Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Bolest zad - pohybové metody, které prospějí tělu i duši

Bolest zad - pohybové metody, které prospějí tělu i duši S bolestí zad se během svého života potýká až 80 % lidí. A není divu. Celý den prosedíme u počítače, do práce a z práce jezdíme autem, v tašce nebo kabelce přes rameno taháme notebook i rodinné nákupy – a záda a páteř dostávají každým dnem zabrat čím dál víc. Účinnou úlevu může přinést pravidelné cvičení, které svaly podél páteře protáhne, zpevní, a zádům tak znatelně uleví.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  22.11.2019 | 9:15


Prochladnutí a bolest uší po plavání vyřeší homeopatie

Prochladnutí a bolest uší po plavání vyřeší homeopatie Povinné školní plavání je pro mnoho maminek noční můrou, zejména v podzimním a zimním období. Často se totiž stává, že děti dříve či později prochladnou nebo je bolí uši. Pokud máte zkušenost, že vaše dítě pravidelně po návštěvě bazénu onemocní, můžete jej homeopaticky připravit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  21.11.2019 | 0:58


Hypermobilita - nadměrná kloubní volnost

Hypermobilita - nadměrná kloubní volnost Hypermobilita není vlastně nemoc, je jen dosti rozšířenou odchylkou, která ne vždy působí obtíže. V některých případech je dokonce zvýšený rozsah pohybu v určitých kloubech žádoucí - například u houslistů, klavíristů, gymnastů nebo tanečníků. Problémy může přinášet, pokud je doprovázena bolestí.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.11.2019 | 0:01


Roste počet lidí se záněty střev, i těch, kteří nesnáší lepek

Roste počet lidí se záněty střev, i těch, kteří nesnáší lepek Krvácení z konečníku, průjmy, bolesti břicha, hubnutí, časté nucení na stolici – to jsou časté příznaky střevních zánětů. Každý rok si vyslechne diagnózu asi 2 000 Čechů, dalších přibližně 7 600 ročně se od lékaře dozví, že má rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Zatímco úmrtnost na tento typ rakoviny kvůli účinnému screeningovému programu za posledních 10 let v ČR klesla o třetinu, počet lidí se střevními záněty každoročně o 4–5% vzroste.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.11.2019 | 0:08


Podzimní deprese? Podle odborníků nic takového neexistuje

Podzimní deprese? Podle odborníků nic takového neexistuje Špatné počasí, dřívější stmívání, častější nemoci, moc nebo málo modrého světelného spektra – to vše vede během podzimních a zimních měsíců ke špatné náladě u většího množství lidí. Ti často tvrdí, že trpí depresí. Odborníci ale termín podzimní deprese neznají.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.11.2019 | 9:14


Jojo efekt. Jak mu předejít jednou provždy?

Jojo efekt. Jak mu předejít jednou provždy? Možná jste se do podobné situace už někdy dostali. Celé měsíce tvrdě dřete na své vysněné váze, ale jakmile se k ní propracujete a vrátíte se ke starým návykům, začnete rychlostí blesku nabírat shozená kila zpátky. Dál hladovět se vám už nechce, ztrácíte motivaci a veškerá vaše dřina přichází vniveč. Řeč je o nežádoucím jojo efektu, hlavním postrachu všech redukčních diet. To, že zhubnete, totiž ještě neznamená, že máte vyhráno. Skutečným vítězstvím je si svou novou postavu udržet. Ale jak?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.11.2019 | 0:10


Canisterapie: psí terapeuti léčí pacienty v Česku už 30 let

Canisterapie: psí terapeuti léčí pacienty v Česku už 30 let Canisterapie je české pojmenování pro psem asistovanou léčbu. Ta má velmi dlouhou historii. Její rozvoj v Česku začal po roce 1989. Přínos canisterapie od té doby využívají nejen nemocnice, domovy seniorů, ale i soukromé osoby.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.11.2019 | 0:21


Zapomenutá antikoncepční pilulka. Jak postupovat?

Zapomenutá antikoncepční pilulka. Jak postupovat? Účinnost hormonální antikoncepce závisí na pravidelnosti užívání pilulek. Pilulky je potřeba brát každý den přesně ve stejnou dobu. Může se ale stát, že si zapomenete pilulku vzít. V takových případech vyvstává otázka jak postupovat a jak to může ohrozit účinnost antikoncepce?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.11.2019 | 0:55


Problémy žen 40+: Znají možnosti moderní doby, nebo stále tabu?

Problémy žen 40+: Znají možnosti moderní doby, nebo stále tabu?  
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.11.2019 | 10:09


Jak bezpečně používat volně prodejná analgetika?

Jak bezpečně používat volně prodejná analgetika? Analgetika jsou skupina léků, které zmírňují bolest a rovněž působí proti horečce. Stejně jako u ostatních léků, i v tomto případě je nutné vědět, jak analgetika správně užívat, aby bylo dosaženo maximálního účinku a zároveň se předešlo nežádoucím vedlejším účinkům.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.11.2019 | 0:12


Moderní léčba může diabetikům pomoci s hubnutím, podpořit zdraví srdce a snížit cukr

Moderní léčba může diabetikům pomoci s hubnutím, podpořit zdraví srdce a snížit cukr Diabetes je chronické metabolické onemocnění, při kterém se zvyšuje hladina krevního cukru (glukózy). To vede k řadě nežádoucích zdravotních účinků – jedním z nich je rozvoj srdečně-cévních onemocnění, na která umírá téměř polovina diabetiků, dalším pak růst hmotnosti. Moderní léčba založená na účincích GLP-1 se proto již nezaměřuje pouze na úpravu hladiny cukru v krvi, ale též na ovlivnění dalších rizik zkracujících délku života a zhoršujících jeho kvalitu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.11.2019 | 9:34


Diabetická neuropatie - nejčastější komplikace diabetu

Diabetická neuropatie - nejčastější komplikace diabetu Diabetická neuropatie je postižení nervů, jejíž příčinou je cukrovka čili onemocnění nazývané diabetes mellitus. Vzniká při dlouhodobě nedostatečně léčeném diabetu. Pomoci může dobře zvolená včasná léčba, avšak až polovina pacientů s neuropatií zůstává bez symptomů. Ti jsou paradoxně nejvíce ohroženi syndromem diabetické nohy, která vede k amputacím a zvyšuje riziko smrti, protože postihuje i nervový systém, řídící funkci srdce.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.11.2019 | 11:02


Jak je to s nárokem diabetiků na glukometr a diagnostické proužky?

Jak je to s nárokem diabetiků na glukometr a diagnostické proužky?  Člověk s diabetem by měl mít pod kontrolou svoji glykémii, hladinu cukru v krvi. Ke sledování glykémie v domácích podmínkách jsou důležitým pomocníkem glukometry. Má každý diabetik nárok na glukometr a diagnostické proužky?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.11.2019 | 10:11


Jak mění internetová doba náš vlastní mozek?

Jak mění internetová doba náš vlastní mozek? S čím dál větší propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Ztrácejí se chvíle odpočinku, nudy i opravdu hlubokého spánku. Přicházíme o schopnost dobré paměti i kreativity. Jak zůstat s chytrým telefonem stále i chytrým člověkem? Radí psychoterapeutka a lektorka Mgr. Alžběta Protivanská.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.11.2019 | 0:51


Užívání steroidů může vést u mužů k neplodnosti

Užívání steroidů může vést u mužů k neplodnosti Dokonalé tělo s vyrýsovanými svaly je snem mnoha mladých mužů. Za svalovou hmotou však často nestojí jen hodiny úmorné dřiny a litry potu, ale také uměle dodávané hormony – anabolika. Cenou za postavu jako ze žurnálu však může být nulový počet spermií, vysoké riziko infarktu a impotence.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.11.2019 | 0:16


Vyléčení diabetu 2. typu? Výsledky nové studie dávají naději

Vyléčení diabetu 2. typu? Výsledky nové studie dávají naději Diabetes mellitus neboli cukrovka patří mezi nejrozšířenější choroby na světě. Trpí jí každý jedenáctý dospělý člověk a ročně na její následky zemře zhruba 5 milionů lidí. V České republice počet diabetiků šplhá k hranici 900 tisíc. Světový den diabetu, který každoročně připadá na 14. listopad, si klade za cíl zvýšit povědomí o všech typech cukrovky, jejích rizicích i možnostech léčby.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.11.2019 | 0:15


Rotaviry ročně potrápí tisíce dětí a jejich rodičů

Rotaviry ročně potrápí tisíce dětí a jejich rodičů Opakované zvracení, průjem, horečka – to jsou typické příznaky rotavirové infekce. Ohrožuje zejména děti v kojeneckém, batolecím a předškolním věku, které kvůli ní končí často v nemocnici. Virová infekce je totiž umí i v řádu hodin připravit o tekutiny a natolik oslabit, že je nutné podávat infuze, aby tělo získalo sílu s infekcí bojovat. Léčit lze jen příznaky, jedinou ochranou před rotaviry je preventivní vakcína, kterou je dětem možné podat pouze v rozmezí od šesti týdnů do šesti měsíců, přitom první dávku by dítě mělo dostat od 6 do 12 týdnů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.11.2019 | 9:20


Soutěž o balíček revolučních přípravků v péči o pleť značky CAPRAMEDIC® skončila a my již známe výherce

Soutěž o balíček revolučních přípravků v péči o pleť značky CAPRAMEDIC® skončila a my již známe výherce Česká kozí Kosmetika Capri právě uvedla na trh první přípravky na světě s vysokým podílem biologického růstového faktoru a proteinu laktoferin: DIADERM CREME a DIADERM GEL značky Capramedic®. Při této příležitosti vám nabídla možnost zasoutěžit si o balíček těchto přípravků. A kdo tedy bude moci vyzkoušet kvalitu a funkčnost produktů na vlastní kůži?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.11.2019 | 0:19


Akné se nevyhýbá ani dospělým

Akné se nevyhýbá ani dospělým Akné je jedno z nejrozšířenějších kožních onemocnění. Nejčastěji postihuje jedince v dospívajícím věku, ale docela běžně se s ním setkávají i dospělí. Za jeho vznikem stojí hormonální změny, genetické predispozice i nezdravý životní styl.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.11.2019 | 0:41


O zub lze přijít z mnoha důvodů - řešením může být implantát

O zub lze přijít z mnoha důvodů - řešením může být implantát Když se u nás po roce 1989 otevřely hranice, bylo jasné, že lidé ze Západu mají nejen hezčí šaty, boty nebo auta, ale většinou také mnohem hezčí zuby. Bylo to i díky zubním implantátům neboli umělým zubům, které začali postupně objevovat i naši stomatologové. Revoluce proběhla i v našich ústech. Před 30 lety začal boom zubních implantátů.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.11.2019 | 10:38


Osobni asistence.cz
asistence pro seniory * o bolesti a její léčbě * paliativní péče * prostředky pro ošetřování dekubitů


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]