armáda. Někteří zřejmě v Azovstalu zůstávají

Ukrajinští vojáci v Mariupolu splnili svou bojovou misi, uvedl v noci na úterý generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Náměstkyně ministra obrany předtím oznámila, že z ruskými jednotkami obklíčeného hutního komplexu Azovstal bylo v pondělí evakuováno 264 ukrajinských vojáků, z nichž 53 je vážně zraněných. Zamířili na území ovládané ruskými silami. Evakuované bojovníky z mariupolských oceláren chce Kyjev vyměnit za ruské válečné zajatce. Po pondělním odvozu raněných v úterý odpoledne vyjelo na okupovaná území dalších nejméně sedm autobusů s ukrajinskými vojáky. Někteří však v areálu zřejmě zůstávají.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 5:47


Інформація для громадян України в Чехії у зв'язку з російською агресією в Україні

Kvůli ruskému rozpoutání války proti Ukrajině přinášíme v ukrajinském jazyce informace ministerstva vnitra pro ukrajinské občany na území Česka. Dostupné jsou i v češtině. This information is also available in English.


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  25.2.2022 | 10:35


Ruský útok na Ukrajinu


Zdroj:ČT 24 - Hlavní zprávy|  Uveřejněno zde:  24.1.2022 | 10:57


Osobni asistence.cz
sociální služby * péče a lidská důstojnost * výměna odkazů * adresy organizací


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[71]