Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Nadýmání po jídle

Nadýmání po jídle Dobrý den. Poslední dobou mě trápí po jídle nadýmání a nadměrná plynatost. Co s tím?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.2.2024 | 6:53


Jak nejlépe zahojit jizvu? Mažte a masírujte

Jak nejlépe zahojit jizvu? Mažte a masírujte Každé poškození kůže zanechává jizvu. Záleží jen na tom, jak viditelná je. Nejčastější jizvy mají lidé po operacích, jako následek akné, ale také po úrazech a popáleninách. Ženy často řeší jizvy po císařském řezu a strie, které vznikají během těhotenství. Ať už jde o jizvu po úrazu, operaci nebo po kožním onemocnění, vždy bychom chtěli, aby byla co nejméně vidět. Co pro to můžeme udělat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  23.2.2024 | 9:56


Opakovací recept: Kdy je možné jej využít?

Opakovací recept: Kdy je možné jej využít? Pokud dlouhodobě užíváte léky, může vám lékař vystavit tzv. opakovací recept, na který se výdej předepsaného počtu balení léku může v lékárně opakovat. Pro vystavení tohoto receptu však existují určitá pravidla a omezení.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.2.2024 | 8:35


Kdy je nutné snižovat horečku?

Kdy je nutné snižovat horečku? Dobrý den. Je nutné si při teplotě 37 – 37,5° C brát léky proti horečce?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.2.2024 | 4:59


Bradavice kazí nejen estetický dojem, ale jsou nakažlivé a mohou i bolet

Bradavice kazí nejen estetický dojem, ale jsou nakažlivé a mohou i bolet Bradavice, nepříjemný zdravotní i kosmetický problém, mohou potkat každého z nás. Jejich příčinou je virová infekce, kterou se můžeme nakazit například ve veřejných prostorách bazénů, koupališť nebo v dětských kolektivech.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.2.2024 | 0:37


Co kromě vitamínů a minerálů pomůže zvýšit imunitu?

Co kromě vitamínů a minerálů pomůže zvýšit imunitu? Dobrý den. Co kromě vitamínů a minerálů pomůže zvýšit imunitu?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.2.2024 | 6:35


Zdravotní pojištění v zahraničí

Zdravotní pojištění v zahraničí Začali jarní prázdniny a mnoho z nás se vydává lyžovat do zahraničí? S jakým rozsahem zdravotní péče hrazené na základě předložení průkazu pojištěnce zde můžeme počítat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.2.2024 | 5:47


Kolagen pro zdraví vs. kolagen pro krásu

Kolagen pro zdraví vs. kolagen pro krásu Kolagen je hojně zastoupenou a důležitou částí lidského organismu. Jedná se o bílkovinu, jejíž úlohou je zajišťovat stabilitu a pružnost tkání. Nicméně úkol kolagenu je důležitější, než zabezpečit „věčné mládí“. Je totiž také nezbytný pro zdraví kloubů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.1.2024 | 10:08


Jak dlouho má být u lékaře uložena zdravotnická dokumentace pacienta?

Jak dlouho má být u lékaře uložena zdravotnická dokumentace pacienta? Doby povinného uchovávání a způsob zacházení se zdravotnickou dokumentací stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Lhůty nejsou jednotné a liší se podle toho, kdo zdravotní péči poskytuje.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.1.2024 | 6:32


Kombinace čoček

Kombinace čoček Dobrý den. Snažím se přejít z brýlí na čočky, každé oko mám jiné dioptrie i cylindr. Zakoupil jsem si již 30 kusů jednodenních na levé oko, ale poté jsem zjistil, že by mi vyhovovali spíše čočky měsíční. Mohl bych tedy přes den nosit v levém oku jednodenní čočku a v pravém měsíční? Nebo mám spíše objednat jednodenní na pravé a na měsíční přejít až je spotřebuji? Je potřeba konzultovat změnu z jednodenních na měsíční s lékařem? Předem moc děkuji za odpověď.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.1.2024 | 6:48


Co dělat, když se dítě popálí?

Co dělat, když se dítě popálí? Nikomu z rodičů tuto situaci nemusíme dlouze vysvětlovat, protože pokud máte doma děti, moc dobře víte, že mnohdy stačí pouze vteřiny a neštěstí je na světě. Jedním z těch nejbolestivějších a opravdu nepříjemných jsou jednoznačně popáleniny! Proto je dobré vědět, jak jednat v prvních chvílích po zranění. Správná a okamžitá pomoc hraje klíčovou roli v procesu hojení a minimalizování dlouhodobých následků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  22.1.2024 | 1:59


Mohu se předávkovat Vitamínem C?

Mohu se předávkovat Vitamínem C? Dobrý den. Je možné se předávkovat vitamínem C?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.1.2024 | 3:00


CRP test je nespecifickým ukazatelem zánětu

CRP test je nespecifickým ukazatelem zánětu CRP je bílkovina tvořená v játrech a patří mezi tzv. proteiny akutní fáze. To znamená, že jeho koncentrace se začne zvyšovat, pokud je náš organismus ohrožen nějakou nemocí a začne na ni reagovat obranným zánětlivým procesem. Rychlá diagnostika pomůže ke stanovení původce onemocnění a včasné podání antibiotik urychlí léčbu a zabrání tak možným komplikacím v případě neléčené infekce.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.10.2022 | 8:19


Ječné zrno: Jak se ho zbavit a co naopak nedělat?

Ječné zrno: Jak se ho zbavit a co naopak nedělat? Ječné zrno patří k nejčastějším onemocněním oka. S akutním hnisavým zánětem očního víčka v podobě drobné bulky se během života setká téměř každý. Jak se ječného zrna zbavit a co naopak určitě nedělat?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.9.2022 | 6:17


Suchý únor aneb co se stane s vaším tělem, když se vzdáte alkoholu

Suchý únor aneb co se stane s vaším tělem, když se vzdáte alkoholu Tisíce Čechů se v únoru dobrovolně vzdávají alkoholu. Hromadně se tak připojují k akci Suchý únor, která nabádá veřejnost k alespoň měsíční abstinenci. Samozřejmě nejde o to několik týdnů abstinovat a v březnu se hezky rychle vrátit k obvyklému režimu. Smyslem Suchého února by mělo být ukázat člověku, jak se cítí, když vůbec nepije, a nakopnout ho k celkovému a dlouhodobému omezení množství požívaného alkoholu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.2.2022 | 0:53


Černý kašel si snadno spletete s virózou

Černý kašel si snadno spletete s virózou Pertuse neboli černý či dávivý kašel byl dlouhá léta považován za téměř vymýcenou chorobu. V posledních letech však hlásí návrat. Počty nakažených se rok od roku zvyšují především vlivem nižší proočkovanosti dospělé populace. Dospělí, pro které bývá průběh nemoci identický s virózou, fungují jako roznašeči. Ve smrtelném nebezpečí se ocitají především děti během prvních šesti měsíců od narození. Účinnou ochranou je očkování.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  30.9.2021 | 8:36


Tenisový loket. Jak jej léčit?

Tenisový loket. Jak jej léčit? S tzv. „tenisovým loktem“ má zkušenost řada z vás. Tenisový loket získal své označení zřejmě pro zvýšený výskyt u sportovců věnujících se tenisu. Dnes je však toto označení nepřesné. Postihuje totiž pacienty na základě přetěžování při velmi různém spektru činností, často nárazově prováděných.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.6.2020 | 0:18


Pigmentové skvrny - zima je ideální období na jejich redukci

Pigmentové skvrny - zima je ideální období na jejich redukci Slunce má blahodárný vliv na naši náladu a zdraví obecně. Z estetického hlediska nám naopak způsobuje nepříjemnosti v podobě tzv. pigmentových skvrn. I když tuto estetickou vadu na kráse lze již dnes odstranit, nejlepším způsobem podle odborníků zůstává prevence v podobě ochrany před slunečním zářením, a to nejen za slunečného počasí, ale prakticky 365 dní v roce. Upřednostňujte tedy i běžné pleťové krémy s SPF, které kombinujte s ochrannými make-upy a pudry.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.1.2018 | 10:55


Nadměrné pocení - hyperhidróza

Nadměrné pocení - hyperhidróza Nadměrné pocení lze definovat jako stav, kdy tělo vylučuje příliš velké množství potu, nebo se člověk potí v situacích, při kterých obvykle k pocení nedochází (nízká teplota, klidová situace).
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  25.1.2018 | 0:47


Menstruační migréna trápí nejednu ženu

Menstruační migréna trápí nejednu ženu Zhruba 50 až 60 % žen uvádí, že záchvaty migrény jsou často spuštěny nebo ovlivněny menstruací. Mohou se vyskytovat před, během nebo po menstruaci a vzácně jsou nakupené kolem ovulace.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.4.2017 | 0:26


Osobni asistence.cz
zdravotní pomůcky * zákon o sociálních službách * soubory ke stažení * mapa webu


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]