Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Co dělat, kdy dítě bolí ucho?

Co dělat, kdy dítě bolí ucho? S podzimem a klesajícími teplotami přichází období rýmy a bolavých dětských oušek.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.10.2021 | 8:13


Dermalibour+: SOS péče o podrážděnou pokožku celé rodiny. Nyní se slevou 20 %

Dermalibour+: SOS péče o podrážděnou pokožku celé rodiny. Nyní se slevou 20 % Podrážděná pokožka může pěkně potrápit celou rodinu – od miminek až po dospělé. Proto by vaše domácí lékárnička nebo kosmetická taštička, kterou si balíte třeba na dovolenou, měla obsahovat vhodné produkty, které uleví od zarudnutí a podráždění a chrání pokožku před vnějšími agresivními vlivy.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.10.2021 | 0:18


Osteoporóza přichází nenápadně. Odhalí ji bezbolestné vyšetření

Osteoporóza přichází nenápadně. Odhalí ji bezbolestné vyšetření Denzitometrie neboli měření hustoty minerálů v kostech je jedním z nejúčinnějších způsobů prevence osteoporózy. Ta může v pokročilém stádiu způsobovat ošklivé zlomeniny dokonce i při lehkém nárazu nebo kýchnutí. Osteoporóza postihuje takřka každou třetí ženu po menopauze, nevyhýbá se ale ani mužům. Kostní denzitometrie umí riziko osteoporózy včas odhalit a umožňuje zvolit vhodný způsob léčby.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.10.2021 | 6:29


Lidé s nemocnými ledvinami mají sklon k řídnutí kostí

Lidé s nemocnými ledvinami mají sklon k řídnutí kostí Naše kosterní soustava v průběhu dětství a dospívání postupně sílí, přičemž maximální hustoty dosahují naše kosti ve věku dvaceti let. Po pětatřicítce pak hustota začíná klesat. S postupujícím věkem se kostní hmota rozpadá rychleji, než se vytváří. Pokud k tomu dochází v nadměrné míře, vzniká osteoporóza. Dá se tento proces ovlivnit? Co jej způsobuje?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.10.2021 | 0:26


Co se stane, když usnu v kontaktních čočkách?

Co se stane, když usnu v kontaktních čočkách? Dobrý den, pane doktore. Nosím kontaktní čočky, ovšem jsem rázně proti spaní v nich. Bohužel se mi stalo, že jsem v nich na 5h usnul a poté je ihned vyjmul. Mám se nějak obávat o své oči? A zajít k lékaři? Děkuji.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.10.2021 | 0:47


Mýt si ruce mýdlem je stále nejlepší způsob prevence infekcí

Mýt si ruce mýdlem je stále nejlepší způsob prevence infekcí Nejen pandemie koronaviru vrátila do popředí téma hygieny rukou a předcházení infekcím. Už od roku 2008 připadá na 15. října Světový den mytí rukou, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace (World Health Organization – WHO). Ten i letos upozorňuje, jak je nezbytné, abychom si ruce myli pravidelně a správně.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.10.2021 | 8:19


Pečujte o svůj zrak! Máte jen jeden!

Pečujte o svůj zrak! Máte jen jeden! Druhý říjnový čtvrtek si připomínáme Světový den zraku, který tento rok připadá na 14. 10. Letošním tématem bylo zvoleno #LoveYourEyes – s láskou k očím... Hýčkejte svůj zrak a připojte se k výzvě! Vždyť díky očím vnímáte 80 % vjemů ze svého okolí! Zaslouží si proto vaši péči.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.10.2021 | 6:39


Jak poznám, že rodím

Jak poznám, že rodím Porodem těhotenství vrcholí. Je to doba, na kterou rodiče netrpělivě čekají, doba, kdy přijde na svět jejich vytoužené miminko.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.10.2021 | 0:18


Zánět průdušek nebo „obyčejný“ kašel?

Zánět průdušek nebo „obyčejný“ kašel? Zánět průdušek neboli bronchitida je zánět výstelky dýchacích cest v plicích, který může mít buď akutní nebo chronickou formu. V obou případech se onemocnění projevuje nepříjemným kašlem
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.10.2021 | 9:36


Antibiotika užíváme stále častěji a bohužel i chybně

Antibiotika užíváme stále častěji a bohužel i chybně Antibiotika zachraňují naše životy již téměř 100 let. Ale tak, jako dokáží skvěle sloužit, mohou kvůli špatnému zacházení svou funkci ztratit. Bakterie totiž přestávají na jejich účinky reagovat, stávají se vůči nim rezistentní. Problém se ovšem netýká pouze těch, kteří užívají antibiotika často, ale naprosto celé populace.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.10.2021 | 7:05


Novinky od pojišťoven: zaplatí onkologickým pacientkám mražení vajíček a uhradí umělé oplodnění do 40. narozenin ženy

Novinky od pojišťoven: zaplatí onkologickým pacientkám mražení vajíček a uhradí umělé oplodnění do 40. narozenin ženy    Zdravotní pojišťovny začnou od nového roku platit onkologickým pacientkám zamražení vajíček (oocytů). Tak aby mohly mít po ukončení onkologické léčby vlastní děti. Doposud si pacientky musely úkon platit ze svého nebo vydávat mrazení vajíček za léčbu IVF, což byla jediná možnost, jak získat příspěvek od zdravotní pojišťovny. Další změnou, která prošla poslaneckou sněmovnou, je posun hrazení umělého oplodnění zdravotními pojišťovnami o rok déle, tedy do 40. narozenin ženy. Novinka má začít platit 1. 1. 2022.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.10.2021 | 0:56


Vysoký tlak mají často i třicátníci

Vysoký tlak mají často i třicátníci Solnička a půllitr s pivem, to jsou nezbytné doplňky každodenního jídla v řadě českých domácností. Tato dvojice v kombinaci s nedostatkem pohybu a vznikem obezity pak podle kardiologů přispívá ke stávajícímu počtů pacientů s vysokým tlakem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.10.2021 | 0:19


Při popálení nebo opaření jde o čas. Pamatujte na to při vybavení lékárničky

Při popálení nebo opaření jde o čas. Pamatujte na to při vybavení lékárničky V domácích lékárničkách míváme léky proti kašli, horečkám a bolestem. Neměli bychom ovšem zapomínat na léčivé prostředky při popálení prvního stupně nebo opaření, kdy jde skutečně o čas. Můžeme tak předejít vzniku puchýřů nebo následných jizev.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.10.2021 | 8:37


Bezbolestné očkování dětí proti chřipce? Vakcína, která se aplikuje nosem

Bezbolestné očkování dětí proti chřipce? Vakcína, která se aplikuje nosem Od října se na český trh dostane vůbec první očkovací látka proti chřipce pro děti, která se nepodává injekčně, ale nosem. Aplikuje se do obou nosních dírek a chrání 6 až 12 měsíců.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.10.2021 | 8:25


Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění

Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění  Nepatrné změny barvy oka jsou v pořádku a mohou nastat i několikrát během dne. Velikost zornice a barvu duhovky mohou nepatrně změnit určité situace nebo emoce, jako je hněv či strach. Pigmenty v duhovce se buď stlačují, nebo roztahují a tím se nepatrně mění i barva očí. Pokud ale dojde k výrazné změně barvy oka, je vždy nutné navštívit lékaře.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.10.2021 | 9:11


Rakovina prsu se nevyhýbá ani mladým. Projevem nemusí být jen bulka

Rakovina prsu se nevyhýbá ani mladým. Projevem nemusí být jen bulka Zkušenost s rakovinou prsu má v České republice téměř každá osmá žena. A nemoc se nevyhýbá ani těm mladým. Na vině jsou mimo jiné narůstající věk prvního těhotenství, ale také dřívější odhalení nemoci.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.10.2021 | 5:12


Zarostlý nehet - na vině bývá špatné zastřihování, nevhodná obuv či genetické predispozice

Zarostlý nehet - na vině bývá špatné zastřihování, nevhodná obuv či genetické predispozice Zarostlý nehet může v průběhu života potrápit každého z nás. Ačkoliv se v některých případech dá tento problém řešit v domácích podmínkách, jindy nezbude nic jiného, než se vydat k lékaři.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.10.2021 | 8:01


Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.10.2021 | 0:10


Jak senioři chrání své zdraví v době po pandemii

Jak senioři chrání své zdraví v době po pandemii Nadcházející sezona bude přát kapénkově přenosným nemocem, tedy nejen covidu, ale i dalším infekcím. Během pandemie jim nebyl věnován dostatek pozornosti, ale nikam nezmizely, jen je utlumila proticovidová opatření. Koronavirus, chřipka a pneumokok nejčastěji vedou k úmrtí v rizikových skupinách seniorů a chronicky nemocných. Jedním z hlavních rizikových faktorů respiračních onemocnění je právě věk.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.10.2021 | 0:25


Revma může napadnout i plíce

Revma může napadnout i plíce Bolesti kloubů a špatný pohyb – takto si drtivá většina lidí i samotných pacientů představuje nemoc zvanou revmatoidní artritida. Málokdo však ví, že tato choroba proniká hluboko do orgánů a může postihnout i plíce. Pokud se plíce zavčas neléčí, může to pro pacienty dopadnout tragicky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.10.2021 | 7:30


Osobni asistence.cz
mapa webu * hledám asistenci * léčebné masáže * deklarace lidských práv


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]