Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Záškrt: Jaké jsou příznaky a jak se proti onemocnění bránit?

Záškrt: Jaké jsou příznaky a jak se proti onemocnění bránit? Záškrt je jedna z nemocí, kterou se ve vyspělých zemích podařilo vymýtit zavedením očkování. Nyní se u pacientky z Vysočiny vyskytla zvláštní forma této choroby. Zdrojem infekce bylo zřejmě domácí zvíře, které rodina chovala. Podle SZÚ je třeba uklidnit veřejnost, protože se jedná o raritní případ. Nakazila se pacientka, která užívá léky na omezení imunity a má jiné chronické onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.5.2022 | 10:02


Není masáž jako masáž. Každá od bolesti nepomůže

Není masáž jako masáž. Každá od bolesti nepomůže Masér, nebo fyzioterapeut? Všestranná FYZIOpress masáž vyvinutá po spolupráci masérů s fyzioterapeuty je novinkou, která snoubí výhody obou profesí dohromady – člověku dopřeje relax i kompletní protažení pohybového aparátu a pomůže od bolestí.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.5.2022 | 7:32


Nechte si před létem zkontrolovat znaménka

Nechte si před létem zkontrolovat znaménka Letní počasí přímo vybízí k opalování a dalším aktivitám venku. Bohužel mnozí lidé stále podceňují ochranu před UV zářením, počet nových případů zákeřné rakoviny kůže v Česku tak neustále narůstá. Odborníci tak apelují na všechny, aby ochranu před sluncem nepodceňovali a kromě péče o pokožku si také pravidelně nechali zkontrolovat svá pigmentová znaménka. Kromě ochrany je totiž ze všeho nejdůležitější přijít k lékaři včas.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 10:06


Chlorella pomůže při očistě, únavě a posílí imunitu

Chlorella pomůže při očistě, únavě a posílí imunitu Chlorella je druh jednobuněčné sladkovodní řasy, která má svůj původ na Taiwanu a v Japonsku. Je bohatá na aminokyseliny, beta-karoten, draslík, fosfor, hořčík, železo, zinek a komplex vitamínů ze skupiny B.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.5.2022 | 9:18


Krev v moči: Pokud je viditelná pouhým okem je třeba navštívit urologa

Krev v moči: Pokud je viditelná pouhým okem je třeba navštívit urologa Jdete na „malou“ a vidíte při tom krev? Pak je nejvyšší čas navštívit urologa. Krev v moči, která je viditelná okem, totiž může být projevem závažného nádorového onemocnění. Aby nebylo fatální, je důležité přijít včas. Zvláště u nádoru močového měchýře, který postupuje velmi agresivně, a krev v moči je právě jedním z jeho příznaků. Řada lidí ji však ignoruje nebo čeká, zda nezmizí sama.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.5.2022 | 0:30


Milgamma N nebo Revitanerv?

Milgamma N nebo Revitanerv? Byly mi lékařem doporučeny dva produkty – Milgamma a Revitanerv. Jsou tyto produkty podobné nebo rozdílné? Myslím účinností.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.5.2022 | 0:15


Screeningový program na vyšetření plic. Pro koho je určen?

Screeningový program na vyšetření plic. Pro koho je určen? Jako bývalý kuřák bych se rád zapojil do screeningového programu na vyšetření plic, pro koho je určen a který lékař mne na něj může doporučit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.5.2022 | 0:24


MERMAIDING: Sport i pro děti, které sportovat nechtějí

MERMAIDING: Sport i pro děti, které sportovat nechtějí V České republice má kvůli pandemii koronaviru 30 % populace nadváhu a co je ještě horší, alarmujících 20 % dětí trpí dokonce obezitou. Lockdown se zavřenými školami i většinou kroužků se významně podepsal na životním stylu zejména dětí, které ztratily dobré návyky a 30–40 % jich přestalo sportovat. Pohyb by přitom měl být součástí každodenního života všech, nejen dětí, protože představuje tu nejlepší prevenci zdraví. Jak děti znovu rozhýbat? Mermaiding bude zaručeně bavit i děti, které se sportovním aktivitám vyhýbají.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.5.2022 | 0:13


Noční pomočování: Proč k němu dochází a jak mu předcházet?

Noční pomočování: Proč k němu dochází a jak mu předcházet? Mimovolný únik moči je nepříjemnost, se kterou se v dětském věku setkal každý z nás. Enuréza je stav, při němž k nekontrolovanému úniku dochází i ve věku, kdy už by se dle odborníků dítě pomočovat nemělo. Ve střední Evropě byl tento věk dle zkušeností z praxe stanoven na pět let.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.5.2022 | 6:57


Soutěž o ionizační zubní kartáčky IONICKISS ORIGINAL již zná své výherce

Soutěž o ionizační zubní kartáčky IONICKISS ORIGINAL již zná své výherce Kdo ze čtenářů Ordinace.cz vyhrál zubní kartáček IONICKISS ORIGINAL?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.5.2022 | 10:09


Orální glukózový toleranční test odhalí cukrovku i gestační diabetes

Orální glukózový toleranční test odhalí cukrovku i gestační diabetes Podstatou orálního glukózového tolerančního testu je ústní podání cukru a následné měření, zda je organismus pacienta po zátěži glukózou schopný udržet její hladinu v krvi v normálním rozmezí, a jak rychle dokáže zátěž zpracovat.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.5.2022 | 0:38


Oční obtíže se nevyhýbají ani nejmenším. Na správný vývoj zraku má vliv už období těhotenství

Oční obtíže se nevyhýbají ani nejmenším. Na správný vývoj zraku má vliv už období těhotenství Vedle očních vad, jako je například šilhání, mohou zrak dětí postihnout i závažná onemocnění, mezi která patří například zhoubné nádory oka. Pro léčbu je zásadní včasné odhalení potíží.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.5.2022 | 0:32


Jak aktivně předcházet gynekologickým nádorům

Jak aktivně předcházet gynekologickým nádorům V porovnání s řadou jiných zemí mají ženy v Česku k dispozici mnohem pokročilejší medicínu. Jde o velké privilegium, protože na mnoha místech světa bez dostupné prevence onkogynekologických onemocnění umírají ženy na onemocnění, jehož riziko lze snížit nebo mu dokonce zcela předejít. Podle odborníků je však důležitý aktivní přístup.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.5.2022 | 7:21


Proti návalům a pocení při menopauze pomáhá zdravá strava a sport

Proti návalům a pocení při menopauze pomáhá zdravá strava a sport Návaly horkosti jsou při menopauze sice přirozené, ovšem na jejich vyvolání nebo intenzitě se mohou podílet i určité potraviny. Stravovací návyky jsou důležité a změnou jídelníčku můžete leccos ovlivnit. Je dokázáno, že návaly horka vyvolávají například alkohol, káva, kořeněná a ostrá jídla, tučná strava, cukr nebo sůl. Ženy by se jim proto měly v období menopauzy spíše vyhýbat.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.5.2022 | 0:05


Přípravek na bolestivé bradavky

Přípravek na bolestivé bradavky Poradíte mi něco rychlého a účinného na bolestivé bradavky při kojení?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.5.2022 | 0:35


Ztrácíte kvůli křivým zubům úsměv? Začněte se smát znovu – s rovnátky!

Ztrácíte kvůli křivým zubům úsměv? Začněte se smát znovu – s rovnátky! Zářivý úsměv, zdravé, bílé, a především rovné zuby, to je sen nejednoho z nás. Mnozí si zároveň uvědomují, že dokonalý úsměv hraje v našem životě významnou roli, a to jak v oblasti osobní, tak i pracovní. Z dokonalých úsměvů celebrit jdou fanoušci do kolen, z plakátů se usmívá modelka se srovnanou řadou bělostných zubů. Věřte, že i vy můžete takovýto úsměv vlastnit. A úsměv a ochota usmívat se vám vylepší každý den. Se znovuobjeveným sebevědomím už žádný den nebude jako dřív. Bude veselejší, protože vy se tak budete cítit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.5.2022 | 0:54


Mytí rukou je důležité, ale přehnaná čistota může být na škodu

Mytí rukou je důležité, ale přehnaná čistota může být na škodu V běžném životě je mytí rukou základním hygienickým návykem, ovšem i zde platí, že nic se nemá přehánět. Velmi časté mytí rukou totiž může kůži nepříjemně vysušovat, a dokonce vést až k opačnému problému se snížením imunity.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.5.2022 | 6:29


Potřebujete lázně? Do lázní je možné jet na pojišťovnu, nebo za své.

Potřebujete lázně? Do lázní je možné jet na pojišťovnu, nebo za své. Lázeňská léčba má prokazatelný blahodárný efekt při léčbě mnoha onemocnění. Pozitivní účinky se však nedostavují pouze během léčebného pobytu, ale přetrvávají ještě několik měsíců po jeho ukončení. I to je jeden z důvodů, proč se lidé do lázní pravidelně vracejí.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.5.2022 | 0:35


Silné či slabé krvácení aneb jak vypadá zdravá menstruace

Silné či slabé krvácení aneb jak vypadá zdravá menstruace Míra menstruačního krvácení může kolísat. Změnu cyklu způsobuje přibývající věk, váha, těhotenství, stres nebo špatný životní styl. Příliš silná nebo slabá menstruace přitom často znamená vážné zdravotní problémy. Jak poznat správný menstruační cyklus, jaké nemoci může změna krvácení předznamenávat a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Na otázky odpovídá renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.5.2022 | 7:28


Alergie se dají léčit. Jaké jsou možnosti?

Alergie se dají léčit. Jaké jsou možnosti? Alergie je přehnanou reakcí těla na látky, které se kolem nás běžně vyskytují, a v extrémních případech může ohrozit náš život. Správná léčba může jednotlivé příznaky zmírnit a zásadně tak zlepšit alergikovi kritické jarní i letní měsíce.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.5.2022 | 8:20


Osobni asistence.cz
zajímavé odkazy * ošetřování dekubitů * péče a lidská důstojnost * péče a lidská důstojnost


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]