Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Pro každou ženu lze najít vhodnou metodu antikoncepce

Pro každou ženu lze najít vhodnou metodu antikoncepce Antikoncepční možnosti jsou nejen ochranou před nechtěným otěhotněním, ale často také prevencí přenosu pohlavních chorob. Pojďme si tedy připomenout na Světový den antikoncepce, který je stanoven na 26. září, jaké antikoncepční možnosti dnes máme.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.9.2022 | 12:53


Používáte tzv. brýle „hotovky“? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit

Používáte tzv. brýle „hotovky“? Při dlouhodobém nošení vám mohou ublížit Koupit si v supermarketu, na benzínce nebo v drogerii brýle „hotovky“ neboli „čtečky“ je pohodlné a levné. Jenomže pokud je používáte dlouhodobě, mohou vám spíše uškodit zhoršeným zrakem i celou řadou obtíží. Proto pokud tento typ brýlí nosíte, zbystřete. Jejich nástrahy a úskalí uvede na pravou míru oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.9.2022 | 0:12


Příběh Zuzany: Kdybych mohla vrátit čas, nechala bych se naočkovat.

Příběh Zuzany: Kdybych mohla vrátit čas, nechala bych se naočkovat. Vždycky jsem věděla, že klíšťata přenáší klíšťovou encefalitidu. Stejně jako řada lidí jsem si ale vůbec nepřipouštěla, že by se to mohlo někdy týkat i mě. Bylo mi 21 let, byla jsem mladá a v tom věku jsem měla zcela jiné myšlenky než se jít proti tomuto onemocnění naočkovat. Říkala jsem si, že pokud někdy nakazí klíště i mě, nějak to zvládnu, a mávla jsem nad tím rukou.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.9.2022 | 0:39


Jak vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku?

Jak vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku? Zvažuji koupi mezizubního kartáčku. Všimla jsem si, že je více velikostí. Můžete mi poradit, podle čeho se mám řídit, abych si zvolila správnou velikost?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.9.2022 | 0:17


Kam vás odveze záchranka? Máte v nouzi právo zvolit si nemocnici?

Kam vás odveze záchranka? Máte v nouzi právo zvolit si nemocnici? Pokud se vám stane úraz a jede pro vás rychlá záchranná služba, je na ní, do které nemocnice vás zaveze. Čas hraje u záchranky zásadní roli a je nutné dovézt pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení, které je schopno poskytnout mu ty zdravotní služby, které potřebuje. Pokud potřebné služby může poskytnout blízká okresní nemocnice, bude pacient převezen tam.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.9.2022 | 0:14


Odborná fakta o kolagenu: pokud hledáte skutečné účinky, ověřte si jeho složení

Odborná fakta o kolagenu: pokud hledáte skutečné účinky, ověřte si jeho složení Kolagen je často vyhledávaným typem výživového doplňku pro vnitřní užívání. Pomáhá eliminovat první příznaky stárnutí spojené s nedostatkem přirozeného kolagenu v těle – zlepšuje pohyblivost kloubů, posiluje pokožku, vlasy i nehty. Avšak takových účinků je schopen pouze kolagen, který projde specifickou procedurou výroby. Má tedy užívání kolagenu smysl a za jakých podmínek? Podívali jsme se na tuto problematiku spolu s předními odborníky z medicíny a dermatologie.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.9.2022 | 13:36


Alzheimerova choroba: Nástup choroby bývá nenápadný a nevyhýbá se ani mladším ročníkům

Alzheimerova choroba: Nástup choroby bývá nenápadný a nevyhýbá se ani mladším ročníkům Začíná to obyčejným zapomínáním či náhlou dezorientací. Prvním symptomům Alzheimerovy choroby zpočátku nevěnujeme pozornost. Přestože je Alzheimerova choroba nevyléčitelná, lze její průběh zmírnit, a prodloužit tak aktivní část života. Úspěšnost léčby přitom velmi záleží na včasném odhalení prvních příznaků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.9.2022 | 10:07


Jak snadno rozpoznat mužský přechod?

Jak snadno rozpoznat mužský přechod? Přechod může potrápit psychickou i fyzickou stránku lidského těla. Většina populace si myslí, že se týká pouze žen. To však není pravda, dnešní medicína již totiž zná i pojem mužského přechodu, takzvané andropauzy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.9.2022 | 0:26


Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom Poslední dva roky chodí do ordinací plicních lékařů pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi s dýcháním, je třeba pořádně vyšetřit, aby se na případné onemocnění plic přišlo co nejdříve, říkají pneumologové – mimo jiné u příležitosti Týdne IPF, který startuje 19. září.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.9.2022 | 0:48


Máte potíže s ledvinami? Pozor na váš jídelníček!

Máte potíže s ledvinami? Pozor na váš jídelníček! Lidé, kterým jejich lékař sdělil, že mají sníženou funkci ledvin a že jejich ledviny neodstraňují z krve odpadní látky v dostatečné míře, musí své stravování přizpůsobit stavu poškození ledvin. Jinak by jim hrozilo hromadění zplodin metabolismu ve všech tkáních a buňkách, což by poškodilo i další životně důležité orgány a celé tělesné systémy. Nejvíce je přitom ohroženo srdce a cévy. Dodržování správné diety může přitom postup selhávání ledvin značně zpomalit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.9.2022 | 0:02


Hnědé flíčky v bělmu

Hnědé flíčky v bělmu Dobrý den potřebuji od vás odbornou radu. Jaké rizika mohu očekávat, když v očích v bělmu vznikají hnědé flíčky? Moc vás prosím o odpověď. Děkuji
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.9.2022 | 0:16


Otrava houbami: Jak se jí vyhnout a co dělat, když k ní dojde

Otrava houbami: Jak se jí vyhnout a co dělat, když k ní dojde Houbařská sezóna je v plném proudu a košíky houbařů se už hojně plní. Při houbaření je ale důležité sbírat jen ty houby, které bezpečně poznáme. Záměna jedlých hub za houby nejedlé či jedovaté může mít velmi dramatické následky. Pamatujte, že při otravě houbami pomáhá jedině včasné jednání.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.9.2022 | 8:37


Jak vyléčit ječné zrno?

Jak vyléčit ječné zrno? Ječné zrno patří k nejčastějším onemocněním oka. S akutním hnisavým zánětem očního víčka v podobě drobné bulky se během života setká téměř každý. Jak se ječného zrna zbavit a co naopak určitě nedělat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.9.2022 | 6:17


Pravidelná návštěva u gynekologa vám může zachránit život

Pravidelná návštěva u gynekologa vám může zachránit život Fialové září. Tak se označuje měsíc, který je již tradičně po celém světě vnímán v souvislosti s projektem World GO Day, jež upozorňuje na nebezpečí gynekologických nádorů a důležitost jejich prevence.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.9.2022 | 10:54


Zácpu nepodceňujte, může být příznakem závaznějších obtíží

Zácpu nepodceňujte, může být příznakem závaznějších obtíží Velká většina populace je přesvědčena o tom, že stolice musí být každý den. Denní vyprazdňování však není nezbytně nutné a ani není ukazatelem správné funkce střev. Důležitější je, že k vyprazdňování dochází pravidelně a je bezbolestné. O zácpu se jedná při méně než třech stolicích týdně.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.9.2022 | 0:44


Vypadla vám zubní plomba? Můžete to reklamovat?

Vypadla vám zubní plomba? Můžete to reklamovat? Zaplatili jste si zubní plombu, a ona vám vypadla. Je možné zubní výplň reklamovat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.9.2022 | 7:15


Nadměrné slzení oka

Nadměrné slzení oka Dobrý den pane primáři, moc Vás prosím o radu ohledně mého pravého oka. Hodně mi slzí a to celý den a hlavně každý den. Ze začátku asi tak před 3 měsíci mi oko slzelo třeba jenom 2x do týdne, nyní je to už celý den a já si nestačím utírat slzy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.9.2022 | 0:18


Příběh Markéty: Proč bych se měla nakazit zrovna já?

Příběh Markéty: Proč bych se měla nakazit zrovna já?  Klíšťat jsem dříve měla každý rok spoustu. Přesto jsem prevenci nikdy nepovažovala za důležitou a třeba repelenty jsem nepoužívala. Stejně jsem vnímala i očkování. V oblastech, kde jsem většinou trávila léto, jsem si myslela, že není vysoký výskyt nakažených klíšťat. Proč bych se měla nakazit zrovna já?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.9.2022 | 0:24


Výhřez ploténky: Jak bolestivému zranění předejít a kdy vyhledat pomoc odborníka?

Výhřez ploténky: Jak bolestivému zranění předejít a kdy vyhledat pomoc odborníka? Výhřez ploténky může vznikat pomalu a plíživě nebo naopak náhle, jedním špatným pohybem. Zkušenost s tím má až třetina dospělých.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.9.2022 | 9:10


Revoluční řešení léčby křečových žil poprvé kompletně z vnějšku těla

Revoluční řešení léčby křečových žil poprvé kompletně z vnějšku těla Křečové žíly v Česku trápí odhadem asi jeden a půl milionu lidí. Z původně kosmetické záležitosti se časem může stát problém zdravotní. Čím dříve se tedy s léčbou křečových žil začne, tím lépe. Do České republiky přichází nová léčba křečových žil bez řezů a jizev.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.9.2022 | 9:47


Osobni asistence.cz
hospice a umírání * adresy organizací * práva duševně postižených * riziko vzniku dekubitů


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]