Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Bezlepková dieta není vhodná pro každého

Bezlepková dieta není vhodná pro každého Stále více lidí vyřazuje lepek ze své stravy, i když netrpí žádnými symptomy, které by naznačovaly jeho nesnášenlivost. Z dlouhodobého hlediska však může dodržování bezlepkové diety tyto jedince ohrozit na zdraví, protože bezlepková dieta s sebou přináší i určitá rizika.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.2.2023 | 0:48


Populární čaj matcha nabízí mimořádné účinky

Populární čaj matcha nabízí mimořádné účinky Dnešní uspěchaná doba rozhodně nepřeje našemu tělu. Na zhoršující se zdraví reagujeme často až v okamžiku potíží. Dobrou zprávou je, že můžeme svému zdraví prospět, např. popíjením japonských čajů matcha.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.1.2023 | 12:13


Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky? Rozhodně ne!

Musí zvýšená hladina CRP znamenat léčbu antibiotiky? Rozhodně ne! Stalo se možná až trochu nešvarem, že při zvýšené hladině CRP předpokládáme, že nám lékař hned předepíše antibiotika. Jenže zdaleka ne vždy jsou potřeba. Rozhodování, zda antibiotika indikovat či nikoliv, není vždy černobílé. Záludnosti testování CRP nám objasnila praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.1.2023 | 0:44


Nový rok s čistým štítem... I domácností!

Nový rok s čistým štítem... I domácností!  Novoroční nebo pravidelný celoroční. Pokud sdílíte domácnost s alergikem nebo jím sami jste, bude mít úklid svá specifika, stejně jako vybavení domácnosti a celý denní režim. Portál ProAlergiky.cz přináší tipy, které vám pomohou zvládnout běžnou úklidovou rutinu a poradí, jak omezit kýchání nebo svědění na minimum během celého roku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.1.2023 | 0:43


Trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy? Zajděte si na přeměření zraku

Trápí vás nevysvětlitelné bolesti hlavy? Zajděte si na přeměření zraku Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia optometrie. I přesto tento fakt řada neurologů opomíjí a při zkoumání příčin bolestí hlavy a chronických migrén od nich pacienti často odcházejí bez doporučení k důkladnému vyšetření očí. Jak stav zraku souvisí s bolestmi hlavy, vysvětluje optometristka společnosti Lentiamo Lucie Macháčková.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.1.2023 | 0:35


Vzhůru do nového roku 2023!

Vzhůru do nového roku 2023! 
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.1.2023 | 0:45


Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 6. kocovina)

Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 6. kocovina) V posledním období roku se tradičně pořádají rodinné oslavy, sešlosti přátel, plesy a další společenské radovánky, obvykle spojené s dobrou zábavou, vybraným jídlem i alkoholickými nápoji. Jen málokdo si dovede představit party bez sklenky alkoholu, obzvlášť na Vánoce nebo Silvestra. Co pít, abychom se nemuseli probouzet s bolestí hlavy, žaludkem na houpačce a dalšími příznaky kocoviny?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.12.2022 | 0:08


Zlomená noha? S vápníkem a vitaminy sroste rychleji

Zlomená noha? S vápníkem a vitaminy sroste rychleji Zimní měsíce jsou pro naše zdraví velkou zkouškou. Kromě každoroční chřipkové epidemie a obecně zvýšeného výskytu respiračních onemocnění dochází také k nárůstu počtu úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Za většinu zlomenin mohou pády na ledu, pro bruslaře bývá typická naražená kostrč a pro sjezdové lyžaře podvrtnutá kolena.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.12.2022 | 0:35


Chyby, které často děláme při měření krevního tlaku

Chyby, které často děláme při měření krevního tlaku Nejčastější chybou domácího měření krevního tlaku je ta, že měříme buď moc často anebo naopak málo. Naopak nejvíce informací nám podá průměr nejméně ze tří a lépe ze sedmi dní, kdy měříme ráno a večer, vždy dvakrát za sebou.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.12.2022 | 0:49


Pokuta za nedodržení termínu vyšetření

Pokuta za nedodržení termínu vyšetření Nepřišli jste k lékaři na domluvenou prohlídku. Můžete dostat pokutu?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.12.2022 | 0:15


Infarkt ženám hrozí později než mužům. O to nebezpečnější může být

Infarkt ženám hrozí později než mužům. O to nebezpečnější může být Tlak na hrudi a tím způsobené pocení nebo nevolnost – až potud jsou příznaky infarktu stejné jak u žen, tak u mužů. U žen se však často hlásí neurčitě – bolest na hrudi je nevýrazná, stěží popadají dech a cítí se celkově slabě. Přicházející zdravotní hrozbu si tak nemusí uvědomit včas a pomoc vyhledají pozdě. Zatímco v mládí je navíc před infarktem chrání hormony, v pozdějším věku se co se rizika vzniku infarktu týče vyrovnají mužům – i kvůli špatné životosprávě.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.12.2022 | 0:22


7 tipů, jak si i s cukrovkou užít svátky

7 tipů, jak si i s cukrovkou užít svátky Smažený kapr v trojobalu, bramborový salát s majonézou, hromady sladkého cukroví z poctivých surovin, domácí vaječný likér a husa s knedlíkem na Štěpána – to jsou tradiční položky na jídelníčku českých domácností v době vánočních svátků. A zároveň noční můra pacientů s diabetem 2. typu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.12.2022 | 0:29


Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 5. přejedení a rozhozené trávení)

Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 5. přejedení a rozhozené trávení) Z pohledu stravování se Vánoce staly svátky přejídání, opíjení, nicnedělání. Mezi nejčastější potíže pak patří nadýmaní, pálení žáhy, pocit plnosti, může se ale objevit i průjem, plynatost a zácpa.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.12.2022 | 0:55


Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz

Krásné Vánoce a pevné zdraví vám přeje Ordinace.cz Tak opět po roce jsou tady Vánoce - svátky klidu, míru a pohody.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.12.2022 | 10:07


Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 4. kost v krku)

Seriál: Zdravotní nástrahy Vánoc (díl 4. kost v krku) Jednou z typicky vánočních nehod je rybí kost uvízlá v ústech nebo na okraji krční dutiny. Rybí kosti se nejčastěji zapíchnou do kořene jazyka nebo krční mandle.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.12.2022 | 0:39


Laryngitida u dětí: typickým příznakem je štěkavý kašel

Laryngitida u dětí: typickým příznakem je štěkavý kašel Laryngitida neboli zánět hrtanu patří mezi onemocnění, která trápí především kojence a předškolní děti. Příznaky jsou hodně typické – jde zejména o štěkavý kašel doprovázený sípáním, většinou bez horečky, ale průběh nemoci může být u každého dítěte jiný. Co zvládnete doma a kdy volat lékaře?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.12.2022 | 11:22


Co dělat, kdy dítě bolí ucho?

Co dělat, kdy dítě bolí ucho? S podzimem a klesajícími teplotami přichází období rýmy a bolavých dětských oušek.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 8:13


Bolest prsou má mnoho příčin. Od banálních až po ty závažnější

Bolest prsou má mnoho příčin. Od banálních až po ty závažnější Bolest prsou nemusí nutně ukazovat na závažný zdravotní problém. Ačkoli se ženy obávají toho, že signalizuje rakovinu, je tomu tak jen velmi zřídka. Obvykle bolest prsou způsobují mnohem běžnější a banálnější příčiny. Které to jsou a jak je řešit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.11.2020 | 0:44


Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle

Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle Záchvat febrilních křečí při vysoké horečce prodělají jednou za život přibližně čtyři procenta dětí. Objevuje se hlavně u malých dětí a je spjat s rychle rostoucí teplotou. Přestože se jedná o stav, který vypadá velice dramaticky, většinou jde o jednorázový jev bez vážných následků. Jak těmto potížím předcházet a jak postupovat, pokud se křeče objeví?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.1.2017 | 0:11


Co znamená, když se objeví krev ve stolici

Co znamená, když se objeví krev ve stolici Stopy krve na toaletním papíru by vás měly nasměrovat do ordinace vašeho lékaře. Nejčastěji se bude jednat o hemoroidy. Krev ve stolici je ale příznakem i mnoha dalších onemocnění, často velmi vážných, jako jsou rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba nebo žaludeční a dvanáctníkové vředy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.2.2010 | 11:01


Osobni asistence.cz
hospicová péče * hledám asistenci * osobní asistence * poskytovatelé péče


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]