Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi Letošní urychlené jaro bylo pro mnohé z nás náročné. Neustálé kolísání počasí způsobovalo pocity únavy, zatímco teplejší dny působily jako náhlá zátěž pro kardiovaskulární systém, především u osob se zvýšeným krevním tlakem. Extrémní teploty ale teprve začínají, horké letní dny klepou na dveře a je třeba se na ně dobře připravit.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.6.2024 | 7:47


Očekáváte příchod miminka? 10 + 1 tip, jak se připravit na porod

Očekáváte příchod miminka? 10 + 1 tip, jak se připravit na porod Příprava na narození miminka je důležitou součástí těhotenství, která může významně ovlivnit průběh a zážitek ze samotného porodu. „Každé ženě pomáhá něco jiného. Někomu vyhovuje například gravidjoga a jiné ženě procházky. Způsob přípravy na porod je velmi individuální,“ říká porodní asistentka Kateřina Aronová z gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Slaném.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.6.2024 | 9:21


Plná krev, plazma, krvetvorné buňky, pupečníková krev… Víte, jaké složky „nejvzácnější tekutiny“ můžete darovat?

Plná krev, plazma, krvetvorné buňky, pupečníková krev… Víte, jaké složky „nejvzácnější tekutiny“ můžete darovat? Je všeobecně známo, že dárcovství krve je velmi potřebné, protože pomáhá zachraňovat zdraví a životy. Kromě odběru plné krve lze ale darovat také její jednotlivé složky, jako je plazma, červené krvinky, krevní destičky či krvetvorné buňky. Jak tyto různé odběry probíhají, k čemu slouží a můžete se i vy stát dárcem?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.6.2024 | 6:55


Zakalené vidění a ospalky po ránu

Zakalené vidění a ospalky po ránu Dobrý den. Poslední týden se ráno po probuzení stává to, že vidím jako kdyby zakaleně a mám dost ospalků kolem oka, po 10-20 minutách se vidění vrací do normálu. Mohu se zeptat co by to mohlo být?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.6.2024 | 6:08


Pro vyzvednutí léků na na eRecept stačí občanka

Pro vyzvednutí léků na na eRecept stačí občanka Pacient si může v lékárně vyzvednout léčivé přípravky na základě předloženého průkazu totožnosti, který slouží pro načtení jednotlivých identifikátorů eReceptu. Tzn. lékárník může pacientovi léky vydat po předložení občanského průkazu nebo cestovního pasu.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.6.2024 | 9:25


Zasažení bleskem a jak se správně chovat za bouřky?

Zasažení bleskem a jak se správně chovat za bouřky? I když k přímému zásahu člověka bleskem dochází jen zřídka, končívají podobné případy mnohdy tragicky a proto je dobré chovat se za bouřky rozumně.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.6.2024 | 9:47


Poradíme vám, co podpoří zdraví vašich zubů

Poradíme vám, co podpoří zdraví vašich zubů Všichni víme, že kvalitní zubní hygiena je základ. V dnešní době nám cestu k dokonalé čistotě usnadní zubní a mezizubní kartáčky, dentální nitě, zubní sprchy a další. Pozor však na nadměrné používání abrazivních (bělících) zubních past. Nezapomínejte také na pravidelnou návštěvu zubního lékaře.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  31.5.2024 | 9:13


Antibiotika versus sluneční záření

Antibiotika versus sluneční záření Léčba antibiotiky s sebou nese několik omezení. Od dodržování klidového režimu, abstinenci až po ochranu před sluncem. Některé typy zvyšují citlivost kůže na slunce, proto je třeba před pobytem na slunci dbát zvýšené opatrnosti. Při užívání určitých typů léků dochází ke změnám na kůži, která se stává citlivější k působení UV paprsků.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  29.5.2024 | 1:08


Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení

Kovová pachuť v ústech má většinou jednoduché vysvětlení Kovovou pachuť v ústech může způsobovat řada faktorů, od špatné ústní hygieny až po vedlejší účinky léků nebo těhotenství. Jestliže tento stav přetrvává delší dobu, může být příznakem vážnějšího onemocnění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  27.5.2024 | 8:58


Vypadávání vlasů u žen v menopauze

Vypadávání vlasů u žen v menopauze Můžete doporučit vhodný šampón na vlasy, který je vhodný proti vypadávání vlasů u žen v menopauze?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  26.5.2024 | 7:41


Jak postupovat při reklamaci lékařského zákroku?

Jak postupovat při reklamaci lékařského zákroku? Komplikace po lékařském zákroku mohou vznikat z mnoha příčin. Kdy ale můžete reklamovat lékařský zákrok, s jehož výsledkem nejste spokojeni?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.5.2024 | 4:11


Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii

Hereditární angioedém: bolestivé otoky, které jsou často zaměňovány za alergii Náhlé otoky obličeje, hrtanu či končetin jsou v jarním a letním období časté. Ne vždy se ale jedná o alergickou reakci na pyl či píchnutí hmyzem. Může jít o hereditární angioedém (HAE), vzácné onemocnění imunitního systému. Způsobuje nebezpečné a opakující se bolestivé otoky projevující se ve formě atak, které mohou být mylně zaměňovány právě za alergie.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.5.2024 | 16:42


Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci.

Anafylaktický šok po bodnutí hmyzem. Jak pomoci. Letos se dá kvůli mírné zimě očekávat více bodavého hmyzu. Roste tak i šance, že se staneme svědky závažné alergické reakce, tzv. anafylaktického šoku. Ten může znamenat ohrožení života a včasná reakce naopak umí život zachránit. Jak postupovat, ať už anafylaktický šok postihne vás, vaše blízké nebo třeba náhodného kolemjdoucího na výletě, radí odborník na alergie a šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.5.2024 | 7:09


Máte podezření na kýlu? Návštěvu lékaře neodkládejte.

Máte podezření na kýlu? Návštěvu lékaře neodkládejte. Kýla vzniká proniknutím vnitřních orgánů břicha oslabenou břišní stěnou ven do podkoží. Ačkoliv kýla člověka zpočátku nemusí nijak obtěžovat, sama od sebe nikdy nezmizí. Proto je vhodné vyhledat lékaře co nejdříve.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.11.2021 | 7:45


Akné nebo rosacea? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Akné nebo rosacea? Jaký je mezi nimi rozdíl? Akné a rosacea (růžovka) jsou kožní choroby, které mají podobné projevy, ale rozdílný soubor příčin a mechanizmů vedoucích ke vzniku nemoci.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  28.11.2019 | 0:04


Klíšťová encefalitida může zpočátku vypadat jako běžná viróza

Klíšťová encefalitida může zpočátku vypadat jako běžná viróza Základní vodítka, která by vás měla vést k podezření na klíšťovou encefalitidu, jsou dvě – měli jste klíště a máte zvýšenou teplotu nebo horečku. Existují sice případy, kdy má toto onemocnění skrytý průběh a nijak se neprojevuje, ale to jsou vzácné výjimky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.4.2019 | 0:11


Únavová zlomenina

Únavová zlomenina Únavová zlomenina je nepříjemné zranění, které může potkat jakéhokoliv sportovce, od rekreačních až po ty vrcholové. Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži. Její záludnost spočívá v tom, že nepřichází až tak náhle, jako když si prostě něco zlomíte.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.6.2017 | 0:03


První příznaky roztroušené sklerózy

První příznaky roztroušené sklerózy  Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Při RS je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození pochvy nervových vláken i vláken samotných. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Příznaky sklerózy bývají velmi různorodé a ze začátku většinou nenápadné.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  24.5.2016 | 0:00


Oční migréna

Oční migréna Oční migréna je onemocnění, které se projevuje světelnými záblesky či mžitky v očích, trvá obvykle několik minut až hodinu a obvykle na ni navazuje záchvat bolestí hlavy. Vždy je třeba vyšetření oftalmologem a neurologem.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.4.2016 | 0:33


Jak začít s bezlepkovou dietou

Jak začít s bezlepkovou dietou Možná jste se nedávno dozvěděli, že vy nebo vaše dítě trpíte chorobou, která vyžaduje celoživotní dodržování bezlepkové diety. Tuto dietu nemusíte chápat jako nutné zlo, ale třeba jako pozitivní změnu životního stylu. V první řadě je třeba si uvědomit, že jde především o vaše zdraví.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.5.2015 | 11:13


Osobni asistence.cz
asistence pro seniory * zajímavé odkazy * inzerce * inzerce


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]