Informační portál OA

Informační stránky osobní asistence vznikly proto, aby poskytly více nebo i méně užitečné informace pro osoby, které shodou nešťastných okolností musí žít s určitým fyzickým nebo psychickým postižením, nebo pro jejich blízké, kteří jim poskytují potřebnou péči.

Informace zde uvedené vycházejí z vlastních dlouholetých zkušeností z péče o rodinného příslušníka, nabízím zde informace jak z vlastní praxe, tak i znalosti převzaté z různé literatury, z internetu, i ze zkušeností z krátkodobé praxe v nemocnici a hospici.

Tyto stránky nenabízejí poskytování služeb osobní asistence nebo hospicových služeb, ani jejich zajištění, s výjimkou vyhledání kontaktu na tu či onu organizaci, která se požadovanou péčí zabývá. Prostřednictvím inzerce je zde možné nepřímo zkontaktovat klienta a zájemce o poskytování péče, a naopak. Stránky neslouží jako zdroj jakýchkoli příjmů, vše je realizováno na vlastní náklady, vlastními silami bez jakékoli další podpory, a na vlastní odpovědnost.


Zprávy Ordinace.cz

Ordinace.cz - aktuální články


 Ordinace.cz - aktuální články

Bechtěrevova choroba - bolest v kříži je začátek

Bechtěrevova choroba - bolest v kříži je začátek Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé onemocnění nejčastěji páteřních obratlů, především pak místa, v němž se spojuje pánev s křížovou kostí. Příznačné jsou pro ni úporné bolesti zad, ohnutí páteře, v důsledku čehož pak nemocní chodí shrbení a předklonění.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  20.2.2019 | 0:41


Periodická prohlídka. Kam vás může zaměstnavatel poslat a kdo to zaplatí?

Periodická prohlídka. Kam vás může zaměstnavatel poslat a kdo to zaplatí? Dříve zajišťoval zdravotní péči o zaměstnance závodní lékař, kterého si zaměstnavatel platil. Nyní je možné, že Vás zaměstnavatel pošle na povinnou periodickou prohlídku k Vaší praktické lékařce. Kdo bude v tomto případě prohlídku platit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  19.2.2019 | 0:29


Jak na vypadávání vlasů u žen

Jak na vypadávání vlasů u žen Nadměrné vypadávání vlasů je záležitostí nejen mužů, ale také velkého procenta žen. Příčin může být hned několik. Jaké jsou ty nejčastější a jak jim zamezit?
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  18.2.2019 | 0:00


Lékárníci musí ověřovat pravost vydaných léků. Prioritou nadále zůstává pacient a jeho léčba

Lékárníci musí ověřovat pravost vydaných léků. Prioritou nadále zůstává pacient a jeho léčba Podle nové legislativy musí lékárníci ověřovat pravost vydaných léků. Reálně však hrozí, že bude velké množství balení léčivých přípravků neověřitelných. Pokud k této situaci dojde, zájem na zajištění léčby pacientů bude lékárníky nadřazen striktnímu dodržování nové legislativy. Zdraví pacientů je mnohonásobně důležitější než vyhovění nefunkčnímu systému ověřování.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  17.2.2019 | 0:32


Hnědá skvrna na bělmu

Hnědá skvrna na bělmu Dobrý den, můžete mi říct co znamená hnědá skvrna na bělmu? Děkuji
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  16.2.2019 | 0:39


Astma. Díky správné léčbě lze žít s touto nemocí bez astmatických záchvatů.

Astma. Díky správné léčbě lze žít s touto nemocí bez astmatických záchvatů. Astma se typicky projevuje záchvaty klidové dušnosti většinou spojenými s poslechovým vjemem pískotů. Podkladem obtíží a zvukových fenoménů je zúžení průdušek způsobené stažením jejich hladkých svalů a otokem sliznice. Záchvat může být spuštěn různými podněty, jako jsou alergeny, infekce, chlad, stress, některé léky. Někdy jsou ale projevy astmatu méně typické, kupříkladu pouze suchý kašel, nebo námahou dušnost.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  15.2.2019 | 0:25


Leukoplakie - bílé skvrny v ústech

Leukoplakie - bílé skvrny v ústech Leukoplakie je označení pro drobné nestíratelné bílé povlaky, které se vyskytují nejčastěji v dutině ústní. Vznik leukoplakií je nejčastěji podmíněn kouřením. Vyskytují se však i nekuřácké leukoplakie, které mohou mít za následek vznik rakovinného ložiska. Léčba leukoplakie je většinou velmi snadná, stačí omezit kouření.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  14.2.2019 | 0:59


Chřipka a nachlazení - léčba pomocí homeopatie

Chřipka a nachlazení - léčba pomocí homeopatie Únava, bolest hlavy, rýma nebo ucpaný nos jsou obvykle příznakem toho, že na vás, jak se lidově říká, něco leze. Jednou z účinných metod, jak se s infekcemi vypořádat, je i homeopatická léčba.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  13.2.2019 | 0:14


Epilepsie může udeřit v jakémkoliv věku

Epilepsie může udeřit v jakémkoliv věku Epilepsie je neurologické onemocnění, které postihuje dospělé ale i děti, u kterých se jedná o jednu z nejčastějších chronických chorob. Epilepsií trpí až 100 000 Čechů. Nemoc může udeřit v jakémkoliv věku.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  12.2.2019 | 9:49


Epileptický záchvat: Pomáhej správně!

Epileptický záchvat: Pomáhej správně! Správná pomoc je pro lidi s epilepsií zásadní, a to zejména při akutních obtížích, jako jsou záchvaty. Podle odborníků ale ve společnosti stále přetrvává neznalost o tom, jak se chovat k pacientovi, který záchvat prodělává.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  11.2.2019 | 12:43


Rychle se mastící vlasy: Nejčastější příčiny

Rychle se mastící vlasy: Nejčastější příčiny Mastné vlasy trápí až 30 % české dospělé populace. Příčin však není tolik a dá se jim předcházet. Přečtěte si, jak na to.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  10.2.2019 | 0:14


Revmatici se nyní dostanou k léčbě včas

Revmatici se nyní dostanou k léčbě včas Revoluce v dostupnosti léčby pro pacienty s revmatoidní artritidou. Od 1. února se ti nemocní, kteří spadají do kategorie „střední závažnost nemoci“, dostanou k účinné biologické léčbě. Ta umí zabránit zhoršení jejich stavu a zlepšit ho.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  9.2.2019 | 0:25


Brýle pro děti. Jak na ně pojišťovna přispívá?

Brýle pro děti. Jak na ně pojišťovna přispívá? Nákup brýlí může být pro rodinu finančně zatěžující. Slušivé a dobře padnoucí brýle zpravidla nebývají ty nejlevnější a mnoho rodičů musí zvažovat, jestli dítěti vyhovět, nebo jít po ceně. Příspěvek na brýle Vám poskytne i Vaše zdravotní pojišťovna.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  8.2.2019 | 9:50


Nová vyšetřovací technologie pomáhá gynekologům odhalit rakovinu

Nová vyšetřovací technologie pomáhá gynekologům odhalit rakovinu Návštěvu gynekologa by měla každá žena, u které se neprojevují zvláštní obtíže, absolvovat každoročně a to od svých patnácti let. Pravidelní kontrola je důležitá zejména kvůli cytologickému vyšetření, které odhaluje rakovinu. A právě toto vyšetření je díky nové technologii diagnosticky mnohem přesnější oproti klasické metodě.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  7.2.2019 | 9:12


Rakovina varlat - nejčastějším příznakem je změna velikosti varlete

Rakovina varlat - nejčastějším příznakem je změna velikosti varlete Nádory varlat patří v porovnání s ostatními nádorovými i nenádorovými onemocněními v populaci mezi ta relativně vzácná. U mladých mužů však představuje nejčastější nádorové onemocnění a proto si zaslouží pozornost. V případě včasného záchytu jsou nádory varlat velmi dobře léčitelné a právě včasným odhalením onemocnění si mohou mladí muži nejvíce pomoci.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  6.2.2019 | 0:00


Chřipková epidemie je tady. Jak se účinně bránit?

Chřipková epidemie je tady. Jak se účinně bránit? V rodině se chřipka zpravidla šíří tak, že onemocní jeden člen a od něj jsou následně nakaženi ostatní. Jako první velmi často onemocní děti, které se nakazí v dětském kolektivu. Nejúčinnější prevencí je vyhnout se kontaktu s nemocnými. Tohle není však vždy možné dodržet. V době infekcí je tedy nezbytná zvýšená hygiena a dodržování dalších, důležitých pravidel.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  5.2.2019 | 0:45


Rakovina plic: lidé podceňují první příznaky

Rakovina plic: lidé podceňují první příznaky „Máte rakovinu plic...“ – tuto větu si v Česku ročně vyslechne téměř 6 782 lidí. Onemocnění pak za rok připraví o život 5 555 pacientů. Patří jí tak smutné prvenství mezi všemi nádory vůbec – přichází se na něj totiž v drtivé většině případů pozdě, ve stadiích, kdy jej nelze vyléčit. Proto Liga proti rakovině Praha zasvětila letošní rok právě karcinomu plic.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  4.2.2019 | 0:45


Social freezing: trend budoucnosti v léčbě neplodnosti?

Social freezing: trend budoucnosti v léčbě neplodnosti? Každoročně přibývá párů, které vlivem nejrůznějších faktorů nemohou počít potomka přirozenou cestou. Roli hraje zejména nezdravý životní styl, obezita, různá onemocnění a úrazy, ale i trend posledních let – odkládání rodičovství. Současná medicína tento stav reflektuje a jako jedno z preventivních řešení umožňuje i tzv. social freezing.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  3.2.2019 | 0:46


Jak správně léčit nachlazení u dětí

Jak správně léčit nachlazení u dětí Podobnou situaci už zažil asi každý rodič. Dítě se vrátí ze školy či školky, je trochu malátné a stěžuje si na únavu nebo bolest hlavy. Potom si zaleze do postýlky a častokrát jej přemůže spánek. Když pak rodiče sáhnou dítěti na čelo, je jim vše jasnější. Zvýšená teplota nebo dokonce horečka bývá projevem virového onemocnění - nachlazení či chřipky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  2.2.2019 | 0:09


Nitrooční čočky: pro koho nejsou vhodné

Nitrooční čočky: pro koho nejsou vhodné Oční specialisté zvládnou v dnešní době pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a postiženého vrátit do normálního života, aniž by musel používat brýle či kontaktní čočky.
Zdroj:Ordinace.cz - aktuální články|  Uveřejněno zde:  1.2.2019 | 0:43


Osobni asistence.cz
charta práv tělesně postižených * adresy organizací * sociální dávky * dekubity - proleženiny


Osobní asistence:

Pod pojmem "osobní asistence" se rozumí poskytování pomoci a služeb nemocným lidem, lidem s fyzickým, mentálním nebo psychickým handicapem a samozřejmě také starším osobám, našim rodičům a prarodičům.

Osobní asistenti a asistentky pomáhají všem těmto potřebným lidem překonávat každodenní problémy spojené s běžnými činnostmi, které zdravý, mladý člověk zvládá zcela automaticky a vůbec o nich nepřemýšlí.

Nejen starší osoby, ale i mladší lidé se cítí osamoceni a bezmocní, pokud zůstanou se svou nemocí doma sami, bez pomoci, často uvázáni na lůžko, a tak se osobní asistent stává nejen pomocníkem, ale také společníkem, zpovědníkem, a často i jediným přítelem.

Dekubity, proleženiny:

Proleženiny, nebo odborně dekubity, jsou jednou ze závažných komplikací méně pohyblivých nemocných, kteří tráví většinu času na lůžku.

Vznikají po delším působení tlaku na měkkou tkáň (svaly), tj. tlaku mezi 2 pevnými body - kostí a vnějším prostředím, např. delší sezení na tvrdé židli.

Dekubity se léčí často velmi dlouho (i několik měsíců), ale velmi rychle mohou vzniknout (v řádu hodin).

Proto je mnohem lepší a také levnější systematickou prevencí vzniku dekubitů předejít, než je následně léčit.

Hospicová péče:

Slovo hospic nepůsobí na většinu lidí příliš dobře, Je to proto, že stále přežívá názor, že hospic je pro nemocné tou poslední "štací". Tak to ale není.

Ano, v hospicích se umírá, ale cožpak se v nemocnicích a jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních neumírá?

Na druhé straně je však obecně v hospicích péče na podstatně lepší úrovni než v jiných zdravotnických zařízeních, vše ale záleží především na lidech, kteří v hospicích pracují.

[70]